Taký transparentný rezort ste ešte nevideli, hovorí o svojich plánoch nový minister obrany a krajský predseda Smeru v Bratislave MARTIN GLVÁČ. Nie je vraj ani mafián, ani mečiarovský privatizér a ak niečo vyzeralo podozrivo, často išlo o náhodu.
Z nových ministrov máte asi najhoršiu povesť.
„Ale neprispel som k tomu ja. Boli to všetko domnienky, konštrukcie.“
Ste jediný minister, ktorý kedy povedal, že sa nehanbí za stretávanie s mafiánskym bossom Jozefom Slobodom. Je to v poriadku?
„Asi mesiac potom, čo som sa stal krajským predsedom Smeru, mi počas nakupovania volali novinári, či som poznal Jozefa Slobodu. Povedal som, že ho poznám z futbalu, keďže som chodil na Slovan a on bol členom správnej rady. Viem, že bol predseda zápasníckeho zväzu a podpredseda Európskeho zápasníckeho zväzu. Povedal som vtedy aj, že bežne chodil medzi politikov. Zároveň sa ma opýtali, či sa za to nehanbím. Odpovedal som, prečo sa mám za to hanbiť, keď sa za to nehanbia iní. Z tohto vzniklo - stretáva sa s Jozefom Slobodom a vôbec sa za to nehanbí. A toto mám desať rokov ako kauzu.“
Nevedeli ste, že bol spájaný s podsvetím? Veď to vedel v Bratislave každý.
„V 2002? Vôbec. Venoval som sa advokácii, nerobil som trestné veci. Potom som si zisťoval. On bol vedúci delegácie olympijského výboru na olympiáde v Sydney alebo v Aténach, ale nechcem ho obhajovať. Nemal som s ním žiadne vzťahy, nebol som s ním kamarát, vedel som, kto to je. Keď som bol pozvaný na Slovan a niekto sedí vedľa ministra zahraničných vecí, tak neskúmam, kto to je.“
Vedľa Eduarda Kukana?
„Trebárs. Veď tam všetci chodili na futbal.“
Považujete za problém, ak sa politici stretávajú s osobami spájanými s podsvetím?
„Asi áno, považujem to za problém, ale som advokát a platí aj prezumpcia neviny. Ale určite si ako verejný funkcionár budem dávať na akýchkoľvek fórach pozor aj na to, kto tam bude aj z podnikateľského prostredia.“
V minulosti ste boli s Fedorom Flašíkom spolumajiteľom reklamnej agentúry Donar.
„Vlastnil som asi sedem percent, bol som hlavne manažér. Mal som na starosti právne veci.“
Ako sa spätne pozeráte na to, že Donar inštaloval pred Prezidentský palác hodiny, ktoré odpočítavali čas vo funkcii prezidentovi Kováčovi?
„Bola to súkromná iniciatíva Fedora Flašíka. Ja by som to nerobil, je to predsa prezident. Bral som to asi len ako recesiu, Fedor je taký.“
Boli ste spolumajiteľom rádia Koliba, o ktorom vtedajší minister kultúry Ivan Hudec z HZDS povedal, že bude mať trochu iné názory ako kritický Twist.
„A aké malo názory? Nebola tam žiadna politika, bolo to zábavné rádio, ktoré funguje dodnes.“
Donar dostal od Hudeca viaceré dotácie.
„Nedostal. Organizovával novoročné oslavy z rozpočtu ministerstva kultúry. Bola to jedna z najhorších akcií, aké sme kedy robili.“
Donar z toho mal zisk.
„Skoro žiadny. Hovorilo sa, že to bude päť korún na osobu. Organizovalo sa to v dvanástich mestách v najhoršom možnom termíne na Silvestra. Viete, čo je to vtedy zohnať umelcov? Bolo s tým spojených veľa právnych a ekonomických problémov, či je zdaniteľné plnenie v starom roku alebo už v novom. Keď dostanete zo štátu peniaze, musíte z toho odrátať DPH, vtedy 23 percent. Ako ekonómovi mi z toho bolo veľmi ťažko. Na prácu, ktorá bola vykonaná, to bola neadekvátna zákazka.“
Ako veľmi ste fandili HZDS?
„Beriem to ako prácu. Poznal som z HZDS veľa ľudí, ale nemalo to politický podtón.“
Volili ste niekedy HZDS?
„Moja babka, ktorá bude mať 102 rokov, mi nikdy nepovedala, koho volila. Nechajte aj mne túto možnosť.“
Fedor Flašík v minulosti povedal, že ste žili z klientelizmu a lobingu. Bolo to tak?
„Všetky zákazky, ktoré sme mali, bez ohľadu na to, čo povedal pán doktor Flašík, sme mali vo verejných súťažiach. Na to som si dával špeciálny pozor. Aj v tom čase boli verejné súťaže.“
Do veľkej miery zmanipulované, nie?
„To mi neprináleží hodnotiť. Pripravoval som materiály na verejné súťaže, nebol som nikdy účastníkom, nechodil som ich prezentovať.“
Nemohli ste si myslieť, že sa vám darí náhodou.
„Nemohol som si to myslieť. Dostali sme aj medzinárodné ocenenia. Prví sme vyhrali v Portoroži nejakú zlatú paličku a asi sme to nezískali preto, že sme robili pre klientov vtedajšej koalície.“
V máji 1996 spoločnosť FGH Slovakia sprivatizovala za 5 miliónov korún štátny podnik Asting s účtovnou hodnotou 184 miliónov korún. Predsedom predstavenstva FGH bol Martin Horváth, podpredsedom Fedor Flašík a členom vy. Boli ste privatizér?
„Určite nie. Ako advokát som v predstavenstve zastupoval klienta. To je všetko, čo k tomu môžem povedať. Nikdy som nič nesprivatizoval.“
Vaša posledná kauza bola Čierna Voda. Vám blízki ľudia prišli vďaka Slovenskému pozemkovému fondu k lukratívnym pozemkom za neprimerane nízku cenu.
„Viete si predstaviť, že krajský predseda Smeru za vlády Mikuláša Dzurindu a SMK, ktorá ovládala pozemkový fond, by vedel vybaviť pre niekoho reštitúciu? Ja nie.“
Veď polovicu tých lukratívnych pozemkov kúpil konateľ firmy, ktorú vlastní bývalý člen predstavenstva Transpetrolu, ktorý ovládala práve SMK.
„Bol som advokát. Nič s tým nemám, žiadny prospech, ani som to nerobil. Koniec.“
Máme veriť tomu, že to, že reštituentov oslovila právnička sediaca vedľa vašej kancelárie a v úspešnej firme bola vaša priateľka, bola úplná náhoda?
„Môže to vyzerať, ako chce. Zavolal si ma vtedy aj predseda vlády, vysvetlil som mu celú situáciu, doložil veci a pre mňa sa to skončilo. Keby tam videl čo i len maličkú škáročku porušenia, určite by konal úplne inak.“
Tento týždeň musel z funkcie šéfa Centrálneho koordinačného orgánu odísť Michal Sántai, lebo ako pracovník ministerstva výstavby obhajoval nástenkový tender. Vy ste tam boli štátny tajomník. Nenesiete aj vy zodpovednosť?
„Viete, čo je štátny tajomník na rezorte, ktorý ovláda iná strana? Nástenkový tender nebol nikdy preberaný na žiadnej porade vedenia, nemal som o ňom žiadnu informáciu. S eurofondmi som neprišiel do styku.“
Ani oznámenie o vyhlásení tendra ste si na nástenke nevšimli?
„Poslanec Brocka kedysi žartom v parlamente povedal, že neverí, že to na nástenke bolo, lebo ja, vzhľadom na všetky medializované kauzy - Čierna Voda, privatizér, mafián, keby som o tom vedel, určite by som sa tendra zúčastnil.“
Obava z vášho ministrovania vychádza aj z toho, že sa pohybujete v biznise. Na obrane je veľmi veľa tendrov. Odoláte?
„Tak to ešte len uvidíte. Uvedomujem si, že okrem Jána Siteka tu žiadny minister nevydržal štyri roky. Mám ambíciu z toho spraviť najtransparentnejší rezort. Takéto mám zadanie od premiéra. Táto vláda bude naozaj iná ako tá pred štyrmi rokmi.“
Je Mokys také plytvanie verejnými prostriedkami, ako hovorila premiérka Iveta Radičová?
„Je to plytvanie, ale systém je dobrý. Je podané trestné oznámenie, poskytnem absolútnu súčinnosť. Nemám chuť niečo zametať. Cieľ je systém dobudovať za čo najmenej peňazí.“
Boli ste na vojenčine?
„Nebol. Mal som problémy s cholesterolom, lekári mi dodnes hovoria, že na mojej krvi by sa dali vyprážať rezne. Beriem na to lieky. Dostal som modrú knižku ako väčšina ministrov obrany, ako som sa v Bruseli dozvedel.“
Jaroslav Haščák o vás podľa spisu Gorila povedal, že ste v Smere jediný inteligentný. To by svedčalo o vašich dobrých vzťahoch.
„Ak hovoríme, že Gorila je pravdivá, tak v čase, z ktorého ten spis vychádza, som pána Haščáka v živote nevidel. Mňa to len teší, ak to naozaj povedal.“
Označil vás aj za utajeného sponzora Smeru.
„To ma tiež teší, ale neviem, z čoho by som to asi platil. Až taký bohatý nie som. Smer bol aj v opozícii vyhodnotený ako najtransparentnejšia strana.“
Celý rozhovor (piano) s novým ministrom obrany si môžete pozrieť tu.

Beata
Balogová
