Vranov nad Topľou 10. júna (TASR) - Celkom 536 ochorení na Lymskú boreliózu a 28 ochorení na kliešťový zápal mozgu, encefalitídu, zaznamenali zdravotníci za posledných desať rokov na území Prešovského kraja.
Ako dnes pre TASR uviedla krajská epidemiologička pre Prešovský kraj Valéria Sládeková, najvyšší počet - 122 ochorení na Lymskú boreliózu diagnostikovali v roku 1993, najnižší - 31 v roku 1998. Vo väčšine prípadov išlo o prvé štádium ochorenia, ktoré v nasledujúcich dvoch vážne postihuje pohybový aparát a nervový systém. Môže sa prejaviť šíriacim sa začervenaním miesta po uštipnutí kliešťom. Pokiaľ je kliešť infikovaný, k prenosu uvedeného ochorenia dôjde až po 24 hodinách po jeho prisatí na telo. Choroba často prechádza do chronického štádia a prejaví sa po viacerých rokoch.
Deväť prípadov encefalitídy z uvedeného celkového množstva bolo zaznamenaných v minulom roku. Lokality, v ktorých sa ochorenie vyskytlo, sa nachádzajú prevažne vo Vranovskom okrese. Klinický priebeh kliešťového zápalu mozgu je však oveľa vážnejší než Lymská borelióza, pričom často končí smrťou. Posledné štyri prípady encefalitídy boli zaznamenané v závere uplynulého pracovného týždňa u troch dospelých osôb a jedného dieťaťa v Hanušovciach nad Topľou. Pravdepodobnou príčinou infikovania pacientov, ktorí sú v súčasnosti hospitalizovaní v prešovskej nemocnici s poliklinikou, bolo kozie mlieko a z neho podomácky vyrobený syr. "Proti encefalitíde sa môže občan zaočkovať, no očkovacia vakcína proti Lymskej borelióze, aj keď sa vo svete už vyrába, na Slovensku zatiaľ nie je registrovaná," doplnila Sládeková.
Dodala, že najschodnejšou cestou proti infikovaniu sa kliešťami je prevencia. Tá nespočíva iba v uvedenej očkovacej látke, repelentných prípravkoch, ale aj v ošatení, v ktorom do prírody chodíme. "Ak už dôjde k poštípaniu kliešťom, je dôležité ho čo najskôr odstrániť a poranené miesto dezinfikovať," doplnila Sládeková.