So žiadnym iným premiérom a politickým lídrom Slovensko nezažilo také mimoriadne situácie ako s Vladimírom Mečiarom. Tu je len časť z nich, a zmestilo by sa ešte mnoho – demarše európskych politikov, fyzické útoky na novinárov či to, ako nadobudol vilu Elektra.
Vystrašil komunistov
„Vo väzniciach je miesta dosť,“ burácal krátko po novembri 1989 na protikomunistickom mítingu nový minister vnútra Vladimír Mečiar. Čoskoro postoj zmiernil a členstvo v strane za problém nepovažoval.
Tisova vila
Obvinenia zo spolupráce s ŠtB Mečiar vždy odmietal. Počas jeho úradovania na ministerstve vnútra v roku 1991 však zmizli z takzvanej Tisovej vily v Trenčíne viaceré zväzky ŠtB. V roku 2005 ÚPN oznámil, že našiel bližšie neidentifikovateľnú časť záznamu osoby s jeho menom pod krycím menom Doktor.
Majster odchodov
Ešte v októbri 1990 ako premiér napísal abdikačný list, ktorý sa končil slovami „ostal som sám s národom“. Odchádzal v máji 1992, dvakrát v roku 1998. Volebné porážky riešil zvyčajne tým, že sa utiahol do súkromia. Tak zľudovel výraz „odišiel za medveďmi“.
Rozdelenie republiky
Expremiéri Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodli rozdelenie Česko-Slovenska k 1. januáru 1993. Predchádzala tomu takzvaná pomlčková vojna a schválenie deklarácie o zvrchovanosti v júli 1992.
Vyše dvadsať rokov s Vladimírom Mečiarom a HZDS na fotkách
Pozrite si fotogalériu >>
Babky demokratky
Najmä v rokoch 1990 až 1995 Mečiar bezkonkurenčne vyhrával rebríčky popularity za výdatnej pomoci STV, Rádiožurnálu a jemu blízkych novinárov. Do bratislavskej haly na Pasienkoch autobusy zvážali priaznivcov na mítingy. Mečiar vtipkoval a urážal protivníkov. Dav napádal „nepriateľských novinárov“ dáždnikmi a nadávkami.
Zlatá Idka a valcovanie
„Takže robte všetko pre to, aby sme v 94. zase vyhrali. A ak by sme, nedajbože, museli ísť do predčasných volieb, tak aby sme boli takí silní, že to prevalcujeme všetko,“ prihovoril sa na uzavretom stretnutí k funkcionárom HZDS v roku 1993 v Zlatej Idke. Príhovor neskôr unikol na verejnosť. Po voľbách sa ukázalo, že reči o valcovaní myslel šéf HZDS vážne.
Zvyknite si
Za jedinú noc v Národnej rade ovládlo HZDS v novembri 1994 všetky parlamentné výbory, Fond národného majetku, SIS, Najvyšší kontrolný úrad, Generálnu prokuratúru. Vrcholní predstavitelia opozície končili vo výbore pre životné prostredie. „Je po voľbách, zvyknite si!“ komentoval Mečiar nočnú schôdzu. Z opozičnej lavice to sledoval a protestoval len Robert Fico z SDĽ.
„Naši“ privatizéri
Počas vlády HZDS, SNS a ZRS sa Východoslovenské železiarne dostali do rúk Alexandra Rezeša, ktorý bol ikonou Mečiarovej privatizácie. Vladimír Poór sprivatizoval Naftu Gbely, Karol Martinka Kúpele Piešťany, Viliam Soboňa sliačske kúpele, Karol Konárik pivovary a tak ďalej. Za divokú privatizáciu, z ktorej v niektorých prípadoch profitovalo aj podsvetie, nebol nikdy nikto potrestaný.
Zavlečenie do cudziny
Pre Mečiarove amnestie sa už zrejme nepodarí objasniť zavlečenie prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do Rakúska v auguste 1995. Závery vyšetrovania hovoria, že na zločine sa podieľala SIS pod vedením Ivana Lexu. Súdy kauzu po sporných amnestiách zastavili.
Schifferová a zbohom
Kampaň pred voľbami v roku 1998 bola veľkolepá. Premiér nosil v náručí topmodelku Claudiu Schifferovú, podporiť ho prišli herečky Claudia Cardinale či Ornella Muti, futbalová Sparta. Voľby síce vyhral, ale vládu už zostaviť nedokázal. Lúčil sa zamávaním do kamery so slzami v očiach a piesňou: S Pánom Bohom idem od vás, neublížil som žiadnemu z vás.
Výbuch v Elektre
Komando kukláčov pomocou výbušniny vtrhlo na Veľký piatok v roku 2000 do Mečiarovej vily Elektra. Polícia ho totiž obvinila z nezákonného vyplácania odmien a Mečiara nevedela dostať na výsluch. V dome čakali na policajtov funkcionári HZDS a štáb Markízy so súčasným hovorcom premiéra Erikom Tomášom. Vyšetrovanie odmien neskôr zastavili.
Oznámil, že čas sa naplnil
Katarína Tóthová by chcela za predsedu Sergeja Kozlíka. Ten chce niekoho mladého.
BRATISLAVA. Takmer päť týždňov po volebnej porážke Vladimír Mečiar ohlásil odchod do dôchodku. V politike bol 22 rokov.
Na zasadnutí grémia v bratislavskej centrále oznámil, že na chystanom mimoriadnom sneme nebude kandidovať za predsedu. Rokovanie bolo neverejné, strana o výsledkoch nevydala oficiálnu informáciu.
„A načo? Je to naša vec,“ hovorí ústredný tajomník Tibor Cabaj. Kedy bude snem, je podľa neho ešte predčasné hovoriť. Najskôr musí zasadnúť grémium a potom predstavenstvo. Europoslanec Sergej Kozlík predpokladá, že snem bude na konci prvého polroka.
Mečiar, ktorý bude mať v lete 70 rokov, podľa Kozlíka porážku priznal. „Povedal, že berie časť svojej zodpovednosti a čas sa naplnil.“ Strana chce hľadať nástupcu, ktorý ju má vzkriesiť. Ak ho nenájde, viacerí funkcionári pripúšťajú koniec. Všetkých osem krajských predsedov sa však na grémiu vyjadrilo, že treba urobiť pokus o záchranu.
Bývalá vicepremiérka Katarína Tóthová hovorí, že majú veľa schopných kandidátov. Na mieste predsedu si vie predstaviť Kozlíka, ktorého mal Mečiar na druhom mieste kandidátky. „Má moju plnú podporu.“
Kozlík (61) však tvrdí, že hnutie potrebuje ráznu generačnú obmenu. „Noví lídri by mali byť do 40, maximálne do 50 rokov, to je podstata. Ja spadám do tej generačnej obmeny.“ Jediný europoslanec hnutia predpokladá, že sa ešte nejakí kandidáti ukážu. Zatiaľ podľa neho nie sú.
Bývalá podpredsedníčka Oľga Keltošová je jedným z mnohých odídencov, no v spojitosti s koncom Mečiara pociťuje nostalgiu. „Nie je mi to jedno. Predpovede ľudí, ktorí z HZDS postupne odchádzali, sa naplnili, ale mňa to neteší. Je to ťažké.“
Niekdajší Mečiarov koaličný partner Ján Slota, ktorý je už tiež na odchode, odmietol situáciu v HZDS komentovať. Premiér Robert Fico sa v piatok pre pracovnú zaneprázdnenosť nevyjadril.
HZDS v marcových voľbách získalo 0,93 percenta hlasov.
Matúš Burčík
Anketa: Čo hovoríte na odchod Vladimíra Mečiara z čela HZDS?
Ján Čarnogurský
bývalý premiér
Je to správne rozhodnutie, aj keď trochu neskoré. Vzhľadom na úlohu, ktorú Vladimír Mečiar zohral na politickej scéne, by som privítal dôstojnejší odchod.
Milan Kňažko
herec, politik
Nepotrebuje to žiaden komentár.
Ivan Gašparovič
prezident SR
Myslím si, že je to slobodné rozhodnutie pána Mečiara. Ostatné je v rukách členov HZDS.
Michal Kováč
bývalý prezident
Želám mu, aby si našiel zmysel života aj mimo politiky.
Rudolf Schuster
bývalý prezident
V politike je umenie odísť včas. Ak to človek premešká, tak odchádza aj celá strana. Myslím, že toto je koniec HZDS, ktoré bolo vždy stranou jedného muža.
Autor článku

Beata
Balogová
