Bratislava 19. augusta (TASR) - Reálne mzdy na Slovensku a životná úroveň podľa Aliancie nového občana (ANO) stúpla len v odvetviach, na ktoré má vláda priamy vplyv. Aj tu však podľa experta ANO Viliama Páleníka existujú veľké rozdiely, najmä pri porovnaní platov v školstve, zdravotníctve a energetike.
Kým v energetike stúpla jej pracovníkom životná úroveň v rokoch 1999 až 2001 ročne v priemere o 0,5 percenta, zamestnancom v zdravotníctve klesla životná úroveň v rovnakej dobe ročne o 4,7 percenta, povedal Páleník.
Pokračoval, že rovnako ako v roku 1993 tak aj v súčasnosti zarába priemerný pracovník školstva, či zdravotníctva, len o niečo viac ako polovicu toho, čo priemerný pracovník v energetike a ani nie polovicu priemernej mzdy v bankovníctve a poisťovníctve. Táto proporcia sa ešte o niečo zhoršila, pretože zamestnanci školstva v roku 1993 priemerne zarobili 61 percent z toho, čo v energetike, teraz je to len 59 percent. "Priepastný rozdiel medzi mzdami v školstve a v energetike sa za vládnutia tejto vládnej koalície ešte prehĺbil. Sľuby o raste mzdy sa nielenže nesplnili v celom rozsahu, ale sa dokonca niektoré nespravodlivosti ešte prehĺbili," zdôraznil Páleník.
Vysoké mzdy a zamestnanosť v energetike, spojoch a bankovníctve zaťažujú privatizérov, ktorí musia prevziať existujúcu zamestnanosť a platovú úroveň. "Privatizéri zohľadnia tieto náklady vo svojej kúpnej cene, čiže vysoké mzdy znížili kúpnu cenu," dodal expert ANO.
Podpredseda ANO Robert Nemcsics doplnil, že ak v roku 2003 dôjde k obnovenej deregulácii cien, najmä tepla, elektriny a nájomného, príde nielen k nárastu inflácie, ale aj k zastaveniu rastu reálnych miezd. Výsledkom bude situácia, podobne ako v roku 1999 a 2000, ktorá bude mať za následok pokles reálnych miezd a kúpyschopnosti obyvateľstva.
*alf rč
NNNN