BRATISLAVA. Kauza Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, pre ktorú pred dvomi rokmi minister školstva pozastavil škole akreditáciu, na začiatku apríla vyprchala.
Podobne aj kauza daňových poradcov, ktorých prijal dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského mimo poradia.
Policajní vyšetrovatelia zastavili trestné stíhania v oboch prípadoch.
Nenašli zvýhodnenie
Deti bývalého dekana Fakulty sociálnoekonomických vzťahov vyštudovali za menej ako rok, policajti v tom zneužitie právomoci nenašli.
Nezákonným konaním s úmyslom podľa polície nie je ani to, že trom stovkám študentov uznali celoživotné vzdelávanie a preradili ich do vyššieho ročníka na riadnom univerzitnom štúdiu.
„V danom konaní teda nedošlo k porušeniu zákona, na základe ktorého by osoba majúca rozhodujúcu právomoc spôsobila niekomu škodu respektíve prospech,“ odpísala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
Prípad zastavil rovnaký vyšetrovateľ
Zvýhodňovanie polícia nenašla ani v prípade daniarov, ktorí organizovane podali odvolanie s rovnakou chybou a dosiahli prijatie na Právnickú fakultu UK, viacerí aj napriek zlým známkam.
Skupinu organizovala ich komora, vysoké poplatky platili rekreačnému stredisku.
Prípad zastavil rovnaký vyšetrovateľ už druhýkrát. Prvý raz Ján Kohútek trestné oznámenie vyhodnotil ako neodôvodnené a zamietol ho.
Po zásahu prokurátorky sa konanie obnovilo a Kohútek začal trestné stíhanie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. Po odchode prokuratórky na materskú dovolenku stíhanie zastavil.
„Prihliadajúc na celkové okolnosti dekana absentuje v konaní subjektívna stránka trestného činu zvýhodniť iného v zmysle zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech,“ napísal Kohútek.
Zuzana Melicherčíková, ktorá ešte ako referentka študijného oddelenia na prípad upozornila a získala za to ocenenie Biela vrana, sa nevzdáva.
Podala podnet na prokuratúru, aby postup vyšetrovateľa preskúmala.
Úrad boja proti korupcii podľa Baloghovej vo veci daňových poradcov ešte koná „iným zákonným spôsobom“.
Odborníčka na školstvo Renáta Králiková, ktorá radila aj bývalej premiérke Ivete Radičovej, hovorí, že pomôže len potrestanie vinníkov. „Aby bolo zrejmé, že takéto správanie nie je tolerované.“
Ministri netrestali
Bývalý minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) tvrdil, že „zlý dekan bude na Googli“ čeliť verejnému tlaku. Žiadne opatrenia o zodpovednosti dekanov a rektorov neprijal.
Králiková hovorí, že stačí využiť aj terajšie zákony. Napríklad pri daniaroch – ak škola nenapraví porušenia zákona o vysokých školách, môže minister navrhnúť obmedzenie jej právomocí.
Doteraz to chcel využiť iba minister školstva Martin Fronc (KDH), pre formálne chyby to nevyšlo ani jemu.

Beata
Balogová
