BRATISLAVA. Viacerí dôležití ľudia z úradu vicepremiéra pre ľudské práva a národnostné menšiny odchádzajú.
Nová vláda doterajší úrad ruší, nahradiť ho má splnomocnenec pre ľudské práva a občiansku spoločnosť. Po nástupe novej vlády už odišlo dvanásť ľudí a na ich miesta noví neprídu.
Predseda vlády Robert Fico sľuboval v menšinovej politike zachovať status quo, teda stav spred volieb.
„Znižovanie personálneho stavu logicky súvisí s tým, že vláda nemá vicepremiéra pre túto oblasť a teda nepotrebuje ani takýto úrad,“ povedal hovorca vlády Erik Tomáš.
K nijakému porušeniu sľubu podľa neho nedošlo.
Vraj sa vrátia
„Premiér predsa už oficiálne oznámil, že zriadi post splnomocnenca pre národnostné menšiny a otvorenú spoločnosť, pričom tento post je pripravený obsadiť kandidátom opozície,“ povedal Tomáš.
V tíme splnomocnenca bude podľa neho pracovať časť ľudí z pôvodného úradu vicepremiéra.
Z Úradu vlády teraz odchádza šéf odboru menšinových práv Ladislav Bukovszky, ktorý bol predtým riaditeľom archívu Ústavu pamäti národa.
Končí aj riaditeľka odboru menšinového školstva Ildikó Mičúchová a ďalší riaditelia odborov Daniel Milo či Dagmar Horná.
„Momentálne sa krok zrušenia úradu vicepremiéra javí ako krok späť, zatiaľ totiž ešte nie sú špecifikované úlohy nového vládneho splnomocnenca,“ povedal Bukovszky.
Kto sa stane splnomocnencom a o čom bude rozhodovať, zatiaľ nie je jasné. Posledné aktivity bývalej vlády momentálne nebude mať kto zavádzať do života.
Z funkcie musel nedávno odísť aj Kálmán Petőcz, generálny riaditeľ sekcie ľudských práv.
„Ľudské práva a menšiny boli na Úrade vlády dvadsať rokov. Zatiaľ v programovom vyhlásení nevidím komplexný systémový prístup k ochrane ľudských práv,“ povedal Petőcz.
Ešte budú rokovať
„Aj o personálnych veciach a ďalšom vybudovaní nového úradu splnomocnenca vlády budeme rokovať s vedúcim úradu vlády Igorom Federičom,“ povedal predseda Mosta-Hídu Béla Bugár.
Vie si predstaviť, že keď zaniká úrad podpredsedu vlády, tak prepúšťajú.
Bugár však predpokladá, že časť ľudí prejde práve do nového úradu. „Dúfam, že áno,“ dodal.
Už schválené programové vyhlásenie jednofarebnej vlády Smeru sa ľudským právam a národnostným menšinám venuje len okrajovo.
Slovné spojenie ľudské práva sa v 65-stranovom dokumente vyskytuje štyrikrát.
U Chmela sa síce našli ľudia, čo plat dostávali ako odmenu za službu Mosta, boli tam však aj takí, čo patria na Slovensku k najlepším odborníkom, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>

Beata
Balogová
