Norimberg 19. augusta (TASR) - Plastikové, ale aj jutové vrecia sú artiklom, ktorý najviac chýba v povodňami postihnutých oblastiach Nemecka. Na zabezpečenie hrádzí zaplavených nemeckých miest, dedín a ciest dovážajú pieskové a jutové vrecia z celej Európy, aj prostredníctvom bratislavského letiska.
V bavorskom Norimbergu vznikla špeciálna jednotka profesionálnych hasičov, ktorá pôsobí ako centrála na rozdeľovanie vriec do postihnutých regiónov v celom Nemecku. Neoficiálne sa volá "taktická rezerva pieskových vriec Nemecka". "V Nemecku už nie je ani jedno vrece voľné," vyhlásil veliteľ centrály Günter Bumiller.
Od začiatku záplav príslušníci bundeswehru, policajti, hasiči a iní dobrovoľníci spotrebovali desiatky miliónov vriec a každú hodinu v norimberskej centrále registrujú nové požiadavky na dodávku vriec.
V Nemecku už vrecia nie sú, preto ich na hrádze dovážajú vojenskými a civilnými lietadlami zo Španielska, Rakúska, Francúzska, Švajčiarska a iných európskych krajín, povedal Bumiller. Lietadlá pristávajú najmä v ohrozenom Sasku-Anhaltsku - na vojenskom letisku Hagenov a na letisku vo východnom Lipsku. Odtiaľ vrecia prevážajú nákladnými autami priamo do krízových regiónov.
Spoločne so zamestnancami technických služieb norimberskí požiarnici zriadili v Lipsku logistické centrum, ktoré organizuje ďalšie transporty. Len v ohrozenom Sasku-Anhaltsku minulý týždeň spotrebovali vojaci a dobrovoľníci denne milión pieskových vriec. V súčasnosti prichádzajú ďalšie požiadavky z Dolného Saska a Meklenburska-Predpomoranska.
Nemci vrecia objednávajú v celej Európe, čo je komplikovaná logistická úloha. Kým sa dostanú na ohrozenú nemeckú hrádzu, môžu uplynúť dva-tri dni, posťažoval Bumiller. Najsmutnejšie je, že niektorí výrobcovia tohto tovaru sa snažia zneužívať situáciu a zvyšujú ceny. Na začiatku povodní stálo vrece 40 centov, v súčasnosti stojí už 50 a niektorí producenti si pýtajú až 60 centov. "Jasne sme takýmto špekulantom vysvetlili, že nepristúpime na ich podmienky," zdôraznil Bumiller.
Keďže v Nemecku sú už výrobné haly prázdne, úrady sa obrátili na výrobcu a na sklady v talianskej Parme. Len v sobotu z Milána do Nemecka cez bratislavské Letisko Milana Rastislava Štefánika ruským nákladným lietadlom Antonov 124 dopravili štyri milióny vriec.
Srdcom norimberskej centrály a taktickej rezervy pieskových vriec Nemecka je celé poschodie v budove na norimberskom dunajskom kanáli. Požiarnici majú k dispozícii desiatky telefónov, ktorými žiadajú o pomoc a objednávajú vrecia od portugalského Lisabonu až po dánsku Kodaň. "Zriadili sme si tu takú malú špedičnú spoločnosť," dodáva s úsmevom Bumiller. Ako príklad solidarity uviedol čin holandských úradov a najmä ministerstva vnútra, ktoré poskytli ohrozenej oblasti v Lipsku 3,5 milióna vriec.