Nevylúčil však, že niektoré školy budú mať problémy.
V prvej fáze by mali školy dostať 300 miliónov Sk na vyplatenie záväzkov za vodu, plyn, elektrickú energiu a telefóny, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi, ktoré sa konalo v Bratislave na pôde SDĽ. Možnosť, že by vláda na stredajšom zasadnutí tento návrh neprijala, si Ponický "nechce a nemôže pripustiť". Pripomenul však, že rovnaká situácia s vyplácaním dlhov škôl za energie bola aj v minulých rokoch. Jediným rozdielom je podľa neho to, že v druhom polroku prechádza financovanie škôl na samosprávu. Nazdáva sa, že práve ona by mohla zatiaľ z už pridelených financií vykryť dlh štátu, ak sa vláde teraz nepodarí nájsť prostriedky na oddlženie. "Ten, kto chce, riešenie nájde. A treba ho hľadať na všetkých úrovniach," uviedol.
Na otázku, odkiaľ chce získať financie na vyplatenie zvyšných 430 miliónov z celkovej výšky dlhu škôl a školských zariadení, Ponický nedokázal odpovedať. Počíta však s tým, že nová kvantifikácia dlh zníži na 200 miliónov, a tieto pre vládu nebudú problémom. V prípade, že to bude 430 miliónov korún, budeme hľadať riešenie v súčinnosti s ministerstvom financií, dodal.
Ponický je presvedčený, že k výške dlhu prispel aj nepremyslený nákup tovarov a služieb. Z uvedeného dôvodu na krajských úradoch prebieha kontrola faktúr. Faktúry za nákup tovarov a služieb, ktoré nemajú čo robiť v započítavaní dlhu, sa podľa jeho vyjadrenia pohybujú v desiatkach až stotisícoch korún. V tejto súvislosti Ponický obvinil i samosprávy, ktoré si podľa neho dostatočne neuvedomili vlastnú zodpovednosť.