BRATISLAVA. Päťročný chlapec sedí za počítačom a ukladá geometrické tvary podľa vzoru na obrázku, vedľa skupinka detí programuje lienku, aby prešla trasu po podložke, na druhom konci triedy dievčatko na dotykovom monitore maľuje krajinku.
Keď učiteľka zmenší okno s hrou, deti zhíknu. Len čo sa klaun z hry na obrazovku vráti, opäť sa upokoja.
V škôlke na Iľjušinovej ulici v bratislavskej Petržalke funguje projekt Digitálne technológie v materskej škole financovaný z Európskeho sociálneho fondu štvrtý rok. Začali ako prví na Slovensku.
Do celonárodného projektu sa odvtedy zapojilo dobrovoľne približne 2000 škôlok. „Záujem je veľký,“ vraví Jarmila Tóthová z Metodicko-pedagogického centra.
Poznajú to z domu
Väčšina detí už počítače pozná z domu. „Hrám sa hry. Najradšej mám Need For Speed.“ Malý Martin má teda najradšej preteky áut.
Jeho spolužiak sa ho snaží prekričať, že doma na počítači pozeráva Iron Mana a hrá Warcraft.
Psychologička Ľudmila Pokorná hovorí, že v škôlke je čas strávený za počítačom pod dozorom.
Učiteľky deti nechávajú pri počítači päť až desať minút, k drsnej naháňačke áut sa škôlkari nedostanú.
„Chceme, aby každá škôlka vyzerala ako táto,“ vraví vedúci projektu o integrácii informačných technológií do predškolskej výchovy pre UNESCO Ivan Kalaš. Súčasťou projektu je aj vzdelávanie pedagógov.
Učiteľka a špeciálna pedagogička Jarmila Tihláriková je pri téme deti a technológie skeptickejšia. „Myslím si, že to takto skoro deti nepotrebujú.“
Deťom podľa nej dnes chýbajú sociálne zručnosti. Nevedia riešiť spory medzi sebou, čo sa samy na počítači nenaučia.
„Tiež si neuvedomujú zlé veci, ktoré môžu počítačom spôsobiť,“ vraví. Na základných školách s informatikou začínajú v prvej alebo druhej triede.
Prirodzený vývoj
Oficiálne ministerstvo školstva prácu s počítačom podporuje a to, že sa deti už od troch rokov učia s ním pracovať, považuje za prirodzený vývoj.
„Štátna školská inšpekcia nezistila, že by sa tieto kompetencie rozvíjali na úkor psychomotorických kompetencií, čiže aj na úkor pohybového rozvoja detí,“ vraví hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
„Nie je cieľom, aby sa deti naučili robiť s technológiami, ale technológie sa využívajú na ich fyzický i duševný rozvoj,“ vysvetľuje Ivan Kalaš.
Škôlkarov rozvíjajú v takzvanej predgramotnosti.
„Neučia sa čítať a písať. Učia sa, že písmo má funkciu, čo sa učilo už aj predtým, len teraz na to využívame modernú techniku, ktorá je súčasťou života.“
Učiteľka v triede hovorí, že asi v dvadsaťčlennom kolektíve sa nájdu dve, tri deti, ktoré sú šikovnejšie.
Presne tak vyzerá záujem detí o počítače počas návštevy v triede - zatiaľ čo chlapec vo futbalovom drese sa váľa po koberci, jeho spolužiak sústredene rieši logické zadania.
Nie je na tom nič zlé
Psychologička ĽUDMILA POKORNÁ hovorí, že v škôlke sú deti pri počítači pod dozorom, čo doma vždy neplatí.
Je v poriadku, aby sa deti v predškolskom veku, teda troj až šesťročné učili v škôlke pracovať s počítačom?
„V škôlke je to strážené časovo a dopĺňa to aj množstvo iných aktivít. Mnohé z tých úloh sú zaujímavé a môžu pomáhať pri rozvoji zručností a schopností dieťaťa. Aj keď sa tým určite nedá nahradiť modelovanie, kreslenie alebo iné spoločenské hry. Ak je to však dobre limitované, že deti nestrávia priveľa času za počítačom, ale oboznámia sa s ním ako s jednou z možností, tak to určite nie je zlé.“
Máte už skúsenosti s takouto škôlkou?
„Áno, táto škôlka mala aj mnoho iných aktivít. Deti chodili do prírody, modelovali, skladali kocky, chodili na kultúrne podujatia alebo kreslili. Jednou z týchto aktivít bol aj počítač.“
Je to teda úplne normálne aj vzhľadom na to, že deti sa s počítačom stretnú už doma?
„Rodičia doma často nemajú pre deti primerané hry a počítač je ľahko dostupný. V škôlke je to kontrolované.“

Beata
Balogová
