BRATISLAVA. Opozičná SDKÚ v parlamente nepodporí Programové vyhlásenie vlády a pozitívne vníma aj informácie, podľa ktorých by sa mali podobne zachovať aj ďalšie opozičné strany. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská, podľa ktorej je programové vyhlásenie koncipované tak široko, že ministrom dáva možnosť konať takmer ľubovoľne.
"Programové vyhlásenie vlády v tej podobe, ako je predložené, vnímame ako bianko šek pre ministrov, aby naozaj mohli urobiť hocičo a aby sme po štyroch rokoch nevedeli riadne odkontrolovať prácu vlády. Nemôžeme toto programové vyhlásenie vlády v parlamente podporiť," uviedla Žitňanská.
Vo vyhlásení vlády jej chýbajú konkrétne zámery riešenia nezamestnanosti, najmä v prípade mladých ľudí, konkrétnejšie plány na konsolidáciu verejných financií, ale aj odpolitizovanie justičného systému a polície. "Ako chce vláda prispieť k tomu, aby boli veľké kauzy z minulosti naozaj vyšetrené?
Pred dvomi - tromi mesiacmi boli ľudia na námestiach pobúrení, lebo neverili v spravodlivosť nášho systému, neverili v to, že niektoré kauzy, ako napríklad Gorila, budú naozaj vyšetrené," pripomenula Žitňanská. Zopakovala svoje staršie vyjadrenie, podľa ktorého si vláda týmto programovým vyhlásením postavila "latku príliš nízko" a náklady konsolidácie verejných financií ponesú najmä občania vo forme zvýšených daní.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Ľudovít Kaník ju doplnil slovami, že táto vláda bude "vládou vyťahovania peňazí z peňaženiek občanov". "Nie bohatí, ale všetci občania zaplatia hospodárenie tejto vlády. Vieme, že to bude vláda istoty znižovania budúcich dôchodkov, že to bude vláda istoty zastavenia hospodárskeho rastu, vláda istoty stagnácie," zdôraznil Kaník.
Figeľ: Ide o programové vyhlásenie jednej strany, ktorá má dve tváreStrana Smer sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa za prvý mesiac od volieb veľmi výrazne vzdialila od vlastných predvolebných sľubov. "Je treba poukazovať na tieto dve tváre, predvolebnú a povolebnú. Že ide o vládu jednej strany, ktorá veľmi rýchlo otočila," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Figeľ s tým, že jeho strana pri hlasovaní v pléne programové vyhlásenie vlády nepodporí.
Programové vyhlásenie vlády podľa neho nepotvrdzuje sľuby Smeru v oblasti platieb štátu za svojich poistencov, ale ani zámery v oblasti dopravy. "Ide o programové vyhlásenie vlády, ktorá po prvý krát v dvadsaťdvaročných dejinách demokracie reprezentuje vládu jednej - jedinej strany. Zároveň ide o vyhlásenie, ktoré je zrejme najmenej konkrétne a najviac všeobecné z doterajších programov vlád. Hovorí o mnohých pekných úmysloch a cieľoch a na druhej strane je evidentne deficitné z hľadiska konkrétnych riešení," vyhlásil Figeľ.
KDH sa nestotožňuje s niektorými zámermi Smeru v oblasti daní. "Prichádza téma dane zo smrti, respektíve z dedičstva a dane z dobrých skutkov, konkrétne dane z darovania. KDH považuje tieto dane za prekonané, za anachronizmus," vyhlásil Figeľ, podľa ktorého tento typ daní nie je správny ani z morálneho hľadiska. Hnutie tiež protestuje proti možnému zvýhodňovaniu štátnych škôl pred súkromnými a cirkevnými.
Za nedostatočné považuje KDH plány vlády v oblasti zamestnanosti, špeciálne mladých ľudí. "Ďalšia ohrozená skupina sú živnostníci, podnikatelia a malé firmy. Vládny program im nevenuje pozornosť z hľadiska podpory," podčiarkol Figeľ.
"Vláda istôt si nevšimla takmer 400.000 živnostníkov na Slovensku. Premiér hovoril o tom, že členovia vlády sa stretli na sto stretnutiach so sociálnymi partnermi. Ale nespomínal, že by sa stretli s živnostníkmi," doplnil Figeľa podpredseda KDH Ján Hudacký. Dodal, že aktuálne signály poukazujú skôr na to, že sa situácia živnostníkov zhorší tak v oblasti daní, ako aj zvýšením byrokracie.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic vyjadril nespokojnosť o plánovanými protikorupčnými krokmi vlády, podľa neho sú nekonkrétne. Zvlášť sa ohradil voči zámerom vlády dať v justícii väčší priestor alternatívnym trestom. Tie môžu podľa Lipšica alternovať podmienečné tresty, ale v žiadnom prípade by nemali umožňovať nebezpečným páchateľom vyhnúť sa nepodmienečným trestom.
Prieskum: Vláda by mala pokračovať v Žitňanskej reformáchPrieskum názorov verejnosti sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1028 respondentov vo veku nad 18 rokov.
Vláda Roberta Fica by mala pokračovať v reformách exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej s určitými zmenami. Očakáva to od nej 37 percent oslovených respondentov, ktorí sa v apríli zúčastnili prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Ten zisťoval okrem názorov občanov aj názory expertov a sudcov na možný vývoj v oblasti justície po parlamentných voľbách 2012.
Necelých deväť percent respondentov si myslí, že nová vláda bude jednoznačne pokračovať v reformách Lucie Žitňanskej, 22 percent sa nazdáva, že reformy napokon zruší a osem percent si myslí, že neurobí nič.
Takmer štvrtina respondentov nevedela na otázku odpovedať. Zároveň nikto z oslovených expertov a sudcov nečaká, že nová vláda bude v reformách predchádzajúcej vlády pokračovať bez zmien. V prevažnej miere sa tiež prikláňajú k názoru, že zmeny prídu.
Prieskum podľa tvrdenia IVO ukázal, že zatiaľ čo najviac priaznivcov strany Smer očakáva, že vláda bude pokračovať v reformách so zmenami, podporovatelia piatich opozičných strán vidia perspektívy vývoja v oblasti justície pesimistickejšie. Je medzi nimi viac takých, ktorí si myslia, že Ficova vláda zruší reformy minulej vlády.
IVO realizuje výskumný projekt Slovenská justícia očami verejnosti, odborníkov a sudcov. Členmi odborného panelu sú vedecko-pedagogickí pracovníci zaoberajúci sa problematikou právneho štátu na vysokoškolských pracoviskách a akademických inštitúciách, experti pracujúci v mimovládnych neziskových organizáciách, advokátskych kanceláriách a médiách, a tiež nezávislí analytici. V tomto prieskume sa ich zúčastnilo 23.
V paneli sudcov bolo zase 31 sudcov pracujúcich na súdoch rôzneho stupňa. Prieskum názorov verejnosti sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1028 respondentov vo veku nad 18 rokov. Zber údajov zabezpečila agentúra FOCUS. Projekt, ktorý IVO realizuje v rokoch 2011 2012, podporuje Nadácia otvorenej spoločnosti.
Autor článku