Predseda vlády SR Robert Fico sa bojí, že jeho vláda bude ozdravovať, ozdravovať a ozdravovať, prijímať ťažké rozhodnutia, a potom sa situácia skomplikuje pre individuálny štát EÚ, ktorý všetko pokazí. Povedal to dnes pred novinármi s tým, že sa najviac bojí, že by úsilie, ktoré ide vynaložiť, vyšlo nazmar.
"Máj bude najťažší mesiac v mojej politickej kariére. Musíme dohodnúť so sociálnymi partnermi rozhodnutie nebývalého rozsahu. Ušetriť 1,2 až 1,5 miliardy eur je neuveriteľný balík peňazí," upozornil na margo záväzku stlačiť deficit pod tri percentá HDP do konca roku 2013.
Podľa Fica budú už na júnovú schôdzu parlamentu predložené súvisiace návrhy zákonov. Malo by ísť o návrh, ktorý by znamenal otvorenie druhého piliera, bude sa tiež hovoriť o opatreniach v štátnej správe. "Ale všetko závisí od ukazovateľov, ktoré dostaneme 10. mája, teda výšky deficitu a hospodárskeho rastu," vysvetlil.
Fico: Hovoriť o konkrétnych veciach, je predčasné
Na otázku, či v Programovom vyhlásení vlády SR, ktoré dnes Fico poslancom predstavil, nemohli byť konkrétnejšie údaje, premiér odvetil, že vláda stále čaká na oficiálne čísla v súvislosti s odhadom hospodárskeho rastu a výškou deficitu. "Musíme nastaviť všetky opatrenia na konkrétne ukazovatele. Preto hovoriť dnes o konkrétnych veciach, je predčasné," tvrdí.
Dôležité podľa predsedu vlády tiež je, aby vládnutie prebiehalo v pokojnej atmosfére. "Opozícii som ponúkol spoluprácu, atmosféra v NR SR bola pokojná, keď som prednášal vládny program, a takýto pokoj si vyžadujú aj ľudia. Stretol som sa priamo s niekoľko tisícmi ľudí a všetci hovoria - nedovoľte hádky, neškriepte sa. Vieme, že musíte ozdravovať, len nedávajte nám dôvod, aby sme sa na vás hnevali. Slovensko potrebuje pokoj a stabilitu," dodal Fico.
Globálna kríza podľa predsedu vlády Roberta Fica spôsobila odmietnutie tézy o nadradenej úlohe trhov a minimálnom štáte, jeho vláda sa preto nevzdá možnosti zasahovať do ekonomiky. "Vláda chce moderný, úsporný a rozumne intervenujúci štát, ktorý bude prijímať také opatrenia, ktoré nebudú deformovať trh," povedal dnes v parlamente pri predstavovaní Programového vyhlásenia vlády SR.
Za kľúčovú úlohu si vláda kladie ozdravenie verejných financií, ale podľa premiéra sa to nesmie udiať na úkor slabých a chudobných. "Nemôžu to byť peňaženky chudobných ľudí, ktoré budú niesť zodpovednosť za krízu, ktorú spôsobili bohatí a silní," nazdáva sa. Kabinet preto odmieta zvyšovanie DPH, čo by podľa Fica poškodilo predovšetkým ľudí s nízkymi a strednými príjmami.
Fico pripustil, že čitateľ mohol od programového dokumentu čakať viacej čísel. Ten však obsahuje všeobecné politiky a trendy, ktorými chce vláda svoje ciele dosiahnuť. Konkrétne čísla vyplynú z rokovaní v Rade solidarity a rozvoja, do ktorej budú prizvaní sociálni partneri.
Diaľnice opäť cez PPP projekty
V rade solidarity preto padne rozhodnutie, ako bude vyzerať zvýšená daň z príjmov fyzických osôb a firiem alebo či bude zavedená daň z finančných transakcií. "Bolo by správne, etické a morálne zaviesť takúto daň," myslí si o dani z transakcií premiér, ktorému v parlamentnej sále načúval tiež prezident Slovenska Ivan Gašparovič aj predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková, ktorí sa prišli na predstavenie vládneho programu osobne pozrieť. Vláda zároveň prijatie zásadných opatrení viaže na súhlas sociálnych partnerov.
Pod ťarchou súčasných problémov sa podľa premiéra Slovensko nemôže spoliehať na opatrenia so strednodobou a dlhodobou účinnosťou. "My musíme problémy riešiť dnes a zajtra," podčiarkol. Integrálnou súčasťou ozdravovania financií preto bude podpora hospodárskeho rastu a zamestnanosti. K takejto filozofii sa podľa Fica hlásia európske inštitúcie aj jeho vláda. "Toto je európska cesta, my sme v Európe a chceme aj európsku cestu používať," vyhlásil.
Diaľnice sa budú aj v budúcnosti budovať formou PPP projektov a vláda chce zároveň nastaviť "vyvážené" súťažné podmienky. "Ľahko vyhrá ten, kto ponúkne polovičnú cenu zo skutočných nákladov. Len zostáva po ňom spálená zem - nedokončené úseky, nezaplatené faktúry," upozornil. Kabinet sa zároveň zamyslí nad tým, ako sa jednoduchšie dostať k možnosti stavať. "Budeme hľadať také riešenie, pri ktorom sa vysporiadanie pozemkov k stavbám dopravnej infraštruktúry zásadne zjednoduší," povedal.
Nastúpili náhradníci
Po tom, čo Fico ukončil svoj takmer hodinový prejav, predseda parlamentu schôdzu prerušil, aby sa o vládnom dokumente hovorilo vo výboroch. Schôdza bude rozpravou k programovému vyhláseniu pokračovať vo štvrtok o 14:00. Tradične možno očakávať dlhú debatu a ostrú kritiku z opozičných lavíc.
Na dnešnej schôdzi sa opäť menilo zloženie parlamentu. Do lavíc totiž po zložení ústavou predpísaného sľubu zasadlo ďalších osem náhradníkov za poslancov Smeru, ktorí zmenili svoje pôsobisko. Igor Federič bol vymenovaný za vedúceho Úradu vlády SR, Viktor Stromček sa stal vedúcim Kancelárie NR SR a mandátu sa vzdal. Jozef Buček, Jozef Burian, Branislav Ondruš, Pavol Pavlis, Peter Pellegrini a Marián Saloň boli vládou vymenovaní za štátnych tajomníkov.