BRATISLAVA. „Z ekonóma technika nikdy neurobíte. Skôr z technika urobíte ekonóma,“ hovorí poslanec Smeru a exminister obrany Jaroslav Baška.
Ako absolvent strednej priemyselnej školy sa zhodne s premiérom Robertom Ficom, ktorý sa minulý týždeň na výstave Murár 2012 prihováral študentom odborných škôl. Môžu vraj byť pyšní, lebo vedia viac ako nejakí gymnazisti.
„Jedna vec je naučiť sa dva názvy z dejepisu alebo zo zemepisu a druhá je vedieť dobre držať v rukách nejaký nástroj a niečo pre túto krajinu robiť,“ povedal Fico.
Premiér v stredu nevysvetlil, prečo jeho syn Michal uprednostnil elitné medzinárodné gymnázium v Bratislave pred odbornou školou.
Gymnáziá škodia
Medzi poslancami Smeru sa nájdu absolventi gymnázií či stredných všeobecnovzdelávacích škôl. Ficove výroky sa ich nedotkli.
„Situácia v školstve nie je normálna,“ myslí si poslankyňa Oľga Nachtmannová. Kedysi sa na gymnázium nedostali žiaci s trojkami alebo so štvorkami.
„Mnohí rodičia si neuvedomujú, že deťom aj škodia, keď ich tlačia na gymnázium,“ hovorí členka výboru pre vzdelávanie.
K rodičom, ktorí poslali deti na gymnázium, patrí aj podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková.
„Keďže študovali na samé jednotky a chceli ísť na vysokú školu, tak si prirodzene vybrali gymnázium.“ Remeslo je však podľa nej dôležité a remeselníci nám chýbajú.
Už sú v každej dedine
S Ficom sa zhodne aj 29-ročný Andrej Kolesík. „Keď som chodil na gymnázium, bolo to radosť povedať. Dnes je už takmer v každej dedine.“
Každý vraj chce byť právnikom alebo ekonómom, ale otázne je, čo budú robiť. „Keď má niekto remeslo v ruke, tak si zarobí viac ako poslanec,“ hovorí Kolesík, ktorý po vysokej škole pracoval pre poslanecký klub Smeru a od roku 2010 je poslancom.

Beata
Balogová
