Podľa Ivety Radičovej sú tu dve vlády – jedna s programom a druhá s reformami pre Brusel.
BRATISLAVA. Keď v roku 2006 Robert Fico predstavoval parlamentu vládny program, opozícia sa striedavo smiala a soptila, pretože videli Vladimíra Mečiara a Jána Slotu za chrbtom premiéra. Daniel Lipšic z KDH ho nazval „mafia friendly“.
Keď Fico uvádzal vládny program v stredu, parlament bol oveľa pokojnejší. Zdržanlivejší boli aj poslanci Smeru a na rozdiel od roku 2006 neprerušovali svojho šéfa každých pár minút potleskom.
Ťažký mesiac a obavyPo takmer hodinovom preslove Fico tvrdil, že máj bude najťažším mesiacom jeho politickej kariéry, pretože musí dohodnúť so sociálnymi partnermi rozhodnutia „nebývalého rozsahu“.
Počas prvej vlády videl Fico hlavné riziko v čistote vládnutia. „Ak nás nezožerú špina a korupcia, neexistuje, aby sme neuspeli v budúcich voľbách,“ varoval straníckych kolegov v roku 2007.
Pred korupciou ich tentoraz varoval hneď po marcových voľbách.
„Bojím sa, že budeme ozdravovať, ozdravovať a ozdravovať, že budeme prijímať ťažké rozhodnutia, ktoré nebudú jednoduché, lebo sme sociálni demokrati. A potom sa všetko skomplikuje pre štát Európskej únie, ktorý všetko pokazí,“ odvetil SME, čoho sa bojí teraz.
Program vlády nie je príliš konkrétny. Chýbajú v ňom čísla, na ktoré čakajú zamestnávatelia, zamestnanci, poistenci aj daňovníci.
„Konkrétne bolo už aj to, že občania zvolili túto vládu, ktorá im predložila svoje programy a predstavy. To je to konkrétne, čo občan od tejto vlády čaká. A dávať si čísla? To v tomto čase nie je dobré. Flexibilita je v takomto prípade vždy lepšia,“ povedal SME prezident Ivan Gašparovič.
Na otázku, či je program v súlade s jeho víziou spravovania krajiny, povedal, že určite.
Opozícia vidí frázy„Programové vyhlásenie vlády a novou vládou schválený Národný program reforiem sú dva rozdielne dokumenty. Ako keby sme mali dve vlády,“ povedala bývalá premiérka Iveta Radičová.
„Národný program reforiem je konkrétny, opiera sa o fakty, konštatuje úplne iné veci ako vládny program – špeciálne v kapitolách zdravotníctvo, sociálne veci, ale aj pri hospodárstve a podnikaní.“
Plán reforiem vláda schválila v piatok s programovým vyhlásením. Fico už vtedy hovoril, že dokument pre úniu zmení, keďže ho pripravila minulá vláda. Schválili ho, aby stihli termín Bruselu.
Programové vyhlásenie ako také Radičová hodnotiť nechcela, keďže je podľa nej veľmi všeobecné.
„Táto vláda je bezradná,“ hovoril o programe predseda SaS Richard Sulík. Sľubované istoty sa podľa neho stanú pre občanov ranami istoty.
Nekonkrétnosť a malý priestor na riešenia problémov živnostníkov na programe kritizovalo KDH.
Jedinou istotou, ktoré ľuďom ponúka, je podľa predsedu KDH Jána Figeľa zvyšovanie daní.
Podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská hovorí, že sa Ficova vláda chystá na slabý výkon, program je plný úradníckych fráz a je v ňom len málo konkrétnych vecí.
„Latku si nastavili tak nízko, aby ju jednotliví ministri mohli jednoducho prekročiť.“
Fedor: Zabudli na riešenia v obraneVo vládnom programe sa spomína zlučovanie vojenských spravodajských služieb, ktoré predseda parlamentného Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor (SDKÚ) vníma kladne, pretože by prinieslo vyššiu efektivitu.
BRATISLAVA. Bez jasného názoru sa problémy obrany a bezpečnosti riešiť nedajú, myslí si predseda parlamentného Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor (SDKÚ).
Reagoval tak na programové vyhlásenie vlády, ktoré v stredu 2. mája predstavil na pôde parlamentu premiér Robert Fico.
„Premiér hovorí o inovatívnych riešeniach. Do programového vyhlásenia zabudli napísať, ako si ich predstavujú,“ kritizoval Fedor (SDKÚ) časť o obrane a bezpečnosti.
Očakával, že politickú silu vlády využijú na ľahšie presadzovanie neodkladných vecí. Poznamenal, že nič také vo vládnom vyhlásení nie je.
Fedor hodnotí pozitívne, že sa vláda zaväzuje k širšiemu konsenzu v otázkach obrany a bezpečnosti.
„Rovnako je správne, že chcú využívať spoločné obstarávanie v rezortoch obrany a vnútra, ale aj na nadnárodnej úrovni. Z toho mála konkrétností, ktoré sú tam zapísané, som rád zmienke o aktívnych zálohách,“ zhodnotil.
Dodal však, že vyhlásenie vlády mlčky obchádza problém, že naše ozbrojené sily zaostávajú v plnení medzinárodných záväzkov na dohodnutej úrovni (Force Goals). Okrem toho programové vyhlásenie oznamuje ďalší odklad naliehavých reforiem v ozbrojených silách, skonštatoval Fedor.
„Je škoda, že strácame ďalší čas analýzou zanalyzovaného. Predpokladal som, že stav ozbrojených síl je predmetom všeobecnej zhody. Riešenia sú otázkou politickej vôle. A tú v programovom vyhlásení nevidím,“ uviedol Fedor k záväzku vlády pripraviť rozvojový plán až ku koncu roka.
„Rád by som sa pomýlil, ale týmto spôsobom vláda nestihne nič podstatné. Ale veď ani nenapísali, čo stihnúť chcú,“ dodal.
Vládny program spomína aj zlúčenie vojenských spravodajských služieb, ktoré Fedor vníma kladne.
Podľa neho by takéto zlúčenie prinieslo vyššiu efektivitu, ale pripomína, že celý sektor spravodajských služieb musí prejsť reformou.
Považuje za nutný nový zákon, ktorý určí rámec fungovania spravodajských služieb, ich ciele a úlohy, nástroje a prostriedky a treba riešiť aj kontrolné právomoci, čo je podľa neho téma na diskusiu.
Na otázku, či by nebolo najefektívnejšie zlúčiť všetky tri spravodajské služby, a teda aj civilnú (SIS) odpovedal, že taký krok by nepriniesol očakávaný efekt.
SITA

Beata
Balogová
