BRATISLAVA. Robert Fico si podľa vzoru českej „vlády rozpočtovej zodpovednosti“ zvolil krédo „vláda istôt pre občanov“.
Ani to, že ho často opakuje v programovom vyhlásení, ľudskoprávnych aktivistov nepresvedčilo, že ide o istoty pre všetkých.
V programe vlády Ivety Radičovej boli ľudské práva a občianska spoločnosť ústrednými motívmi, súčasný ich spomína len okrajovo.
„Témam ako segregácia rómskych detí v školách, práva detí, ženské práva alebo migračná a cudzinecká politika sa vo vyhlásení nevenujú vôbec alebo len minimálne, úplne odmietajú tému práv neheterosexuálnych menšín,“ hovorí Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry.
„Smer sa v dokumente neformuje ako moderná sociálna demokracia. Naopak, vo viacerých oblastiach akcentuje kresťanské a národné hodnoty, čo skôr pripomína národno-populistické strany.“
Pre riaditeľku združenia Občan a demokracia Šarlotu Pufflerovú je prekvapivé, že sociálnodemokratická strana nemá vzťah k ľudským právam.
„Stavať všetko na sociálnom partnerstve a právach nestačí.“ Sociálnymi právami sa nová vláda zaoberá nadštandardne.
Vyzdvihuje práva na prácu či dôchodok. Pozornosť venuje aj právu na zdravotnú starostlivosť a opatere starších a invalidov.
Oslabené naopak môžu byť práva národnostných menšín. Napriek tomu, že vláda v programe hlása zachovanie statu quo, jedným z jej prvých krokov bolo zrušenie postu podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny.
Nahradiť ho chce splnomocnencom vlády pre národnostné menšiny a občiansku spoločnosť, ktorý je však iba úradníkom bez zákonodarnej iniciatívy. Smer úrad nemieni obsadiť vlastným človekom a núka ho opozícii.
Bývalý podpredseda vlády pre ľudské práva a menšiny Rudolf Chmel (Most-Híd) reorganizáciu označil za chaotickú.
„Občianska spoločnosť je široká a autonómna štruktúra, ktorá si vyžaduje samostatnú výkonnú zložku.
Podobne ako agenda ľudských práv, ktorá z programového vyhlásenia neodpustiteľne vypadla.“
„Program rieši problémy, ktoré najviac trápia ľudí, ako sú deficit, vysoká nezamestnanosť či neporiadok v dôchodkoch. Nemám obavy, že by na Slovensku boli porušované ľudské práva,“ oponuje podpredsedníčka Národnej rady zo Smeru a členka výboru pre ľudské práva Jana Laššáková.

Beata
Balogová
