BRATISLAVA. Mimovládnym organizáciám sa nepáči návrh vlády spojiť tematiku národnostných menšín a občianskej spoločnosti pod jeden úrad.
Desiatky združení preto opäť vyzývajú premiéra Roberta Fica na dialóg. Ich prvá výzva z marca, keď núkali spoluprácu pri tvorbe vládneho programu, ostala nevypočutá.
Fico si pri okrúhlom stole vystačil s predstaviteľmi zamestnávateľov, SAV, dôchodcov či cirkví.
Vláda v programe venuje rozvoju občianskej spoločnosti jednu vetu, druhá sa týka spoločného splnomocnenca pre menšiny a občiansku spoločnosť. „Hľadáme človeka, ktorý by mohol plniť obidve úlohy,“ potvrdil včera premiér.
Fico minulý týždeň post ponúkol Mostu-Híd. Mimovládne organizácie sa obávajú, že občianska spoločnosť sa tak stane príveskom k národnostnej tematike.
Ohrozené je aj fungovanie Výboru pre mimovládne organizácie, ktorému predsedal splnomocnenec pre občiansku spoločnosť Filip Vagač a cez ktorý tretí sektor predkladal vláde návrhy.
„Občianska spoločnosť by mala mať možnosť stretávať sa s predstaviteľmi vlády, hovoriť o problémoch a hľadať riešenia,“ tvrdí autor výzvy Marcel Zajac z Ekofóra.
Na citlivú reorganizáciu vyzýva aj Vagač. „Potrebujeme vytvoriť priestor, v ktorom bude popri štátnom a podnikateľskom sektore prebiehať dialóg aj s občianskym sektorom, ktorý je dôležitou súčasťou spoločnosti a pri spravovaní krajiny by nemal byť opomenutý.“
V zhruba desaťtisíc aktívnych združeniach sa angažujú desaťtisíce ľudí v sociálnych službách, zdravotníctve, kultúre, ekológii či odborných think-tankoch.
Autor: mp

Beata
Balogová
