SME

Žitňanská: Nemôžeme dať dôveru vláde, ktorá nepovie, čo bude robiť

Programové vyhlásenie vlády, ktoré v stredu poslancom Národnej rady predstavil premiér Robert Fico, zamestná snemovňu na dlhé hodiny.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, predseda vlády Robert Fico a minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič počas druhej schôdze Národnej rady.Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, predseda vlády Robert Fico a minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič počas druhej schôdze Národnej rady. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslanci za opozičnú SDKÚ pri hlasovaní nepodporia Programové vyhlásenie vlády, lebo nemôžu vysloviť dôveru kabinetu, ktorý si nedá námahu povedať, čo vlastne bude robiť.

Počas rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády SR to uviedla poslankyňa Lucia Žitňanská, ktorá vystúpila za klub SDKÚ.

"Miera konkrétnosti vládneho programu je veľmi nízka. Vláda si nastavila latku príliš nízko tak, aby ju mohla pohodlne prekročiť. Tam, kde nie sú merateľné ciele, tam nie je možná reálna kontrola a odpočet. Programové vyhlásenie je bianko šekom pre ministrov, ktorí sa buď príliš nenarobia alebo budú môcť urobiť prakticky čokoľvek," upozornila Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej slov z vládneho programu nie je jasné, ako sa má zlepšiť život na Slovensku.

"Od momentu volieb, kedy bolo jasné, že Slovensko bude mať vládu jednej strany, sledujem to, že táto strana znižuje latku očakávania ľudí. Sľubovali sa istoty, vzbudzovali ste veľké očakávania, ale táto komunikačná stratégia smeruje k tomu, aby sa ľudia nastavili na realitu a neboli o štyri roky sklamaní a nespokojní," vysvetlila.

Žitňanská súhlasí s tým, že je potrebné znižovať dlh, zabezpečiť hospodársky rast a znižovať nezamestnanosť.

"To, čo mi chýba, je, aby ste normálne po slovensky povedali, ako to budete robiť. Na toto sme všetci zvedaví. Nie chýbajúce čísla sú skutočný problém vládneho programu, ale to, že ste predložili 70-stranovú encyklopédiu úradníckych fráz, no chýbajú odpovede," dodala opozičná poslankyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Dušan Jarjabek (Smer) v reakcii uviedol, že zo Žitňanskej vystúpenia bolo cítiť len žiarlivosť.

"Vy žiarlite na volebný výsledok, ktorý dosiahli iní a nie vy a namiesto toho, aby ste sa zamysleli nad tým, prečo ho dosiahli iní a nie vy, zase iba prázdno a úboho útočíte," odkázal predrečníčke.

Na otázku, ako bude Smer vládnuť, Jarjabek odvetil, že určite inak ako pravica. "To by vám pre túto chvíľu malo stačiť," uzavrel.

Frešo vidí aj pozitíva

Na programovom vyhlásení našiel Pavol Frešo (SDKÚ) aj pozitíva.

Ocenil zámer znižovať rozpočtový deficit a konsolidovať verejné financie, hoci mu chýba vyjadrenie, či chce vláda ďalej pokračovať až k vyrovnanému deficitu. Ocenil aj plán presadzovať prorastové opatrenia.

"Pokiaľ budú mať hlavu a pätu, tak aj v našom klube nájdu oporu," prisľúbil na pôde parlamentu vo svojom vystúpení k vyhláseniu vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec zároveň pochválil vládu za to, že svoj programový dokument pripravovala v dialógu so sociálnymi partnermi a že sa bude usilovať čerpať investičné zdroje z eurofondov.

Menej spokojný je s tým, že opozícia dokument dostala do rúk len niekoľko dní pred samotným rokovaním o ňom v parlamente.

Za "menej pekný" označil Frešo pripravovaný rast daní, ktorý nie je v dokumente ohraničený

V programovom vyhlásení kandidátovi na predsedu SDKÚ chýba záväzok podporovať živnostníkov.

Nazdáva sa tiež, že v zákonoch by nemali byť definované povinnosti žúp financovať projekty, na ktoré nemajú rozpočtové zdroje.

Do programu by tiež pridal cieľ vytvoriť skutočne integrovanú verejnú dopravu, ktorá by odbremenila individuálnu formu prepravy.

SkryťVypnúť reklamu

Myslí si tiež, že obciam či mestám by mala pribudnúť možnosť priamo rozhodovať o vybudovaní nadregionálnych skládok či realizácie veľkých investičných projektov tak, ako je to už v súčasnosti pri povoľovaní ťažby uránu.

Ako celok programové vyhlásenie Frešo nepodporí, pretože ho považuje za málo ambiciózne.

Figeľ: Program je majstrovské dielo populizmu

Programové vyhlásenie vlády je podľa Jána Figeľa (KDH) majstrovské dielo populizmu.

Vládny program KDH podľa neho ako celok strana nepodporí. Je však pripravená podporiť čiastkové opatrenia prospešné pre občanov.

Kresťanskí demokrati sú ochotní diskutovať o znížení počtu mandátov, o princípe jeden mandát stačí, trestnoprávnej zodpovednosti firiem, o účinnejšom zákone o preukazovaní pôvodu majetku či o zákone o lobingu. V týchto oblastiach Figeľ podáva Ficovej vláde ruku na spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako je KDH ochotné podporiť dobré protikorupčné opatrenia, volá aj po prepojení vzdelávania s podnikaním, boji s daňovými únikmi, odmieta predražené diaľnice a vláde praje dynamiku v ich stavaní.

KDH nesúhlasí ani s tým, aby štát siahal na úspory občanov v 2. pilieri a je odhodlané ich chrániť.

Líder KDH odmietol aj daň z dedičstva a darovania a tiež poškodzovanie súkromných a cirkevných škôl. Volá po ochrane rodiny, ale aj po nedeli ako voľnom dni pre ne, tiež po spravodlivom a solidárnom Slovensku, raste zamestnanosti a po podpore živnostníkov.

Figeľ vládny program označil za nekonkrétny dokument, ktorého niektoré vety dýchajú socializmom. Jana Vaľová zo Smeru toto tvrdenie odmietla.

Premiér Robert Fico si tiež neodpustil poznámku k Figeľovým slovám o nekonkrétnosti PVV.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícii odporúča, aby nevyčítala dokumentu nekonkrétnosť, pretože vládny program jej bývalého kabinetu pod vedením Ivety Radičovej bol horší.

"Pozrel som si včera programové vyhlásenie vlády Ivety Radičovej. Máte tam dva konkrétne údaje na 50 stranách. Prečo nám teda vyčítate nekonkrétnosť?" uzavrel Fico.

Systém, kde dominuje súkromné vlastníctvo podľa Číža nefunguje

Spoločenský systém, kde je určujúcim arbitrom súkromné vlastníctvo podľa poslanca za Smer Miroslava Číža nefunguje.

"Trhový systém, kde nad všetkými spoločenskými dohodami dominuje súkromné vlastníctvo, nemôže byť funkčný," povedal v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády Roberta Fica.

Číž sa preto prihovára za korporativistický model riadenia spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Predsedovi KDH Jánovi Figeľovi, ktorý korporatívny prístup kritizoval, Číž nerozumie.

Nazdáva sa, že práve korporatívny systém riadenia spoločnosti zaručuje, že z pozície moci nebude dominovať väčšina nad menšinou spoločnosti.

Číž kritizoval úvahy o jednostranných rozpočtových škrtoch, obáva sa, že povedú k zníženiu kúpyschopnosti obyvateľstva, čím sa roztočí špirála zastavenia ekonomického rastu.

"Škrty vedú Európu k samovražde," pomohol si citátom amerického nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Josepha Stiglitza.

"Škrty zvyšujú nezamestnanosť a zvyšujú náklady štátu," poznamenal. Poslanec zároveň upozornil na trend poklesu pomeru miezd k hrubému domácemu produktu.

"Do akej miery budú ľudia podporovať štát, ktorý ich programovo a cielene ožobračuje?" spýtal sa.

SkryťVypnúť reklamu

Martin Poliačik z SaS Číža upozornil, že práve nadbytočné míňanie peňazí priviedlo Európu do súčasného stavu krízy. Ako pozitívny príklad uviedol Estónsko, ktoré si zachováva nízky rozpočtový deficit aj celkovú zadlženosť.

"Neoliberálne princípy zabezpečili, že sa vyhýba marazmu," povedal o pobaltskej krajine. Zvyšovanie daní na Slovensku podľa Poliačika fungovať nebude.

"Pri prvej zmienke o progresívnom zdanení slovenský podnikateľ uvažuje, kam presunie svoju firmu, aby tomuto štátu nemusel platiť ani korunu."

Miškov: Programové vyhlásenie vlády strana SaS nepodporí

Strana SaS nepodporí Programové vyhlásenie vlády (PVV). Nedáva totiž žiadnu nádej, že sa ľudia na Slovensku budú mať lepšie. Neponúka ani istoty, ktoré vládny Smer sľuboval voličom pred voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

V rozprave k vládnemu programu to povedal predseda klubu SaS Juraj Miškov, podľa ktorého je dokument nekonkrétny a plný fráz.

"V Programovom vyhlásení vlády sa vaša vláda prihlásila nie k budovaniu štátu, ale k budovaniu štátneho molocha, biblického Leviathana, ktorý bude trestať úspešných, uvaľovať dane na pracujúcich, kontrolovať, čo robíte vo vlastnej spálni a neustále ľuďom vyťahovať viac a viac peňazí z peňaženiek. Nielen tých bohatých, ale všetkých," zhodnotil dokument.

Poukázal na to, že vláda Roberta Fica (Smer) chce zrušiť rovnú daň, obrať ľudí o budúce dôchodky, brať peniaze živnostníkom a dohodárom, výsluhové dôchodky policajtom, mladým rodinám siahnuť na rodičovské príspevky a príspevky na dieťa.

Miškov Ficov kabinet varuje, že ak tieto kroky podnikne a bude v nich pokračovať, "v priebehu niekoľkých rokov dorazí strednú vrstvu".

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje tiež na návrat k socializmu, k plánovaniu vo všetkých sférach ľudského života a hospodárstva.

Liberáli odmietajú zavedenie "dane zo závisti", ako aj znovuzavedenie "dane zo smrti".

Miškov doplnil, že Smer síce hovorí o zmenách, ktoré sa majú týkať len bohatých, no sám vraj vie, že to nie je pravda. Zmeny sa podľa šéfa klubu SaS dotknú všetkých.

Miškov si myslí, že Ficova vláda bude nekritickým prijímateľom bruselských opatrení, ktoré môžu krajine poškodiť. Exminister hospodárstva sa rovnako sa nazdáva, že Smer nenaštartuje hospodársky rast.

"Neviete kam investovať," obrátil sa na sociálnych demokratov. Pripomenul tiež Ficove vyjadrenia na adresu PVV kabinetu Ivety Radičovej, že je nedôveryhodný.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak mal Robert Fico pravdu, tak PVV jeho vlády je generálny podraz na voličoch," uviedol Miškov s tým, že Smer sľuboval istoty, ktoré sa ale premieňajú na rany istoty.

Podľa poslanca Smeru Jána Senka nemá SaS čo kritizovať, keď sú to práve oni, kvôli komu padla minulá vláda.

PVV podľa Senka ponúka kľúčové úlohy a kto ho chce vnímať pozitívne, urobí tak. "Ale od vás naozaj neočakávame pozitívne vnímanie PVV," uzavrel Senko.

Matovič ako jediný nekritizoval vyhlásenie vlády

Líder OľaNO Igor Matovič ako jediný z opozičných lídrov nekritizoval programové vyhlásenie vlády za to, že bolo málo konkrétne.

„Pozreli sme sa na programové vyhlásenie bez emócii a politických predsudkov,... očakával som vytýčenie cieľov, a to som tam viac-menej našiel. Je to také obvyklé vyhlásenie vlády, nemyslím si, že sa nejako výrazne vymyká štandardu,“ skonštatoval Matovič hneď na úvod svojho vystúpenia v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič zhodnotil obsah vyhlásenia pozitívne. Poznamenal, že v ňom našiel viac dobrého ako zlého, a ak by sa ho vláde podarilo naplniť, tak by sa Slovensko pohlo dopredu. Čoho sa ale obáva, je realita.

„Sú to krásne písmená na papieri, ale podstatné sú skutky,“ povedal s tým, že sa obáva ľudí, ktorí programové vyhlásenie majú aj naplniť. Poznamenal, že vláde "drží palce", aby dokázala realizovať sľuby, ktoré si stanovila.

Líder OĽaNo skonštatoval, že Smer disponuje „parlamentným valcom“, a aj preto očakával odvážnejší program. Verí, že dobré riešenia možno presadiť, a dúfa že aj opozičné návrhy budú mať šancu na úspech .

Solymos: Vládny program sleduje udržanie preferencií Smeru

Programové vyhlásenie vlády sleduje cieľ, ktorým je udržať preferencie vládneho Smeru čo najvyššie. Počas rozpravy k vládnemu programu to uviedol predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd László Solymos.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov strana, ktorá vládne sama, by mala mať ambicióznejšie a konkrétnejšie ciele.

"Aj preto ho Most-Híd nepodporí," avizoval Solymos, ktorý je presvedčený, že Programové vyhlásenie veľa istoty občanom neponúka.

"Chápem, že sa tam nedá dať všetko, ale medzi málo a veľa faktami je široký priestor, ktorý tento dokument nevypĺňa," upozornil.

Solymos zároveň uistil, že jeho strana bude okrem iného sledovať status quo v menšinovej politike, avšak to podľa jeho slov neznamená, že by sa malo v tejto sfére prešľapovať na mieste.

"Prečo by nemohlo byť lepšie? Verím, že ak prídeme s návrhom, ktorý bude znamenať krok vpred, nenarazíme na odmietnutie," dodal Solymos.

Na jeho vystúpenie nereagoval žiaden poslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 750
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 740
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 493
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 373
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 347
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 786
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 303
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Vinicius nedal pokutový kop.

Real prehrával od 15. minúty po góle Mouctara Diakhabyho.


TASR
HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos extraligy: HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina.


Hráči Podbrezovej sa tešia z gólu.

Oba góly padli v úvodnom polčase.


a 1 ďalší
Slovenský cyklista Lukáš Kubiš v drese tímu Unibet Tietema Rockets.

Lukáš Kubiš má pred sebou náročný súťažný program.


SkryťZatvoriť reklamu