Bratislava 19. augusta (TASR) - Vrátením veľkého počtu zákonov poslancom demonštroval prezident Schuster svoju silu. Vyhlásil to dnes na zasadaní zákonodarcov poslanec František Mikloško. Debatu o zákonoch majúcich prívlastok protikomunistické využil na kritiku hlavy štátu. Poukázal na nesplnenie záväzku, že nevráti parlamentu žiadny zákon, ale v prípade svojich pochybností sa obráti na Ústavný súd SR.
Šéf poslaneckého klubu KDH František Mikloško si položil počas parlamentnej debaty i rečnícku otázku, akú má váhu slovo dané prezidentom a aký je potom jeho príklad nielen pre členov vlády a poslancov, ale aj pre občanov bez akýkoľvek funkcií.
Za nepochopiteľné považuje konanie prezidenta Schustera aj Peter Muránsky, keď počas debaty o vzniku Ústavu pamäti národa spomenul tajný materiál z rokovania krajského výboru KSS týkajúci sa postupu straníckych a štátnych orgánov proti organizátorom púte kresťanov v Levoči. Predkladal ho Rudolf Schuster ako predseda KNV v roku 1987.
Autor zákona o sprístupnení zväzkov tajných služieb štátu v rozmedzí rokov 1939-1989 Ján Langoš považuje označenie niektorých častí zákona za absurdné ako pohŕdanie poslancami. Vrátenie zákona nemá podľa jeho mienky právnu oporu a je zámerným krokom zdvihnutím kvóra dosiahnuť jeho neschválenie.
Komorná atmosféra malej účasti poslancov v zasadacej sieni sprevádzala aj opätovné prerokovávanie novely Trestného zákona. Debata mala charakter vysvetľovania si podstaty totalitných režimov a triedneho boja, potláčania práv ľudí a prirodzených vzťahov v spoločnosti. Komunizmus zo Slovenska neodišiel ani po desiatich rokoch aj preto, že sa stal tabuizovanou témou, povedal dnes v parlamente Ján Budaj.
Počas rozpravy poslancov o zákone o podmienkach spoľahlivosti pre prácu v tajných službách a o ochrane utajovaných skutočností zazneli aj názory, že je veľmi potrebné zmeniť okruh ľudí majúcich prístup k tajným informáciám bez previerok Národného bezpečnostného úradu. Preto sa navrhlo, aby sa previerkam podrobili aj všetci sudcovia, čo prezident republiky považuje za chybu zákona.
Hlasovanie o zákonoch bude až po prerokovaní všetkých 18 vrátených právnych noriem.
*pm na