SME
Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Veštenie bez bločkov a záruk

Testovali sme ľudí, ktorí zarábajú na veštení. Prinajmenšom náš konšpiračný úmysel si z kariet nevyčítali.

ilustračné fotoilustračné foto(Zdroj: ČTK/AP)


Internet je plný ponúk na služby spojené s veštením z karát, kyvadla či z čísel. Jednotlivci inkasujú slušné sumy za pár minút sedenia bez toho, aby o tom vydali doklad, iní používajú neplatné pečiatky. Ďalší sa v snahe pôsobiť dôveryhodne skrývajú za živnostenské oprávnenia na iné činnosti.

Gýčoví anjeličkovia, Ježiš a bosorka

Na piateho apríla si inkognito dohadujeme stretnutie s veštkyňou v Zamarovciach pri Trenčíne. Jej obchodné meno znie „Janka Manduchová – Avalon“. Má plno, čas si nájde až večer. Záujem dokazujú autá z Púchova a Považskej Bystrice, s ktorými sa striedame. Veští v prístavbe rodinného domu, na policiach sú gýčoví anjeličkovia, obrázok Krista a veľká bosorka.

Pýtame sa, ako to funguje. „Napojím sa na vaše vyššie ja.“ Berie zodraté a lepiacou páskou oblepené žolíkové karty, na ktorých máme problém rozpoznať obrázky, a „očistí“ ich nad plameňom sviečky. Celý čas je milá, žoviálna a vtipkuje.

Informácie pasujú na každého

Musíme zamiešať karty, vytvoriť tri kôpky a pravou rukou ich pozbierať. Rozloží ich, a od tej chvíle sa na nás valia tvrdenia, ktoré pasujú na kohokoľvek. „Dajte si pozor na straty a krádeže. Dopadne to však dobre,“ začína varovaním. Do roka vraj niekto zomrie. „Nemusí to byť blízky, ale aj vzdialená rodina.“ V okolí máme človeka, ktorému sa nedá dôverovať, príde nám úradná správa, pôjdeme na oslavu do cudzieho domu. „Do troch rokov pôjdete na dovolenku.“ Veci, ktoré sa dejú každému.

Chceme zistiť, či vie naozaj veštiť, tak sa pýtame na neexistujúcu sestru. Neváha a vraví, že „má, chúďatko starosti, bude sklamaná, premýšľa nad zahraničím“. Tak pochodí aj manželkin neexistujúci brat – čaká ho milostný telefonát, je šporovlivý. Neskôr to zdôvodní slovami, že v kartách sa môže ukázať aj nejestvujúca osoba, „najmä ak bola na človeka naviazaná. Duša je totiž nesmrteľná“.

Problémy s celým telom

Po žolíkových kartách vyťahuje iné, takzvané „lenormandky“. Zaujíma nás zdravie. Pýtame sa najprv na blízkych, no netrafí žiadnu diagnózu. Pri známej, ktorá prišla o maternicu a majú jej operovať bedrový kĺb, karty ukazujú, aby si dala pozor na zrak.

Postupne nám menuje časti tela, na ktoré si máme dať pozor my. Svaly, šľachy, panvová oblasť, boky, kostrč, stehná, srdce, črevá, cievny systém, zrak, kosti, chrbtica, horné cesty dýchacie, krk, nos, hltan, uši, hlava, pečeň, dolné cesty dýchacie, obličky, močový mechúr, kĺby, nohy, členky. „Neznamená to, že na všetko ochoriete, len treba byť opatrný,“ upokojuje nás. O skutočnej diagnóze, ktorá autora pred rokmi na dlhé mesiace pripútala na lôžko, nepadne ani slovo.

Stretnutie sa končí po 45 minútach, platíme 30 eur. Manduchová hneď vypisuje príjmový doklad. Je na ňom pečiatka s miestom podnikania na adrese, kde skončila už v januári, obsahuje aj dve gramatické chyby – „Mové mesto nad Váhom“.

Po čase jej voláme už ako novinári. Na otázku, prečo v apríli používa tri mesiace neplatnú pečiatku, reaguje slovami „Ježiš, to som musela omylom dať. Ja som na to hneď prišla, to museli byť len jeden či dva bločky.“

manduchova.jpg
Prístavba v Zamarovciach, kde veští Janka Manduchová

Veštenie z počítača

Dvadsiateho štvrtého apríla sme u bratislavskej veštkyne Zuzany Musilovej. Hoci sme uviedli, že prídeme dvaja, manželka sa nezmestí „pre nedostatok miesta“. Kancelária na Kutuzovovej ulici je malá, vďaka vysávaču, rebríkom a vstavanej skrini pripomína sklad. Zachraňuje to ezoterická hudba a zapálená sviečka. Ústredným nástrojom veštenia je netbook.

Pýta si krstné meno a dátum narodenia, naťuká ich do počítača, z neho číta odpovede. Program jej vyhodí, že klient sa narodil v pondelok a jeho kľúčovým slovom je kamarátstvo. „Ste stará duša, čo znamená, že ste niekoľkokrát reinkarnovaný. Ľudia by vás mali počúvať.“

Podľa nej som v novom období, minulý rok sa uzavrel deväťročný cyklus. „Numerológia odporúča, aby to, čo tento rok začnete, malo dlhodobé trvanie.“ Pýta sa, či žijem v zahraničí. Po zápornej odpovedi vraví, že čísla naznačujú, aby som tam určite nešiel.

Aj Musilovej sa pýtam na neexistujúcu sestru. „Je citlivá, intuitívna, má za sebou náročný rok, nemá robiť zmeny.“ Do toho vyťahuje čudné karty, vraj sú anjelské. Zisťuje, čo mi odkazujú anjeli a víly. Mal by som si zvýšiť ciele a nestagnovať. „Možno ste spokojný, ale mali by ste byť na seba náročnejší.“

Doklad o platbe nevydala

Pýtam sa, či dvaja ľudia s rovnakým menom, narodení v jeden deň, majú rovnaký osud. Počítač to nerozlíši, keďže iné kritériá doň nezadáva. „Záleží aj na tom, ako vás volajú, vy môžete byť Karol aj Karči. Tam už sú potom odchýlky. Ale základný osud by mal byť rovnaký.“ Ako ma volajú iní ľudia, sa nepýta.

Končíme po necelej polhodine. Za službu si pýta 30 eur, teda euro za minútu. Nevie mi vydať z 50-eurovej bankovky, a hoci viem vyskladať len 28 eur, nenamieta. Blok sama neponúkne. Keď ho žiadam, povie, že neskôr môže poslať faktúru. Peniaze si vezme.

Pri konfrontácii na druhý deň sa bráni práve ponukou faktúry. Na poznámku, že pôvodne sa doklad vydať nechystala, reaguje dotknuto. „A čo teraz odo mňa chcete? O tom sa s vami nebudem rozprávať.“ A zloží telefón.

musilova.jpg
Budova na Kutuzovovej ulici v Bratislave, kde veští Zuzana Musilová

Autonehoda? Duša to chcela

Na portáli www.vestenieurenaty.com ponúka služby Renáta Kornová. Dohadujeme si stretnutie v Sanny centre na Dunajskej ulici v Bratislave. Vyberá cigánske karty a vraví, ako to funguje. „Každá duša si pred inkarnáciou určí svoj život. Vyberie si rodinu, sociálne postavenie, všetko.“ Z toho vyplýva, že človek už osud nemôže príliš ovplyvniť. Podľa Kornovej je to tak. „Duša si určí level, ktorý chce dosiahnuť. Prechádza od jaslí cez vysoké školy až po dokonalosť. Keď to prepískne, rozhodne sa odísť skôr. To sú napríklad tie nezmyselné autonehody mladých.“

Duša vraj pri narodení dostane bonus, aby na všetko zabudla, inak by sa nemohla normálne vyvíjať. „Karty to však vedia vytiahnuť.“ Pri ich držaní nesmiem mať prekrížené nohy, „inak ich budete blokovať“.

Rozprávanie prekladá informáciami, ktoré pasujú na každého. „Pozor na investície spojené s dovolenkou, hrozí strata peňazí, možno to bude zle vybraná cestovka.“ Na dovolenky cez cestovky zásadne nechodíme.

Zdravotné problémy nevidí žiadne, a to ani v minulosti, hoci sú realitou. Nepravdy padajú aj o našich blízkych. O osobe, ktorá má množstvo diagnóz, operácií aj pobytov v nemocnici povie, že si to namýšľa. Známeho, ktorý trpí psychiatrickou diagnózou, posúdi slovami „zdravie má v poriadku“.

Anjel vybaví aj parkovacie miesto

Tvrdí, že k nej chodí veľa ľudí. „Mnohí sa hanbia priznať, že potrebujú psychológa či psychiatra. Štyridsať percent klientov však patrí k nim.“ Veští 25 minút, zvyšných pätnásť ponúka kurzy ezoteriky a vysvetľuje užitočnosť tovaru za premrštené ceny ako náramok proti urieknutiu za osem eur či 50-mililitrový „aura sprej“ za 19,90, ktorý má človeka chrániť ako vrstva oblečenia.

Vraví, že anjela má každý z nás, a ak ho o niečo poprosíme, splní to. „Dokáže nájsť aj voľné parkovacie miesto. Vidíte, ako málo parkovacích miest je pred našou firmou? Možno desať, z toho tri rezervované. Napriek tomu každý deň zaparkujem.“

Pečiatka neexistujúcej firmy

Na konci si pýta 20 eur. Blok nechystá, tak oň žiadame. Reaguje, že pokladňu má v oprave. Potom neochotne vypíše „doklad o nákupe a cene,“ na ktorom je pečiatka „Veštenie u Renáty“ a IČO na inú činnosť.

Má oprávnenie na účtovníctvo, jej obchodné meno je Renáta Kornová REAL. Keď sa na to pýtame, tvrdí, že má spravenú dohodu s kolegom. „Ja si to do živnosti idem dať.“ Meno kolegu neprezradí. Neplatný doklad podráždene zdôvodní slovami „len som vám dala zlú pečiatku“. Prečo si ju dala vyrobiť na neexistujúcu firmu, je záhadou.

kornova.jpg
V tejto budove na Dunajskej ulici veští Renáta Kornová
ico

Nechal vás? Mágia za 250 eur vám ho vráti

Na portáli www.kaitan.sk s množstvom gramatických a štylistických chýb núka služby Peter Laborecký z Košíc, kde si možno objednať extrémy ako „vytváranie snov druhým podľa vlastných predstáv“ za 150 eur či „porobenie“ za 250 až 350 eur.

V ponuke má aj navrátenie skončeného vzťahu za 200 až 250 eur či rozbitie iného vzťahu za 220 až 250 eur. Objednávame si zlepenie fiktívneho vzťahu. Chceme zistiť, ako dlho to trvá, a či ponúka aj garancie.

Prichádza správa s požiadavkou na presný opis vzťahu. Posielame ho, odpoveď znie: „Budem potrebovať údaje oboch, celé rodné meno, dátum narodenia, miesto narodenia a mesto, kde bývate. Ak sa dá, tak aj nejakú spoločnú fotku.“ Potom vyzvedá detaily.

Odovzdanie intímnych informácií cudzej osobe nabáda k úvahe, že klient môže byť v budúcnosti vydieraný. Sľubuje, že spraví „mágiu na prinavrátenie lásky za 250 eur. Aj vy budete niečo robiť, ale nič ťažké“. Na povzbudenie dodáva, že sa tomu venuje viac ako jedenásť rokov, takže „hlavu hore, spoločne to zvládneme“.

Vyjadríme pochybnosť, a tak sa snaží naše obavy rozptýliť. „Pracujem so zákazníkmi, kým nedosiahneme cieľ. Za tie roky som dal najkratšie vzťah dokopy za tri dni, najdlhšie za necelé štyri mesiace.“

Podľa živnostenského registra má Laborecký oprávnenia na veštenie z karát, činnosť astrológov, numerológov a poradenskú činnosť v oblasti životného štýlu a výživy. Od 1. augusta 2011 do 31. júla 2012 sú však pozastavené. Do uzávierky nezdvíhal telefón.

Karol Sudor

ico

Slušný biznis bez kontroly

Všetky veštkyne tvrdili, že majú veľa klientov. Ani jedna nám nevydala správny doklad o zaplatení. Ak by k nim prišlo len päť ľudí denne, prídu si na slušných 100 až 150 eur za pár hodín. Za dvadsať pracovných dní to je od dva- do tritisíc eur. Náklady sú minimálne – sviečka, karty a pár ezoterických gýčov.

Garancie neposkytujú. Technicky to nie je možné – ak tvrdia, že klient do desiatich rokov zbohatne, nemá to ako reklamovať. Oprávnenie získa ktokoľvek. „Činnosť astrológov, numerológov, ako aj veštenie z karát a iných podkladov je voľnou živnosťou. Pri ich ohlásení nie je podmienkou preukazovanie odbornej spôsobilosti,“ tvrdí šéf odboru živnostenského podnikania ministerstva vnútra Ján Dutko.

Kvalitu služieb nekontroluje nik. Šéfka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová tvrdí, že táto oblasť „nie je upravená žiadnym predpisom, na ktorého dodržiavanie by mohla SOI pri kontrole dohliadať“. Dodáva, že „vzhľadom na špecifický predmet podnikania je už na prvý pohľad nelogické porovnávať túto službu s inými. Je totiž nemožné zistené skutočnosti pri kontrole porovnať so stavom predpísaným“. Nepomôžu ani daňové úrady. Tie môžu zasiahnuť v prípade nepriznania príjmov, kvalitu služieb však nevyriešia.

Luděk Pekárek z českého klubu skeptikov Sizyfos upozorňuje na riziká. „Rady veštcov môžu mať za následok trebárs rozchod s človekom, s ktorým klient mohol prežiť šťastný život. A naopak.“ Podľa neho títo ľudia „žiadne veštecké schopnosti zaručene nemajú,“ a ide len o plané všeobecné výklady.

Karol Sudor

ico

Psychológ: Je to hazard

Richard Gróf upozorňuje, že klienti nikdy nevedia, komu sa zverujú do rúk.

Akí ľudia chodia za veštkyňami?

Najmä tí, čo čelia vážnemu rozhodnutiu alebo chcú vysvetliť okolnosti, ktorým nerozumejú. Prvotná motivácia je teda zväčša núdza, úzkosť či pochybnosť.

Klientelou sú najmä zúfalí ľudia?

Sú aj takí, čo tam idú zo zvedavosti. Veria, že veštkyňa im odkryje informácie, ktoré pomôžu k lepšiemu rozhodnutiu. Netreba upozorňovať, že tie sú získavané nanajvýš špekulatívnymi a vedecky neoverenými technikami. Stavať vlastné rozhodnutia na týchto „kvázifaktoch“ je hazard.

Sú tam aj iné riziká?

Nebezpečnejšie je, ak veštkyňa priamo povie správne riešenie. Niektoré typy sa ochotne zbavia úzkosti z vlastného rozhodovania tým, že nechajú, aby to iný urobil za nich. Prípadne si vypočujú, že za neúspešný partnerský vzťah môžu minulé reinkarnácie a nie ich vlastné konanie. Ovplyvniteľným povahám môžu byť rozhodnutia alebo špekulatívne interpretácie podsunuté či nadiktované.

Nenájdu sa medzi nimi aj odborníčky?

Niektoré môžu byť dobrými psychologičkami, ktoré vedia veľa odčítať či vytušiť z čriepkov faktov. Keďže však neprechádzajú certifikáciou ani garantovaným vzdelávaním, klienti nevedia, komu dajú možnosť ovplyvniť ich život. Mechanizmy, ktoré sa uplatňujú pri takýchto sedeniach spolu s dobrými referenciami, môžu vytvoriť skúsenosť, že veštenie naozaj funguje.

Karol Sudor

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 2. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 3. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 5. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Nestarnú, ale dozrievajú
 8. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Firma BONATO oddlžila svojich klientov v sume 100 000 000 Eur
 2. Ako manažovať 16 miliónov dielov denne?
 3. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 4. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 6. Slávnostné otvorenie VIVO! Bratislava už o tri týždne
 7. Prečo Lukáš chodí po tridsiatke ešte stále na strednú školu
 8. Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku
 9. Slováci sú chlebovým národom
 10. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 1. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 12 777
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 12 325
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 736
 4. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 680
 5. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 9 495
 6. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 8 661
 7. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 8 392
 8. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 7 579
 9. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 7 111
 10. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 7 004

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Kočner pochopil, čo je štát (píše Michal Havran)

A potom sa pokúsil ním stať.

Marian Kočner na súde.

Čo dnes robí Bubeníková z Gorily? Stala sa developerkou

Šéfka FNM rozbehla kariéru v realitnom biznise.

Anna Bubeníková, bývalá šéfka Fondu národného majetku.

Lukáša, ktorý mal nádor v hlave, už prepustili z nemocnice

Chlapec z Trnavy čakal na druhú operáciu vyše dva mesiace.

Ilustračné foto

Ako o Gorile klamal Jirko Malchárek

Pred rokmi rozhovory s Haščákom odmietal, dnes to nekomentuje.

Jirko Malchárek

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.
Zoltán Andruskó na súde.

Lukáša, ktorý mal nádor v hlave, už prepustili z nemocnice

Chlapec z Trnavy čakal na druhú operáciu vyše dva mesiace.

Ilustračné foto

Sudkyne Onuferová a Kukučková ovplyvňovanie v Kočnerových kauzách odmietajú

Obe sudkyne popierajú, že by sa s Marianom Kočnerom poznali.

Ilustračné foto.