SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Veštenie bez bločkov a záruk

Testovali sme ľudí, ktorí zarábajú na veštení. Prinajmenšom náš konšpiračný úmysel si z kariet nevyčítali.

ilustračné fotoilustračné foto (Zdroj: ČTK/AP)


Internet je plný ponúk na služby spojené s veštením z karát, kyvadla či z čísel. Jednotlivci inkasujú slušné sumy za pár minút sedenia bez toho, aby o tom vydali doklad, iní používajú neplatné pečiatky. Ďalší sa v snahe pôsobiť dôveryhodne skrývajú za živnostenské oprávnenia na iné činnosti.

Gýčoví anjeličkovia, Ježiš a bosorka

Na piateho apríla si inkognito dohadujeme stretnutie s veštkyňou v Zamarovciach pri Trenčíne. Jej obchodné meno znie „Janka Manduchová – Avalon“. Má plno, čas si nájde až večer. Záujem dokazujú autá z Púchova a Považskej Bystrice, s ktorými sa striedame. Veští v prístavbe rodinného domu, na policiach sú gýčoví anjeličkovia, obrázok Krista a veľká bosorka.

Pýtame sa, ako to funguje. „Napojím sa na vaše vyššie ja.“ Berie zodraté a lepiacou páskou oblepené žolíkové karty, na ktorých máme problém rozpoznať obrázky, a „očistí“ ich nad plameňom sviečky. Celý čas je milá, žoviálna a vtipkuje.

Informácie pasujú na každého

Musíme zamiešať karty, vytvoriť tri kôpky a pravou rukou ich pozbierať. Rozloží ich, a od tej chvíle sa na nás valia tvrdenia, ktoré pasujú na kohokoľvek. „Dajte si pozor na straty a krádeže. Dopadne to však dobre,“ začína varovaním. Do roka vraj niekto zomrie. „Nemusí to byť blízky, ale aj vzdialená rodina.“ V okolí máme človeka, ktorému sa nedá dôverovať, príde nám úradná správa, pôjdeme na oslavu do cudzieho domu. „Do troch rokov pôjdete na dovolenku.“ Veci, ktoré sa dejú každému.

Chceme zistiť, či vie naozaj veštiť, tak sa pýtame na neexistujúcu sestru. Neváha a vraví, že „má, chúďatko starosti, bude sklamaná, premýšľa nad zahraničím“. Tak pochodí aj manželkin neexistujúci brat – čaká ho milostný telefonát, je šporovlivý. Neskôr to zdôvodní slovami, že v kartách sa môže ukázať aj nejestvujúca osoba, „najmä ak bola na človeka naviazaná. Duša je totiž nesmrteľná“.

Problémy s celým telom

Po žolíkových kartách vyťahuje iné, takzvané „lenormandky“. Zaujíma nás zdravie. Pýtame sa najprv na blízkych, no netrafí žiadnu diagnózu. Pri známej, ktorá prišla o maternicu a majú jej operovať bedrový kĺb, karty ukazujú, aby si dala pozor na zrak.

Postupne nám menuje časti tela, na ktoré si máme dať pozor my. Svaly, šľachy, panvová oblasť, boky, kostrč, stehná, srdce, črevá, cievny systém, zrak, kosti, chrbtica, horné cesty dýchacie, krk, nos, hltan, uši, hlava, pečeň, dolné cesty dýchacie, obličky, močový mechúr, kĺby, nohy, členky. „Neznamená to, že na všetko ochoriete, len treba byť opatrný,“ upokojuje nás. O skutočnej diagnóze, ktorá autora pred rokmi na dlhé mesiace pripútala na lôžko, nepadne ani slovo.

Stretnutie sa končí po 45 minútach, platíme 30 eur. Manduchová hneď vypisuje príjmový doklad. Je na ňom pečiatka s miestom podnikania na adrese, kde skončila už v januári, obsahuje aj dve gramatické chyby – „Mové mesto nad Váhom“.

Po čase jej voláme už ako novinári. Na otázku, prečo v apríli používa tri mesiace neplatnú pečiatku, reaguje slovami „Ježiš, to som musela omylom dať. Ja som na to hneď prišla, to museli byť len jeden či dva bločky.“

manduchova.jpg
Prístavba v Zamarovciach, kde veští Janka Manduchová

Veštenie z počítača

Dvadsiateho štvrtého apríla sme u bratislavskej veštkyne Zuzany Musilovej. Hoci sme uviedli, že prídeme dvaja, manželka sa nezmestí „pre nedostatok miesta“. Kancelária na Kutuzovovej ulici je malá, vďaka vysávaču, rebríkom a vstavanej skrini pripomína sklad. Zachraňuje to ezoterická hudba a zapálená sviečka. Ústredným nástrojom veštenia je netbook.

Pýta si krstné meno a dátum narodenia, naťuká ich do počítača, z neho číta odpovede. Program jej vyhodí, že klient sa narodil v pondelok a jeho kľúčovým slovom je kamarátstvo. „Ste stará duša, čo znamená, že ste niekoľkokrát reinkarnovaný. Ľudia by vás mali počúvať.“

Podľa nej som v novom období, minulý rok sa uzavrel deväťročný cyklus. „Numerológia odporúča, aby to, čo tento rok začnete, malo dlhodobé trvanie.“ Pýta sa, či žijem v zahraničí. Po zápornej odpovedi vraví, že čísla naznačujú, aby som tam určite nešiel.

Aj Musilovej sa pýtam na neexistujúcu sestru. „Je citlivá, intuitívna, má za sebou náročný rok, nemá robiť zmeny.“ Do toho vyťahuje čudné karty, vraj sú anjelské. Zisťuje, čo mi odkazujú anjeli a víly. Mal by som si zvýšiť ciele a nestagnovať. „Možno ste spokojný, ale mali by ste byť na seba náročnejší.“

Doklad o platbe nevydala

Pýtam sa, či dvaja ľudia s rovnakým menom, narodení v jeden deň, majú rovnaký osud. Počítač to nerozlíši, keďže iné kritériá doň nezadáva. „Záleží aj na tom, ako vás volajú, vy môžete byť Karol aj Karči. Tam už sú potom odchýlky. Ale základný osud by mal byť rovnaký.“ Ako ma volajú iní ľudia, sa nepýta.

Končíme po necelej polhodine. Za službu si pýta 30 eur, teda euro za minútu. Nevie mi vydať z 50-eurovej bankovky, a hoci viem vyskladať len 28 eur, nenamieta. Blok sama neponúkne. Keď ho žiadam, povie, že neskôr môže poslať faktúru. Peniaze si vezme.

Pri konfrontácii na druhý deň sa bráni práve ponukou faktúry. Na poznámku, že pôvodne sa doklad vydať nechystala, reaguje dotknuto. „A čo teraz odo mňa chcete? O tom sa s vami nebudem rozprávať.“ A zloží telefón.

musilova.jpg
Budova na Kutuzovovej ulici v Bratislave, kde veští Zuzana Musilová

Autonehoda? Duša to chcela

Na portáli www.vestenieurenaty.com ponúka služby Renáta Kornová. Dohadujeme si stretnutie v Sanny centre na Dunajskej ulici v Bratislave. Vyberá cigánske karty a vraví, ako to funguje. „Každá duša si pred inkarnáciou určí svoj život. Vyberie si rodinu, sociálne postavenie, všetko.“ Z toho vyplýva, že človek už osud nemôže príliš ovplyvniť. Podľa Kornovej je to tak. „Duša si určí level, ktorý chce dosiahnuť. Prechádza od jaslí cez vysoké školy až po dokonalosť. Keď to prepískne, rozhodne sa odísť skôr. To sú napríklad tie nezmyselné autonehody mladých.“

Duša vraj pri narodení dostane bonus, aby na všetko zabudla, inak by sa nemohla normálne vyvíjať. „Karty to však vedia vytiahnuť.“ Pri ich držaní nesmiem mať prekrížené nohy, „inak ich budete blokovať“.

Rozprávanie prekladá informáciami, ktoré pasujú na každého. „Pozor na investície spojené s dovolenkou, hrozí strata peňazí, možno to bude zle vybraná cestovka.“ Na dovolenky cez cestovky zásadne nechodíme.

Zdravotné problémy nevidí žiadne, a to ani v minulosti, hoci sú realitou. Nepravdy padajú aj o našich blízkych. O osobe, ktorá má množstvo diagnóz, operácií aj pobytov v nemocnici povie, že si to namýšľa. Známeho, ktorý trpí psychiatrickou diagnózou, posúdi slovami „zdravie má v poriadku“.

Anjel vybaví aj parkovacie miesto

Tvrdí, že k nej chodí veľa ľudí. „Mnohí sa hanbia priznať, že potrebujú psychológa či psychiatra. Štyridsať percent klientov však patrí k nim.“ Veští 25 minút, zvyšných pätnásť ponúka kurzy ezoteriky a vysvetľuje užitočnosť tovaru za premrštené ceny ako náramok proti urieknutiu za osem eur či 50-mililitrový „aura sprej“ za 19,90, ktorý má človeka chrániť ako vrstva oblečenia.

Vraví, že anjela má každý z nás, a ak ho o niečo poprosíme, splní to. „Dokáže nájsť aj voľné parkovacie miesto. Vidíte, ako málo parkovacích miest je pred našou firmou? Možno desať, z toho tri rezervované. Napriek tomu každý deň zaparkujem.“

Pečiatka neexistujúcej firmy

Na konci si pýta 20 eur. Blok nechystá, tak oň žiadame. Reaguje, že pokladňu má v oprave. Potom neochotne vypíše „doklad o nákupe a cene,“ na ktorom je pečiatka „Veštenie u Renáty“ a IČO na inú činnosť.

Má oprávnenie na účtovníctvo, jej obchodné meno je Renáta Kornová REAL. Keď sa na to pýtame, tvrdí, že má spravenú dohodu s kolegom. „Ja si to do živnosti idem dať.“ Meno kolegu neprezradí. Neplatný doklad podráždene zdôvodní slovami „len som vám dala zlú pečiatku“. Prečo si ju dala vyrobiť na neexistujúcu firmu, je záhadou.

kornova.jpg
V tejto budove na Dunajskej ulici veští Renáta Kornová
ico

Nechal vás? Mágia za 250 eur vám ho vráti

Na portáli www.kaitan.sk s množstvom gramatických a štylistických chýb núka služby Peter Laborecký z Košíc, kde si možno objednať extrémy ako „vytváranie snov druhým podľa vlastných predstáv“ za 150 eur či „porobenie“ za 250 až 350 eur.

V ponuke má aj navrátenie skončeného vzťahu za 200 až 250 eur či rozbitie iného vzťahu za 220 až 250 eur. Objednávame si zlepenie fiktívneho vzťahu. Chceme zistiť, ako dlho to trvá, a či ponúka aj garancie.

Prichádza správa s požiadavkou na presný opis vzťahu. Posielame ho, odpoveď znie: „Budem potrebovať údaje oboch, celé rodné meno, dátum narodenia, miesto narodenia a mesto, kde bývate. Ak sa dá, tak aj nejakú spoločnú fotku.“ Potom vyzvedá detaily.

Odovzdanie intímnych informácií cudzej osobe nabáda k úvahe, že klient môže byť v budúcnosti vydieraný. Sľubuje, že spraví „mágiu na prinavrátenie lásky za 250 eur. Aj vy budete niečo robiť, ale nič ťažké“. Na povzbudenie dodáva, že sa tomu venuje viac ako jedenásť rokov, takže „hlavu hore, spoločne to zvládneme“.

Vyjadríme pochybnosť, a tak sa snaží naše obavy rozptýliť. „Pracujem so zákazníkmi, kým nedosiahneme cieľ. Za tie roky som dal najkratšie vzťah dokopy za tri dni, najdlhšie za necelé štyri mesiace.“

Podľa živnostenského registra má Laborecký oprávnenia na veštenie z karát, činnosť astrológov, numerológov a poradenskú činnosť v oblasti životného štýlu a výživy. Od 1. augusta 2011 do 31. júla 2012 sú však pozastavené. Do uzávierky nezdvíhal telefón.

Karol Sudor

ico

Slušný biznis bez kontroly

Všetky veštkyne tvrdili, že majú veľa klientov. Ani jedna nám nevydala správny doklad o zaplatení. Ak by k nim prišlo len päť ľudí denne, prídu si na slušných 100 až 150 eur za pár hodín. Za dvadsať pracovných dní to je od dva- do tritisíc eur. Náklady sú minimálne – sviečka, karty a pár ezoterických gýčov.

Garancie neposkytujú. Technicky to nie je možné – ak tvrdia, že klient do desiatich rokov zbohatne, nemá to ako reklamovať. Oprávnenie získa ktokoľvek. „Činnosť astrológov, numerológov, ako aj veštenie z karát a iných podkladov je voľnou živnosťou. Pri ich ohlásení nie je podmienkou preukazovanie odbornej spôsobilosti,“ tvrdí šéf odboru živnostenského podnikania ministerstva vnútra Ján Dutko.

Kvalitu služieb nekontroluje nik. Šéfka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová tvrdí, že táto oblasť „nie je upravená žiadnym predpisom, na ktorého dodržiavanie by mohla SOI pri kontrole dohliadať“. Dodáva, že „vzhľadom na špecifický predmet podnikania je už na prvý pohľad nelogické porovnávať túto službu s inými. Je totiž nemožné zistené skutočnosti pri kontrole porovnať so stavom predpísaným“. Nepomôžu ani daňové úrady. Tie môžu zasiahnuť v prípade nepriznania príjmov, kvalitu služieb však nevyriešia.

Luděk Pekárek z českého klubu skeptikov Sizyfos upozorňuje na riziká. „Rady veštcov môžu mať za následok trebárs rozchod s človekom, s ktorým klient mohol prežiť šťastný život. A naopak.“ Podľa neho títo ľudia „žiadne veštecké schopnosti zaručene nemajú,“ a ide len o plané všeobecné výklady.

Karol Sudor

ico

Psychológ: Je to hazard

Richard Gróf upozorňuje, že klienti nikdy nevedia, komu sa zverujú do rúk.

Akí ľudia chodia za veštkyňami?

Najmä tí, čo čelia vážnemu rozhodnutiu alebo chcú vysvetliť okolnosti, ktorým nerozumejú. Prvotná motivácia je teda zväčša núdza, úzkosť či pochybnosť.

Klientelou sú najmä zúfalí ľudia?

Sú aj takí, čo tam idú zo zvedavosti. Veria, že veštkyňa im odkryje informácie, ktoré pomôžu k lepšiemu rozhodnutiu. Netreba upozorňovať, že tie sú získavané nanajvýš špekulatívnymi a vedecky neoverenými technikami. Stavať vlastné rozhodnutia na týchto „kvázifaktoch“ je hazard.

Sú tam aj iné riziká?

Nebezpečnejšie je, ak veštkyňa priamo povie správne riešenie. Niektoré typy sa ochotne zbavia úzkosti z vlastného rozhodovania tým, že nechajú, aby to iný urobil za nich. Prípadne si vypočujú, že za neúspešný partnerský vzťah môžu minulé reinkarnácie a nie ich vlastné konanie. Ovplyvniteľným povahám môžu byť rozhodnutia alebo špekulatívne interpretácie podsunuté či nadiktované.

Nenájdu sa medzi nimi aj odborníčky?

Niektoré môžu byť dobrými psychologičkami, ktoré vedia veľa odčítať či vytušiť z čriepkov faktov. Keďže však neprechádzajú certifikáciou ani garantovaným vzdelávaním, klienti nevedia, komu dajú možnosť ovplyvniť ich život. Mechanizmy, ktoré sa uplatňujú pri takýchto sedeniach spolu s dobrými referenciami, môžu vytvoriť skúsenosť, že veštenie naozaj funguje.

Karol Sudor

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 20 576
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 661
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 8 835
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 819
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 684
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 730
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 520
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 409
 9. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 275
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 046
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

Daniel Lipšic.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.

Peter Tkačenko
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Marek Majeský.

Neprehliadnite tiež

Na západe sa orlovi kráľovskému darí, stúpol počet hniezdiacich párov

Kým v roku 2019 evidovali ochranári 25 hniezdiacich párov, vlani zaznamenali 36.

Orol kráľovský je po orliakovi morskom a orlovi skalnom tretím najväčším dravým vtákom na Slovensku.
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

V Košiciach organizujú hromadné behy, každý pritom beží sám

K experimentu sa pridali ľudia z Čiech, spod Tatier či od Žiliny.

Skupina potiahne jednotlivca, vysvetľuje Tomáš Gáll, prečo sú skupinové behy dôležité.
Medzilaborce zápasia s nárastom chorých na Covid-19.