Parlamentná rozprava k Programovému vyhláseniu vlády pokračuje aj v piatok.
BRATISLAVA.
V parlamentnej rozprave k Programovému vyhláseniu vlády (PVV) uviedol, že kabinet sa síce zaväzuje dostavať Rázsochy, avšak s prihliadnutím na ekonomické možnosti. Preto je podľa neho možné, že stavba bude naďalej chátrať.
"Ani tento sľub teda nemusíme brať úplne vážne," povedal Novotný.
Vládnemu programu vyčíta, že nehovorí nič o riešeniach pre zdravotníctvo, ktoré je dnes v absolútne zlej situácii. Zdravotníctvu vláda podľa Novotného venovala v dokumente len necelých tisíc slov a neponúka nič konkrétne.
Novotný: Nevieme, aký plán má vláda
"Vládny program by nemal byť vágny, mal by byť zrozumiteľnou víziou," tvrdí Novotný.
Na základe predloženého dokumentu sa podľa jeho slov nedá povedať, aký plán má vláda.
"Je to biankošek pre vládu. Pre pacientov, zdravotníkov, občanov je to príliš veľké riziko," vyhlásil Novotný, ktorý preto dokument nepodporí.
Jediné, čo sa dá na základe PVV povedať, je podľa neho to, že Ficova vláda nebude transformovať nemocnice, čím chce zabrániť privatizácii. Novotný zdôraznil, že v prípade nemocníc je nevyhnutné robiť zásadné štrukturálne opatrenia.
"Ak sa nezačnú robiť, tak možno vláda zabráni údajnej privatizácii, ale nevyrieši problémy večne sa zadlžujúcich nemocníc," vysvetlil.
Novotný tiež spochybňuje záväzok prísnej kontroly hospodárenia nemocníc. "Nefungovalo to za Valentoviča ani za Rašiho a nebude to fungovať ani za Zvolenskej. Vy to viete rovnako dobre ako ja," obrátil sa na vládny Smer.
Sociálny demokrat Juraj Blanár mal z Novotného vystúpenia pocit, akoby bol poslanec v parlamente prvýkrát. Pripomenul mu, že v pléne sedel aj v čase, kedy bola strana SDKÚ vo vláde a mala dosah na zmeny v zdravotníctve.
"Ale SDKÚ neurobilo pre zdravotníctvo nič," odkázal Novotnému. Doplnil, že vlády, v ktorých mala strana zastúpenie, pripravili len transformáciu a následnú privatizáciu nemocníc a postavili lekárov a zdravotné sestry proti sebe. "
Krásne ste to vyšpičkovali. Tak, že dnes je zdravotníctvo v absolútnom kolapse. To sa ešte nikomu nepodarilo," vyhlásil.
Fico rozhodne, kam sa Slovensko uberie, tvrdí Mikloš
Vláda Roberta Fica stojí pred rozhodnutím, aký sociálno-ekonomický model Slovensku v najbližší rokoch vtlačí, myslí si poslanec a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš.
V rozprave k programovému vyhláseniu vlády upozornil, že doterajšie smerovanie krajiny určovali predovšetkým stredopravé strany a ani prvá Ficova vláda to nezmenila, pretože prvé dva roky žila z rekordných ekonomických rastov a potom napriek zúriacej kríze výdavky štátu ďalej zvyšovala.
"Sme na križovatke, Ficova vláda nebude môcť nič nerobiť, pretože na to nebude mať peniaze. Nebude mať rekordné ekonomické rasty, zadlžovanie a vysoké deficity už tiež nebudú možné," povedal Mikloš.
V programovom vyhlásení sa mu páči záväzok znižovať deficit, obáva sa však, že je v rozpore so sľubmi "všetkého všetkým".
Množstvo sľubov sa podľa poslanca do programu dostalo pre rokovania so sociálnymi partnermi. "V zásade si tam každý nájde čo chce a v zásade ambíciou je uspokojiť všetkých".
Stredopravé vlády sa podľa Mikloša podpísali pod úspešný príbeh Slovenska, ktoré od roku 2000 malo najvyšší kumulatívny rast hrubého domáceho produktu zo všetkých krajín európskej dvadsať sedmičky.
Mikloš: Neoliberálny model bol úspešný
O tom, či bol neoliberálny model dobrý, či zlý, možno podľa Mikloša diskutovať, rozhodne ho však považuje za úspešný.
Sociálnych demokratov Mikloš upozornil, že vzývaný model škandinávskych krajín sa od roku 2000 výrazne zmenil, klesol tam podiel vládnych výdavkov na HDP a klesala zadlženosť.
Mikloš sa vrátil do minulosti a poukázal na to, že vláda Ivety Radičovej dokázala zároveň znižovať deficit a dosahovať pomerne vysoký ekonomický rast.
Zdôraznil, že konsolidácia sa z dvoch tretín riešila okresávaním výdavkov a len z jednej tretiny zvyšovaním príjmov. Poukázal pritom na skutočnosť, že Radičovej vláda v roku 2011 dokázala znížiť deficit o 2,8 miliardy eur.
"Nemyslím si, že je neriešiteľným problémom znížiť deficit za 20 mesiacov o 1,2 až 1,3 miliardy."
Exminister financií priznal, že dvojtretinový pomer škrtov na úsporách nebude možný a nedokázala by to ani bývalá vláda.
Dôležité však podľa neho je, zvýšením akých daní bude Ficova vláda rozpočet napĺňať. V tejto súvislosti varoval pred zavedením viacerých daňových pásiem a zrušením rovnej dane. Nazdáva sa, že by to poškodilo konkurencieschopnosť Slovenska.
"Slovensko bude prvou krajinou, ktorá rovnú daň zruší. Nikde ju nezrušili, lebo rovná daň funguje," podčiarkol.
Premiér Fico Mikloša upozornil, že ak sa nebudú zvyšovať dane z príjmu, zostávajú možnosti: zvyšovať spotrebné dane, majetkové alebo DPH. Zo spotrebných daní na tabak a alkohol pritom už podľa Fica nemožno získať veľa zdrojov, pretože už dnes sú sadzby vysoké.
"To by museli fajčiť a piť aj nenarodené deti". Keďže DPH vláda zvyšovať nechce, zostáva len možnosť zvýšiť dane pre dobre zarábajúcich. "Takáto štrukturálna zmena je legitímny krok," povedal s tým, že zrušenie rovnej dane hospodársky rast a zamestnanosť neohrozí, pretože investori prichádzajú najmä pre lacnú a kvalifikovanú pracovnú silu.
Ľuboš Blaha zo Smeru Miklošovi povedal, že vyspelé krajiny rovnú daň nepoužívajú, naopak, rovnú daň má Albánsko, Trinidad a Tobago, Bulharsko, Bosna a Hercegovina či Maurícius.
"Áno, rovnú daň nemá väčšina vyspelých krajín, ale my ani nie sme vyspelou krajinou. Ak ňou chceme byť, musíme mať vyšší ekonomický rast," kontroval Mikloš.
Politikom požehnal Škripek
Poslanec Národnej rady a evanjelizátor Branislav Škripek (OĽaNO) v piatok požehnal prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer) aj všetkým členom zákonodarného zboru. Urobil tak v závere tretieho rokovacieho dňa druhej schôdze parlamentu počas vystúpenia k Programovému vyhláseniu vlády a politici ho ocenili potleskom.
"Ak náhodou sa vám stane, že zomriete cestou odtiaľto, priatelia, máme len pár minút na to, aby sme sa zorientovali v tom novom duchovnom svete. Jedinou istotou je žiť absolútne cnostne, keď ráno vstávam s vedomím toho, kto je Boh, kto je najvyšší," uviedol Škripek.
Poslancov upozornil, že ich činy sú Bohu zjavné a bude ich hodnotiť. "Každý sa objaví pred Božou stolicou," podotkol.
Rozprava k vládnemu programu, ktorá trvá už deväť hodín, bude pokračovať v stredu (9.5.). Do diskusie je ešte písomne prihlásených 15 poslancov, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne.
Až po vyčerpaní všetkých príspevkov bude nasledovať hlasovanie o vládnom programe spojené s vyslovením dôvery vláde Roberta Fica. Kabinet na to potrebuje minimálne 76 hlasov.
Smer ich má 83, takže opozíciu, ktorá vládny program kritizuje, pri hlasovaní nepotrebuje.