Agentúrny text sme o 19:45 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. BRATISLAVA. Na ministerstve práce od mája nepracuje doterajšia šéfka sekcie sociálneho poistenia , ktorá v októbri 2010 polícii oznámila pokus o podplácanie. Ide o kauzu údajnej korupcie pri novele zákona o II. pilieri.
Novému ministrovi Jánovi Richterovi (Smer) sa nehodila. „Výmena na tomto poste je dôsledkom personálnych predstáv nového vedenia,“ vysvetlil hovorca Michal Stuška.
Bývalá šéfka prijala úlohu policajného agenta a niekoľko mesiacov pomáhala pri objasnení prípadu.
V pozadí vraj bola jedna z finančných skupín. Vyšetrovateľom sa to preukázať nepodarilo. Súd v piatok za korupciu uznal za vinného iba bývalého úradníka ministerstva.
Dva roky
Dva roky väzenia, pokutu tritisíc eur a štvorročný zákaz pracovať v štátnej správe dostal bývalý úradník ministerstva práce Štefan Maliňák za podplácanie pri príprave novely zákona o dôchodkovom sporení.
Odvolal sa, trvá na tom, že je nevinný. Prípadom sa tak bude ďalej zaoberať Najvyšší súd.
Trest pre úradníka je výsledkom kauzy, za ktorou bola podľa bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH jedna z vplyvných finančných skupín.
Ďalších aktérov sa polícii usvedčiť nepodarilo, hoci medzi nimi mala agenta. Akciu s najväčšou pravdepodobnosťou niekto vyzradil.
Nulová tolerancia
Špecializovaný súd rozhodol, že Maliňák je vinný z podplácania šéfky sekcie sociálneho poistenia. Za úplatok mala presadiť do novely zákona o II. dôchodkovom pilieri konkrétne zmeny.
Úplatkom bol poukaz do tatranského hotela Kempinski, ktorý patrí skupine J&T, a predbežný prísľub sumy najmenej 20-tisíc eur.
„Akákoľvek výhoda poskytnutá štátnemu zamestnancovi je úplatkom. Tu platí nulová tolerancia,“ odpovedal sudca Roman Púchovský na argument obžalovaného, že poukaz bol len pozornosťou, aby si riaditeľka oddýchla od vyčerpávajúcej práce.
Riaditeľka, ktorá prípad v októbri 2010 hneď oznámila polícii a prijala rolu agenta, od mája tohto roku na ministerstve skončila. Redakcii sa s ňou spojiť nepodarilo.
V čase kauzy ministerstvo riadil Jozef Mihál z SaS, úradníčku po voľbách prepustil spolu s ďalšími zamestnancami ministerstva jeho nástupca Ján Richter zo Smeru. Maliňák musel z ministerstva odísť po vznesení obvinenia.
Ľudia blízki J&T
Svedkami v procese boli ľudia blízki J&T. Lobista Boris Procík, ktorý tam v minulosti pracoval, a Roman Korbačka, brat jedného zo šéfov firmy.
Procík bol na schôdzke s úradníčkou v bratislavskom hoteli Kempinski, kde rozoberali pripravovanú novelu. Na súde odmietol, že by išlo o korupciu a tiež, že by s prípadom mala finančná skupina niečo spoločné. Korbačka vypovedal, že o prípade nič nevie.
Vedenie J&T sa od kauzy od začiatku dištancuje.
Do telefónu nie
Prostredníkom bola novinárka Anka Lučaiová z týždenníka Plus 7 dní. Polícia odpočúvala aj jej telefonáty. Z nahrávok vyplýva, že organizovala stretnutia, dohadovala stratégiu, sprostredkovala hotelovú poukážku.
„Roman je serióznejší, viac dupe na to, aby sa to urobilo,“ vravela Maliňákovi začiatkom januára 2011. „Nebudem do telefónu, Števko, zvyšok si povieme potom osobne,“ upozorňovala ho o pár dní neskôr.
Lučaiová tvrdí, že o odpočúvaní nevedela. Ako svedkyňa vypovedala, že išlo len o priateľské služby pre Korbačku a Procíka, s ktorými sa pozná. „Odmietam, že v mojej prítomnosti došlo k akémukoľvek nelegálnemu konaniu.“
Vedenie redakcie za ňou stojí. „Nevidíme žiadny dôvod sa tým zaoberať, keďže prípad nijako nesúvisí s jej novinárskou prácou,“ povedal zástupca šéfredaktora Michal Hlaváč.

Beata
Balogová
