Naše prastaré mamy – ako o tom hovorí aj báseň Detvan – rodili bežne aj na poli.No keď sa v bratislavskom trolejbuse č. 204 minulý týždeň narodila Jennifer, bola to malá senzácia.
Hoci za posledných dvadsať rokov naša osobitná matrika neeviduje novorodenca, ktorý by sa narodil na lodi či v lietadle, v tlačových agentúrach sa sem-tam objaví aj správa, že sa niekomu podarilo prísť na svet v nejakom dopravnom prostriedku.
Na lodi
„Na rozdiel od zvyčajných príchodov nemám rodnú obec, lež rodnú loď Docteur Pierre Benoit. Vo výpise z palubného denníka sa uvádza tesne vedľa seba, že 27. apríla 1921, 3 stupne 05 minút severnej šírky a 29 stupňov 05 minút východnej dĺžky o 11 hodine skonalo na palube deväťmesačné dieťa a súčasne sa narodil chlapec, ktorého kapitán poverený aj úlohou štátneho matrikára na žiadosť rodičov pokrstil menom Pavel,“ takto sa začínajú pamäti významného slovenského filmového teoretika Pavla Branka, nazvané Proti prúdu.
Na lodi sa nielen narodil, ale už tam aj do konca života zostal hlavný hrdina románu Alessandra Baricca Tisícdeväťsto. V Almodóvarovom filme Na dno vášne zasa rodila v autobuse Penélope Cruzová.
V autobuse
V reálnom autobuse z Karlových Varov do Prahy sa pred štyrmi rokmi narodil Honzík. Stevardka autobusu v médiách uviedla, že žene prišlo počas cesty nevoľno, v autobuse však nebol žiadny lekár.
Zavolali teda záchranku, ktorá im dávala rady, čo majú robiť. Dohodli sa, že ich sanitka počká na letisku v Ruzyni, kam sa blížili. Kým autobus stihol doraziť na dohodnuté miesto, dieťa už bolo na svete. S pôrodom pomáhalo niekoľko cestujúcich.
Našťastie prebehol rýchlo a bez komplikácií, keď sa chlapec narodil, cestujúci zatlieskali, príbeh však nemá úplný happy end. Honza trpí jemným mentálnym postihnutím, navyše má hepatitídu typu C. Matka alkoholička ho nechala v detskom centre.
V októbri 2009 mala ísť Nigérijčanka Emiloju Fatima Lawalová len na rutinnú prehliadku. Odmietla manželovu ponuku, že ju do nemocnice Hackney v severnom Londýne zavezie. Rozhodla sa ísť autobusom. Keď nastupovala, prestala si cítiť nohu. Akýsi muž sa jej opýtal, či je v poriadku. Odpovedala, že rodí.
Na vodičku autobusu linky č. 394 najprv kričali, aby šliapla dobre na pedál, ona však radšej zaparkovala tak, aby mohla k autobusu prísť záchranka. Rodičke radili, aby si ľahla, no ona si len kľakla a o pár minúť bol chlapček vonku. Vraj to bol najľahší z jej štyroch pôrodov. Chlapec má prostredné meno Dennis podľa výrobcu autobusov.
V lietadle
Len celkom nedávno, 23. marca sa narodilo dieťa v lietadle počas letu spoločnosti Delta z Atlanty do Afriky. Prvorodičke Katherine Oyedohovej, ktorá bola v 37. týždni, odtiekla plodová voda. Našťastie bol na palube gynekológ, ale pomáhali aj spolucestujúci. Jeden kontroloval tlak, druhý rátal kontrakcie. Nakoniec vodkou sterilizovali aj čiesi šnúrky od topánok, aby nimi mohli podviazať pupočnú šnúru.
Pätnásť minút po pôrode lietadlo mimoriadne pristálo v Dakare a matku s dieťaťom odviezli do nemocnice. Rodičke sa zdalo zázračné, ako to Boh zariadil. Pre chlapca mali už vybrané meno, nakoniec ho nazvali Ebosalume, čo znamená „Čo Boh pre mňa urobil“.
Minulý september porodila počas letu z Manily do USA Filipínčanka Aida Alamillová. Priviedla na svet zdravého trojkilového chlapca. Aj jej pomáhali zdravotné sestry, ktoré boli v lietadle. Jedno z mien chlapca je Francis ako spomienka na mesto, kam leteli.
Cudzinecká polícia sa čuduje, ako jej lekári mohli povoliť letieť tesne pred pôrodom, lebo špekuluje, či si len nechcela letom k príbuznej žijúcej v Amerike poistiť dieťaťu americké občianstvo. Občanom USA je automaticky každý, kto sa narodí už v americkom vzdušnom priestore, to však nebol tento prípad, lebo Filipínka rodila ešte nad oceánom.
Cestovanie lietadlom tehotným ženám zvyčajne nespôsobuje problémy, ale sú prípady, keď cesta vyvolá predčasný pôrod, z tohto dôvodu mnohé aerolínie zakazujú cestovať prinajmenšom od 38. týždňa gravidity. Posádky lietadiel sú však na tieto situácie trénované. Podľa istej štúdie, ktorá sa zamerala na európske lety, však máte oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že v lietadle zomriete, ako že sa tam narodíte.
Čo robiť pri náhlom pôrode?
Rady pre náhodných svedkov.
1. Zachovať pokoj.
2. Privolať pomoc.
3. Zozadu podporiť rodičku, čupnúť si k nej.
4. Keď sa objaví hlavička, zľahka ju treba pridržať.
5. Rodička musí ešte raz zatlačiť, aby vyšlo celé telo.
6. Čerstvo narodené dieťa netreba umývať, stačí ho utrieť, a zabaliť do uteráka.
7. Počkať na pôrod placenty. Nevyhodiť ju, aby lekári mohli následne skontrolovať, či je celá, aby sa nestala zárodkom krvácania či infekcie.
8. Prerezanie pupočnej šnúry nechať na zdravotníkov alebo ju podviazať na dvoch krajoch a prestrihnúť.
9. Dať bábätko na matkinu hruď, aby sa mohlo prisať k prsníku.
Balíčky prvej pomoci pri pôrode, ktoré sa predávajú v lekárňach, obsahujú igelitovú podložku, fyziologický roztok, gázy, náplasti, vložky, rukavice, igelitové vrecko na uloženie placenty, svorky na pupočníkovú šnúru. V prípade nečakaného pôrodu je dobré mať poruke prinajmenšom nejaký igelitový obrus, plachtu, uteráky, vodu a hygienické potreby.
(zu)
Sestričky oslavujú
Dnes je Medzinárodný deň pôrodných asistentiek
Dlhoročná pôrodná asistentka-špecialistka Marta Veličová z Nemocnice akad. L. Dérera na Kramároch hovorí, že pôrody v minulosti sa s tými dnešnými porovnávať nedajú.
„Naše prababičky boli naučené fyzicky pracovať už od malička, mali aj inú stravu, neboli vystavané toľkým chemikáliám. Teraz je problém už aj otehotnieť, tehotenstvo sa vníma ako choroba od prvého mesiaca,“ pripomína.
Veličová radí mamičkám nepodceňovať žiadne varovné signály a vo vysokom štádiu tehotenstva radšej nešoférovať, nechodiť autobusmi či na miesta, kde môže kedykoľvek dôjsť k tlačenici. V tom čase je totiž žena vnímavejšia na stres či nákazu.
Autor: foto - FOTOLIA

Beata
Balogová
