Najrôznejšie ženské iniciatívy, ktoré chceli umelo presadiť vyššie zastúpenie žien v našom parlamente, nepochodili. Ich návrh, aby bol na kandidátkach zákonom predpísaný 30-percentný podiel žien, začiatkom roka neprešiel. Strany teda ženy na kandidátky zaraďovali podľa vlastného uváženia.
Ženám sú nielen u nás, ale aj vo svete najčastejšie otvorené ľavicové alebo liberálne strany.
Na Slovensku majú najvyšší počet žien v prvej päťdesiatke SDA a SZS. V novovzniknutých stranách ako HZD, Smer, ANO či SDKÚ je vždy jedna žena vo vysokej straníckej funkcii - podpredsedníčky. Zodpovedá tomu aj jej umiestenie na kandidátke - do piateho miesta. Týka sa to aj HZDS, kde účasť žien značne ovplyvnil princíp, podľa ktorého sa kandidátka obsadzovala. Jedným zo štyroch kandidátov, nominovaných okresnými štruktúrami, bezpodmienečne musela byť žena, ďalšia sa tam mohla dostať ako kandidát bez rozdielu pohlavia.
Konzervatívne strany sa účasti žien v politike bránia. SMK nemá v prvej desiatke ani jednu ženu, KDH jednu, aj to na konci. Raritou je SNS, ktorá nemá na kandidátke v prvej päťdesiatke okrem predsedníčky Malíkovej žiadnu ženu. Výnimkou je DS, ktorá svoju kandidátku otvorila občianskym kandidátom. Jedno miesto v prvej desiatke pre ženu sa našlo i v PSNS a OKS.
Na voľbách sa chcela zúčastniť i strana Aktívne ženy - OS Slovenska, ale Ústredná volebná komisia ju pre nedostatky nezaregistrovala. (joč, ru)
Ženy na kandidátkach
strana počet žien počet žien
v prvej desiatke v prvej
(poradie) päťdesiatke
SDA 3 (3., 6., 10.) 15
SZS 3 (8., 9., 10.) 14
HZD 1 (3.) 11
Smer 1 (2.) 10
HZDS 1 (2.) 10
SDKÚ 1 (5.) 10
PSNS 1 (4.) 9
DS 2 (8., 9.) 8
ANO 1 (4.) 8
SDĽ 2 (2., 10.) 7
KDH 1 (9.) 7
OKS 1 (4.) 6
KSS 1 (7.) 5
SMK 0 5
SNS 1 (1.) 1