BRATISLAVA. Desať kilogramov jazmínovej ryže a dve vrecúška kešu orieškov za 28,19 eura dostali Petra D. na päť rokov do väzenia. Špecializovaný trestný súd ho odsúdil za prijatie úplatku.
„Čo mi viete ponúknuť,“ opýtal sa podľa obžaloby Peter ako inšpektor potravinovej a veterinárnej správy pri kontrole vedúcej predajne s kórejskými potravinami. Úplatok si podľa nej odniesol v naturáliách.
Pred súdom Peter tvrdil, že mu veci priniesla do auta sama.
Na zázname priemyselnej kamery vidno, ako ryžu z predajne vynáša vedúca. Hovorí, že inšpektor jej to nariadil a vrecko si neskôr zobral. Kamera to nezaznamenala.
Rozhodnutie špecializovaného súdu potvrdil pred mesiacom aj Najvyšší súd.
Za mreže za rok
„Je to desať minút, čo ho policajti odviezli,“ hovorila včera predpoludním so slzami jeho sestra Erika. Za mreže sa Pezinčan dostal dvanásť mesiacov po inšpekcii v predajni.
Erika je na rozsudok nahnevaná, porovnáva ho s inými domácimi kauzami. „Hanbím sa, že tu žijem,“ hovorí.
Aj sudcovia neoficiálne uznávajú, že trest je tvrdý. Nedalo sa však vraj nič robiť. Inšpektor bol verejným činiteľom a trestná sadzba je v tomto prípade 5 až 12 rokov a nižšie ísť nemohli.
Ministerstvo vnútra rozsudok nekomentuje, aj pre tento prípad by sa však mohol zmeniť zákon. „V rámci zbierania podkladov pre možné úpravy v trestnej politike si ministerstvo už uvedené spisy vyžiadalo, aby sme mali možnosť podrobne sa oboznámiť s prípadom,“ povedal Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti.
Sudcovia v podobnom prípade už rozhodli aj celkom inak. Inšpektor práce, ktorý si vypýtal 200 eur, od rovnakého sudcu minulý rok dostal podmienku.
Päť rokov za pár kíl ryže je priveľa, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Rozdiel: priznal sa
„Rozdiel bol v tom, že inšpektor práce dal vyhlásenie, že je vinný a boli splnené ďalšie podmienky na mimoriadne zníženie trestu,“ povedala Katarína Kudjáková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu. Sudcovia zohľadnili aj jeho vek či zdravotný stav.
Peter D. má len cez tridsať, je slobodný, zdravý a bezdetný. Na mimoriadne zníženie trestu treba aj priznanie a ľútosť obžalovaného. Peter trval na svojej nevine. Mladí ľudia v kontrolných pozíciach si podľa Miloša Lukoviča z Ústavu kriminalistiky a kriminológie často neuvedomujú dosah úplatkárstva.
„Mali by byť viac školení a oboznamovaní s možnými dosahmi korupčného správania sa na ich život a budúcnosť,“ hovorí Lukovič.
Odsúdený vyzerá ako obetný baránok
Inšpektor musí byť spoľahlivý, hovorí psychológ ROBERT MATHÉ.
Je päť rokov väzenia primeraný trest za 28-eurový úplatok?
„Takýto prípad treba posudzovať aj podľa toho, či už mal ten človek v minulosti podobné prehrešky. Možno sa to posudzuje aj podľa vážnosti funkcie, ktorú zastáva. Funguje to teda nielen ako prevýchovný činiteľ, ale aj ako odstrašujúci prípad pre iných.“
Z pohľadu odsúdeného je to neprimerané. Má pravdu?
„V takejto pozícii by nemal človek brať nijaké úplatky a mal by byť nekompromisný, ide o verejný záujem, zdravie ľudí, verejné ohrozenie. Takíto ľudia by mali byť absolútne spoľahliví a nekompromisní. Z ľudského hľadiska sa mi však zdá trest vysoký.“
Mal by mať súd v podobnom prípade možnosť znížiť sadzbu?
„Z ľudského hľadiska v takomto prípade áno.“
Pomôže trest k prevýchove?
„Či trest splní svoj cieľ, závisí aj od človeka – aké sú jeho charakteristiky. Ak je to obyčajný človek, bez osobnostných porúch, tak áno, navyše ho pobyt vo výkone trestu môže negatívne poznačiť. V porovnaní s inými závažnejšími kauzami je to skôr do očí bijúce a pôsobí to dojmom obetného baránka.“
(trš)

Beata
Balogová
