Bakalársky diplom ministra práce vyvoláva ďalšie pochybnosti. Okrem dátumu a odboru je sporný podpis dekana. Škola tiež prvé diplomy pre 39 študentov skartovala.
Bakalársky diplom ministra práce Jána Richtera nepodpísal Pavel Kandráč, ktorý bol v čase ukončenia jeho štúdia dekanom Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela.
Na diplome s dátumom 19. január 2002 sú dva podpisy, jeden patrí vtedajšiemu rektorovi školy Milanovi Murgašovi. Na mieste vyhradenom pre dekana je nečitateľný podpis.
1. Záhadný podpisNiekdajší dekan právnickej fakulty Pavel Kandráč tvrdí, že s bakalárskym diplomom ministra práce Jána Richtera zo Smeru nemá nič spoločné. „Ja som nič nevystavoval,“ povedal Kandráč, ktorý univerzitu opustil, keď sa stal ombudsmanom.
SME ukázalo Richterov diplom aj Júliusovi Kováčovi, ktorý ho v pozícii dekana nahradil. Na školu nastúpil 1. apríla 2002. „Môj podpis tam nie je,“ reagoval. Komu teda patrí podpis označený ako dekanov? „Netuším,“ opakoval Kováč.
Prečo doklad nepodpisoval on, keď v júni 2002 tiež verejne tvrdil, že problém s nevydanými diplomami zdedil a musí ho s rektorom Milanom Murgašom riešiť, nevysvetil. Nespomína si, ako to bolo.
Až keď obaja bývalí dekani podpis popreli, prisúdila terajšia rektorka školy Beáta Kosová nečitateľne napísané meno Zoltánovi Valentovičovi, ktorý bol zástupcom Kandráča a podľa nej mohol podpisovať aj diplomy.
Valentovič už zomrel. Kandráč v nedeľu nechcel odpovedať, či mal podpisové právo. „Ktorý dekan podpísal diplomy, si už nepamätám,“ odpísal Murgaš. Práve on Richterovi a ďalším 38 študentom napokon tituly Bc. odsúhlasil. Kosová nevie, či Valentovič diplomy parafoval v čase, keď mal na to splnomocnenie.
„Ak diplom nepodpísala oprávnená osoba, ide o neplatný doklad. V opačnom prípade by mohol diplomy svojvoľne podpisovať ktokoľvek,“ uviedol právnik Peter Wilfling spolupracujúci s Via Iuris.
2. Čudná skartáciaZa akých okolností diplomy s januárovým dátumom vznikli, nik z aktérov neobjasnil. Na škole nie je písomný záznam, ako Kováč s Murgašom záležitosť uzavreli.
Murgaš neobjasnil ani to, prečo prvé diplomy pre 39 absolventov sporného štúdia skartovali. V archíve zdôvodnenie chýba. „Nemám o tom vedomosť,“ tvrdí bývalý člen Smeru Murgaš.
Jeho nástupkyňa Kosová netuší, či bol na nich uvedený študijný odbor medzinárodné právo a vzťahy.
Poznali ste niekdajšieho pedagóga z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela Zoltána Valentoviča?
Je na diplome ministra práce Jána Richtera jeho podpis?
Ozvite sa na maria.mihalikova@sme.sk
3. Neexistujúci odborMurgaš 6. júna 2002 verejne upozorňoval, že odbor medzinárodné právo nemala fakulta povolený. „Študenti boli na neexistujúcom odbore.“ Richter napokon dostal diplom na odbor právo.
„Všetko je v súlade so zákonom,“ vraví dnes Kosová. Fakulta podľa nej poskytovala v roku 2002 iba štúdium v odbore právo.
Reči o odbore medzinárodné právo a vzťahy označuje za nedorozumenie. Študenti podľa nej mali špecializáciu medzinárodné právo v rámci odboru právo. To znamená, že mali posilnenú výučbu medzinárodného práva, z ktorého aj robili štátnice.
Samotný Richter neodpovedá, aký odbor ukončil. „Domnievam sa, že na tieto otázky je kompetentná odpovedať najmä univerzita.“
Ministerstvo školstva minulý týždeň potvrdilo, že fakulta mala pred desiatimi rokmi akreditáciu len na odbor právo. Vzdelávanie bakalárov v odbore medzinárodné právo a vzťahy povolené nebolo.
4. Zmätočný dátumJasné nie je ani to, kedy presne Richterov diplom vznikol. Z vyjadrení Murgaša, Kandráča aj Kováča vyplýva, že ešte 19. januára 2002, ako na ňom stojí, neexistoval.
Antedatovanie verejných listín je zakázané. Kosová tvrdí, že na diplome je dátum štátnic, ktoré boli 19. januára.
5. Prácu dal po 14 dňochVďaka bakalárskemu diplomu Richter študoval ďalej.
Po magisterskom stupni sa prihlásil na rigoróznu skúšku. Prihlášku si podal 6. septembra 2007. Už po štrnástich dňoch odovzdal 86stranovú rigoróznu prácu na tému Spôsoby nadobúdania vlastníckeho práva. Titul JUDr. mu udelili v októbri 2007.
Richter tvrdí, že prácu písal už skôr, lebo si vybral jednu z tém, ktoré ponúkla katedra. „Nemal som dôvod sa obávať, že moja téma nakoniec nebude schválená.“
Práca najmä sumarizuje vlastnícke práva podľa Občianskeho zákonníka. Vlastné názory Richtera chýbajú.
Július Kováč povedal, že súčasťou rigoróznej práce by mal byť „vlastný prínos“. Richterovu prácu hodnotiť nechcel.
Smer: Informácie o diplome sú bulváromPodpredseda školského výboru Ľubomír Petrák verí, že štúdium Jána Richtera bolo košér.
BRATISLAVA. Smer Roberta Fica nemieni zmeniť postoj a umožniť poslanecký prieskum na Univerzite Mateja Bela, ktorý by preveril diplom ministra práce Jána Richtera.
„Pokiaľ informácie budú úplne relevantné, že to nebudú bulvárne novinové články, tak sa tým výbor určite bude zaoberať. V tejto chvíli vychádzam z prezumpcie neviny,“ reagoval podpredseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák zo Smeru na najnovšie pochybnosti okolo diplomu. K prípadu sa vráti, ak dostane „relevantný podnet“. Od koho ho čaká, neprezradil.
Smer má väčšinu vo výbore a minulý týždeň zabránil prieskumu, ktorý iniciovala opozícia.
Richterov prípad odmietol preskúmať aj minister školstva Dušan Čaplovič. Akreditačná komisia zasa nevykoná kontrolu bez Čaplovičovho pokynu.
Mária Mihaliková

Beata
Balogová
