Bratislava 20. augusta (TASR) - Za doslovne nulovú legislatívnu činnosť v parlamente a legislatívne prespanie poslaneckého obdobia dnes poslanci Miklós Duray (SMK), Dušan Kovačič (SOP-LDÚ-SZS), Pavol Vrždák a Stanislav Škoda (obaja SDK) získali vankúš druhého volebného obdobia.
Toto "ocenenie" v hodnote 200 korún im dnes udelil Inštitút pre občianske vzdelávanie v rámci projektu Nevyberaj úsmev. Ako dnes novinárov informovali predstavitelia inštitútu, v súťaži Vankúš druhého volebného obdobia posudzovali legislatívnu činnosť a príspevky do rozpravy jednotlivých poslancov. Zo súťaže podľa hovorcu projektu Pavla Draxlera vyradili tých poslancov, ktorí nastúpili do parlamentu ako náhradníci neskôr ako po dvoch rokoch. Našim cieľom nebolo odsúdiť niekoho, ale poukázať na to, ako sa niektorí zástupcovia dostali do parlamentu a na kandidátku strany iba na základe mediálnej známosti.
Poslancov, ktorí sa nepodpísali ani pod jediný návrh zákona bolo trinásť, z toho najviac bolo poslancov za HZDS. Z víťaznej štvorice sa síce poslanci Duray a Kovačič podpísali pod jeden zákon, ale ich činnosť sa tým naplnila. Kovačičom podpísaný zákon bol na rozdiel od Durayovho aj prijatý. Uvedení poslanci sa počas celého volebného obdobia ani raz neprihlásil do rozpravy a členom vlády v rámci Hodiny otázok nepoložili ani jednu. Na rozdiel od nich poslanec za SDK Vrždák síce raz vystúpil v rozprave a členom vlády položil dokonca päť otázok, ale nepredložil nijaký zákon. Čo sa týka predkladania zákonov, jeho stranícky kolega poslanec Škoda má rovnakú bilanciu, do rozpravy sa dokonca zapojil dvakrát, ale to bolo všetko.
Daňových poplatníkov stojí podľa Draxlera poslanec každoročne takmer dva milióny korún. V tejto sume však nie sú započítané notebooky, financie na prácu klubu a ďalšie výdavky. Priemerná mesačná mzda poslanca sa pohybuje okolo 37 000 korún. K tomu treba pripočítať paušálne náhrady, ktoré môžu dosiahnuť ďalších takmer 30 000 Sk. Po odchode z parlamentu poslanci dostanú ešte odstupné vo výške piatich platov, čo je 185 tisíc. Ako ďalej vyplýva z materiálu Inštitútu pre vzdelávanie, okrem toho každý poslanec dostane 25 000 Sk mesačne na asistenta a ďalších 27 000 Sk na prácu poslaneckej kancelárie. Ročný príspevok pre stranu, ktorá poslanca nominovala predstavuje 500 000 Sk na každého poslanca.
*ms som NNNN