Nitra 20. augusta (TASR) - Výsledky, ktoré dosiahlo Slovensko v príprave agropotravinárskeho komplexu na vstup krajiny do Európskej únie označila dnes v Nitre podpredsedníčka vlády SR Mária Kadlečíková za dobré a porovnateľné s najlepšie pripravenými krajinami.
Ako uviedla na stretnutí s novinármi, podľa odborných analýz bude poľnohospodárstvo tým rezortom, ktoré najviac získa vstupom Slovenska do EÚ. Podľa M. Kadlečíkovej však o úspešnej integrácii rezortu bude popri inom rozhodovať schopnosť poľnohospodárov a potravinárov čerpať finančné prostriedky z predvstupových, podporných a štrukturálnych fondov EÚ. "Pre nedostatok dobrých projektov nevyužili poľnohospodári napríklad finančné prostriedky z fondu SAPARD. Vyčerpaných bolo asi 200 miliónov Sk, čo predstavuje približne 20 % kapacity fondu," spresnila M. Kadlečíková.
V NR SR bolo v končiacom sa volebnom období prijatých 21 zákonov a 96 vyhlášok približujúcich poľnohospodárstvo a potravinárstvo legislatíve EÚ. Podľa M. Kadlečíkovej je Slovensko po tejto stránke pripravené na vstup do EÚ na približne 95 %. Za najväčšie problémy rezortu, na riešenie ktorých sa bude musieť zamerať nová vláda i parlament, označila M. Kadlečíková zadlženosť poľnohospodárskych podnikov, nedostatočné opatrenia na podporu exportu, vysoké úrokové sadzby, negatívne saldo vo výške asi 20 miliárd Sk a niektoré ďalšie.
Predseda Poľnohospodárskej a potravinárskej komory Slovenska Ivan Oravec upozornil, že poľnohospodárstvo v SR zaznamenalo v ostatnom desaťročí straty za približne 100 miliárd Sk a jeho pozícia v predvstupových rokovaniach je aj z tohto pohľadu mimoriadne zložitá. "Straty zapríčinil pokles výroby, minimálna ochrana domáceho trhu, zadlženosť podnikov, nedostupné finančné prostriedky, rast cien vstupov, experimenty a neodborné zásahy do rezortu a v ostatných rokoch znižovanie dotácií a nečerpanie fondov EÚ. Ak budú poľnohospodári na Slovensku ešte 2 či 3 roky dostávať menšie dotácie ako ich kolegovia v EÚ, dôjde k ďalšiemu poklesu výroby, úplnej strate konkurencieschopnosti a napokon ku kolapsu odvetvia," spresnil I. Oravec. Za veľké nebezpečenstvo pre celý rezort považuje legislatívu umožňujúcu zahraničným podnikateľom najímať pôdu na Slovensku a v krátkom čase ju získať do vlastníctva. "Toto by malo byť umožnené v prvom rade domácim podnikateľom, banky by im mali na prenájom a kúpu pôdy poskytnúť výhodné pôžičky a dlhodobé, 20- i 30-ročné úvery. V opačnom prípade príde Slovensko o pôdu predstavujúcu strategické bohatstvo," povedal I. Oravec.
* Ľubomír Foltán pop zll