Sporné vydržanie pozemku sa objavilo v kauze Gorila, na podvody upozorňovala aj ministerka Žitňanská.
BRATISLAVA. Notárka Mária Kuteničová z Lutily pri Žiari nad Hronom osvedčila vydržanie pozemkov pre vlastnú matku. Ešte vo februári na jej konanie upozornilo ministerstvo spravodlivosti. Notárka sa odvtedy trestu vyhýba.
Notárska komora disciplinárne konanie prerušila, pretože podozrivé vydržania vyšetruje aj polícia. Nikoho zatiaľ neobvinila.
Kuteničová ani nevypovedala, odkedy ministerka Lucia Žitňanská z SDKÚ na jej sporné osvedčenia upozornila, je práceneschopná. Trestom mala byť strata úradu.
Bez trestu obišiel aj Kuteničovej manžel Štefan. Bývalý prezident komory a jeden z piatich členov jej disciplinárnej komisie mal dostať pokutu 1 000 eur za to, že osvedčoval podpis na kúpnej zmluve vlastnému synovi. Notársky poriadok to nepovoľuje.
Pokutu však platiť nemusí, lebo jeho skutok je premlčaný. Komora hovorí, že o sebe ani manželke nerozhodoval.
Čakajú na políciu
Pre policajné vyšetrovanie sa zatiaľ notárska komora nepustí ani do najnovšieho medializovaného prípadu podozrivého vydržania.
„Pokiaľ je pre ten istý skutok vznesené proti notárovi obvinenie pre trestný čin alebo podaný návrh na konanie pred iným orgánom, disciplinárne konanie proti notárovi nemôže prebiehať,“ hovorí Silvia Slavčevová, vedúca sekretariátu komory.
Šamorínska notárka Dalma Nürnbergerová, ktorá podozrivo osvedčila vydržanie pozemkov na Kramároch, kde neskôr vyrástla vila, v ktorej žije bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek, sa tak trestu zatiaľ vyhne.
Dom aj s pozemkom začala polícia preverovať v súvislosti s vyšetrovaním údajného spisu SIS Gorila, v ktorom je Malchárek jednou z kľúčových postáv.
Notárka vydržanie osvedčila, hoci bratislavská mestská časť Nové Mesto, pod ktoré Kramáre spadajú, nedala na vydržanie súhlas. Žiadny taký spis neeviduje.
Nürnbergerová nechcela na otázky odpovedať.
Zákon sa dá obísť
Hoci zákon nastavil možnosti vydržania pozemkov veľmi prísne, prax odhaľuje nedostatky. Väčšinou ide o pôdu vlastníkov, ktorí o ňu dlhodobo neprejavujú záujem.
Na vydržanie by mal nový vlastník preukázať, že parcely desať rokov užíva. Nesmie mu chýbať ani písomný dokument, že má na ne nárok. Povinný je aj súhlas obce, prípadne pozemkového fondu, ktorý pôdu nezistených vlastníkov spravuje.
Ukazuje sa však, že často stačí známosť a zákonné prekážky neexistujú. Pôdu získavajú ľudia, ktorí by sa k nej inak nedostali.
Notárska komora paušálnu vinu notárov odmieta.
„Vzhľadom na počet vydaných osvedčení vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti zásadne odmietame nepodložené tvrdenia o zlyhaní notárov v tejto činnosti,“ hovorí Slavčevová, podľa ktorej sporné prípady sú len „promile z celkového počtu vydaných osvedčení“.
Inak to vidí kataster, ktorý od augusta začal ministerstvo spravodlivosti upozorňovať na podozrivé zápisnice. Za deväť mesiacov mu poslal vyše 120 oznámení.
Vlani notári osvedčili 5069 zápisníc o vydržaní. Rok predtým zhruba o 1500 viac a v roku 2009 takmer 6900.
Notárov chcú kontrolovať
Zápisnice kataster napriek pochybnostiam musí zapísať. Aj preto chce zmenu zákona. Pridal sa aj Slovenský pozemkový fond, ktorý na nezákonné vydržania dopláca. Ak sú neprávom vydržané pozemky nezistených vlastníkov, ktoré spravuje, späť ich môže dostať len súdnou cestou, čo je zdĺhavé a drahé.
Úrad geodézie, kartografie a katastra chce zmeniť zákon tak, že by úradníci mohli skúmať notárske zápisnice. Ak by nespĺňali všetko, čo majú, nemuseli by katastre vydržania zapísať.
Notárska komora sa bráni, že od roku 1993 vydali notári tisícky osvedčení o vydržaní.
„Bez tejto ich mimoriadne náročnej a zodpovednej práce by bol stav vlastníckych vzťahov k nehnuteľnostiam na Slovensku neudržateľný,“ povedala Slavčevová.
Autor: mož

Beata
Balogová
