Banská Bystrica 20. augusta (TASR) - Delimitačné protokoly má doteraz podpísané len 15 percent z celkového počtu 8962 školských zariadení, ktoré od 1. júla prešli zo štátnej správy na samosprávu. Štvrtina z nich však protokol ešte vôbec neodovzdala, a to napriek tomu, že najneskôr do mesiaca od presunu kompetencií, teda do konca júla, mali byť Ministerstvu financií SR predložené dokumenty podpísané štátnou správou a samosprávou. Novinárov v Banskej Bystrici o tom dnes informoval predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora.
Počas porady vedúcich odborov školstva okresných a krajských úradov, na ktorej sa zúčastnil aj minister školstva Peter Ponický, sa predseda ZMOS-u vyjadril, že termín odovzdania delimitačných protokolov netreba zbytočne predlžovať. "Na začiatku školského roka to už totiž malo byť všetko podpísané a odsúhlasené, pretože to je to premietnutie zodpovednosti na samosprávu," pripomenul.
Predseda ZMOS dnes zároveň odmietol návrh ministra Ponického, podľa ktorého by práve samospráva mohla z už pridelených financií kryť dlh štátu v prípade, ak sa vláde teraz nepodarí nájsť prostriedky na oddlženie školstva. "My máme predsa deklarované v zákone o štátnom rozpočte, že samospráva preberie od 1. júla školy bez prevádzkových dlhov," uviedol Sýkora. Podľa neho ak štát dlhy nezaplatí v čo najkratšom termíne, je tu reálna hrozba, že podniky, ktorým dlží, začnú samosprávu, ako i školy vydierať. "Toho sme už nakoniec aj svedkami," konštatoval predseda ZMOS-u a doplnil, že veritelia v súčasnosti už samosprávu nešetria tak ako kedysi štát a začínajú sa správať pragmaticky.