BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra preverilo podozrivý postup bratislavskej Akadémie Policajného zboru, od ktorej dostal český politik Vít Bárta titul JUDr. Výsledkom preverovania je, že bolo všetko v poriadku.
Český týždenník Reflex informoval, že Vít Bárta a neskôr aj jeho brat Matej získali tituly podvodom. Do prípadu je zapletený aj významný český kriminalista Jiří Straus, ktorý v Bratislave učil.
Bratom Bártovcom robil Straus v rokoch 2003 a 2006 oponentské posudky k rigoróznym prácam, ktoré boli z veľkej časti odpísané z jeho učebníc. V posudkoch práce pochválil a odporučil ich na obhajobu pred komisiou. Na základe toho sa bratia stali doktormi práva v odbore bezpečnostné služby.
Detský výskumník
Profil
Kto je Vít Bárta
V roku 1992 založil usporiadateľskú a neskôr bezpečnostnú agentúru ABL, stala sa treťou najväčšou v Česku. Hovorí sa, že si zbieral kompromitujúce informácie na politikov, vysvetľovať musel sledovanie politikov ODS či nahrávky lobistov a politikov pražskej radnice.
Do veľkej politiky vstúpil v roku 2010, keď predtým ovládol Veci verejné. Hovoril o novom štýle v politike a boji proti korupcii. Už v roku 2008 mal tajný plán, podľa ktorého ovládnutím politiky získa ekonomickú moc.
Stal sa ministrom dopravy, z funkcie odišiel pred rokom, keď ho vlastní poslanci obvinili z uplácania za lojalitu.
Za úplatky ho v apríli aj podmienečne odsúdili, rozsudok zatiaľ nie je pravoplatný, keďže Bárta sa proti nemu odvolal.
Práce o kriminalistickej trasológii sú si podobné aj navzájom. Podozrenia z odpisovania či dokonca korupcie Bártovci odmietajú. Tvrdia, že so Strausom sa podieľali na výskume, a teda mohli jeho závery použiť.
„Spolupracovali sme už v čase môjho vysokoškolského štúdia. V jeho pracovnom tíme som sa podieľal na dvoch odborných správach,“ povedal Reflexu Vít Bárta. Profesor Straus jeho verziu potvrdil.
„Teraz si hovorím, že ma asi mali lepšie citovať... Asi som bol až príliš veľkorysý.“
Politik Vít Bárta odpisoval zo Strausových skrípt z roku 1996, keď mal 23 rokov. Jeho brat Matej mal vtedy ešte len osem. V tom čase Vít Bárta zakladal svoju bezpečnostnú agentúru ABL.
Rektor policajnej akadémie Václav Krajník včera odmietol podozrenia komentovať. „Ja nie som archív. Neviem po pätnástich rokoch, či bol u nás nejaký Bárta. Neotravujte ma s tým.“ Akadémia sa podľa neho nemá dôvod prípadom zaoberať. Viac hovoriť nechcel.
Starí známi
Posudok k práci Víta Bártu adresoval Straus v októbri 2003 práve Krajníkovi. Odporučil v ňom dielo na obhajobu. Ministerstvo vnútra, pod ktoré akadémia patrí, včera nevedelo potvrdiť, či bol Krajník aj predsedom rigoróznej komisie. Ten podľa vyhlášky určoval, že oponentom bude Straus.
Komisii Krajník šéfoval v prípade Mateja Bártu v roku 2006.
Prečo sa bratia Bártovci rozhodli dosiahnuť titul JUDr. na Slovensku, nie je známe. Pôvodne študovali na českej policajnej akadémii. Tam učil Straus a externe aj Krajník.
Rovnako učil Straus na slovenskej akadémii u Krajníka. Obaja sú spoluautormi viacerých učebníc. V roku 2002 prezident Rudolf Schuster vymenoval Strausa za profesora v odbore bezpečnostné služby.
Odpisovanie nevidia
Ministerstvo vnútra vo štvrtok prípad preskúmalo. Zistilo, že Bárta 17. decembra 2003 absolvoval rigoróznu skúšku z predmetov Kriminalistika a Trestné právo.
„Na základe pozitívneho hodnotenia oboch súčastí skúšky bol Vítovi Bártovi udelený akademický titul,“ konštatuje Natália Hattalová z tlačového oddelenia rezortu. Odpisovanie práce však ministerstvo nijak nekomentovalo.
Ku koncu minulého roka Akadémii zo zákona zaniklo právo konať rigorózne skúšky. „V súčasnosti má akreditované magisterské študijné programy v odboroch ochrana osôb a majetku a bezpečnostné verejno-správne služby,“ odpovedal hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Diplomy dávajú za protislužby
Politici chcú tituly, lebo to dobre vyzerá, vraví predsedníčka českej Akreditačnej komisie VLADIMÍRA DVOŘÁKOVÁ.
Prípady prominentov, ktorí podozrivo získali diplomy, sa objavujú neustále. Ako je rozšírené ich kupovanie?
„Neprebieha to tak, že niekto príde, dá peniaze a povie, dajte mi titul. Je to zložitejšie. V knihe o plzenskej univerzite som napísala, že sa nedávali úplatky, ale sa vytvárala sieť ľudí, ktorí sú si zaviazaní. Ľudia z vysokej politiky poskytovali protislužby funkcionárom vysokých škôl, vďaka ktorým tituly dostali. Mám vážne obavy, že sa takýto postup stal veľmi obľúbeným v súvislosti s titulom JUDr.“
Prečo práve pri ňom?
„Pomáha vytvárať imidž solídnosti. Ak chce ísť niekto do podniku, ktorý bude privatizovať, lepšie pôsobí, keď má vyštudované právo. Vzbudzuje dojem, že tomu bude rozumieť.“
Čo hovoríte na expresne vyštudovaných starostov či poslancov?
„Takíto ľudia chcú tituly, lebo to dobre vyzerá pred voličmi. Keď sa opýtate, ako je možné, že starosta skončí magisterské štúdium za rok, povedia vám – sú to vyťažení ľudia. Keď sú vyťažení, tak by som pochopila, že majú individuálny študijný plán a dva roky štúdia robia tri. Ale oni to zvládnu za rok. To je do očí bijúce.“
Čo by takýmto praktikám zabránilo?
„Kľúčové je nastaviť transparentné pravidlá, aby sa dalo zistiť, kto kedy bol na skúške, sprehľadniť zapisovanie známok a odovzdávanie seminárnych a záverečných prác.“
(mm)
Spišiakovi funkcionári odpisovanie prežili
Viceprezidenti Ján Vaľo a Ľubomír Ábel sa trestu za odpisovanie vyhli. Odídu asi so Spišiakom.
BRATISLAVA. V diplomových prácach počas štúdia na Akédemii Policajného zboru odpisovali aj policajní viceprezidenti Ján Vaľo a Ľubomír Ábel. Dosluhujúci šéf polície Jaroslav Spišiak prípad preveroval, napokon ich nechal vo funkciách.
Na podozrivé diplomovky vysokopostavených policajtov upozornil v decembri 2010 týždenník Plus 7 dní. Podľa jeho zistení bola Ábelova práca z roku 1999 identická s prácou iného študenta. Podobné to bolo aj v prípade Vaľa.
Prácu údajne odpísal aj krajský policajný riaditeľ Jozef Seman, či bývalý okresný šéf v Michalovciach Dušan Šanta. Jeho práca bola zhodná s dielom Ábela. Rovnakú však odovzdal ešte v roku 1998 Štefan Diňa.
Ábel s Vaľom podozrenia odmietli. Tvrdili, že postupovali podľa pokynov bývalého školiteľa Jána Kráľa, ktorý už zomrel. „Je viac–menej isté, že uvedené konanie nebude možné riešiť právnymi nástrojmi, pretože tá záležitosť je už premlčaná. Takže zostáva to vyriešiť v rovine morálnej a etickej,“ povedal Spišiak pre SME v januári 2011.
Kauzu diplomoviek riešila špeciálna komisia. Výsledkom bolo, že Ábelova diplomovka je zhodná s inou prácou na 95 percent a práca Vaľa na 65 percent. Napokon Spišiak rozhodol, že viceprezidenti zostanú bez trestu. Ich obhajobu staval na tom, že počas svojej kariéry vykonali veľa dobrej policajnej práce. S rozhodnutím sa stotožnil aj vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Ábel s Vaľom sú stále vo funkciách. Žiadosť o odchod do civilu si po zmene vlády nepodali. Budúci týždeň nastúpi nový šéf polície Tibor Gašpar, ktorý si privedie svojich ľudí.
(bum)
Politik ČSSD bol u Mamojku
BRATISLAVA. Český hajtman Michal Hašek z ČSSD získal titul JUDr. na súkromnej Fakulte práva v Sládkovičove, ktorej šéfuje Mojmír Mamojka zo Smeru. Ten bol aj konzultantom Haškovej rigoróznej práce. Obhájil ju v auguste 2010.
Mamojka tvrdil, že Hašek študoval štandardne, osobne sa nepoznali. „Prvý raz sme sa videli na otvorení akademického roka. Potom na rigoróznej skúške.“ Kontakty po politickej linke Smer – ČSSD vylúčil.
(bum)

Beata
Balogová
