BRATISLAVA. Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky na Najvyššom súde nezistila žiadne porušenia zákonov a ani finančné rozdiely.
Agentúru SITA o tom informovala Kancelária predsedu NS SR.
Predmetom kontroly od 6. februára do 26. apríla bola podľa kancelárie analýza hospodárenia a správnosť zostavenia záverečného účtu za rok 2011.
Harabin sa chváli
"Potvrdilo sa, že nemáme žiadne predražené tendre, nákupy, podozrivé nevýhodné zmluvy pre štát ako ´modré gorily´. Rovnako nerozhadzujeme peniaze občanov na nefunkčné systémy, ako to bolo na daňovej správe," povedal predseda NS SR Štefan Harabin.
Kontrolóri podľa Najvyššieho súdu zistili, že štruktúra návrhu záverečného účtu bola formálne aj obsahovo vyhotovená v súlade s príslušnou smernicou ministerstva financií.
V účtovných a finančných výkazoch kontrola nezistila finančné rozdiely.
Pri kontrole čerpania výdavkov na Najvyššom súde úrad zistil, že v troch prípadoch neboli pri faktúrach zdokumentované vykonané práce, ktoré boli uvedené v zmluvách (napríklad evidencia o školení novoprijatých zamestnancov, evidencia o periodickom školení, evidencia o odbornej príprave protipožiarnej hliadky, počet odpracovaných hodín, termín vykonania prác, evidencia preškolených zamestnancov NS SR).
Najvyšší súd uhradil v dvoch prípadoch v súlade s nálezom Ústavného súdu trovy právneho zastúpenia poškodenej spolu s bankovými poplatkami.
"Týmto vznikajú NS SR počas roka nepredvídané výdavky, ktoré nie je možné v príprave rozpočtu odhadnúť," znie záver NKÚ, ktorý agentúre SITA poskytla riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou Lenka Ištvánová.
Miklošova kontrola sa nekonala
Štefan Harabin opakovane od júla 2010 neumožnil kontrolórom ministerstva financií vedeného Ivanom Miklošom (SDKÚ) vykonať audit na Najvyššom súde. Vzápätí požiadal o vykonanie kontroly NKÚ.
Podľa Harabina bola avizovaná kontrola rezortu financií spolitizovaná a minister financií Mikloš vtedy svojimi vyhláseniami potvrdil, že mu nejde o nezávislý audit, ale iba o škandalizáciu s cieľom odňať rozpočtovú kapitolu Najvyššieho súdu.
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podala za neumožnenie kontroly pracovníkmi ministerstva financií disciplinárny návrh voči Harabinovi, ktorému Ústavný súd vyhovel.
Harabina potrestali ročnou zrážkou 70 percent z platu, proti čomu sa on sťažuje na Európskom súde pre ľudské práva.
Krajský súd a aj najvyšší súd ešte pred verdiktom ústavného súdu konštatovali, že kontrolu na Najvyššom súde nemá robiť ministerstvo financií, ale najvyšší kontrolný úrad.