ROZŠÍRENÉ V SOBOTU 6:44

Frešo: Vinu za neúspech SDKÚ nesie aj Žitňanská

Kandidát na šéfa SDKÚ vidí za úpadkom strany aj svoju súperku. Chcel by ju za podpredsedníčku.

Pavol Frešo je jediným pravicovým županom. Je aj jedným z mála poslancov SDKÚ. Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU. Do politiky vstúpil v roku 1992 v ODS. Do roku 2006 bol v Demokratickej strane, ktorá splynula s SDKÚ.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Bratislavský župan PAVOL FREŠO hovorí, že chyby pri oslovovaní voličov jeho strana robila už od roku 2006 aj v čase protestov proti Gorile.

SDKÚ malo po voľbách podľa Focusu len 3,3 percenta. Dá sa s takou stranou ešte niečo robiť?

"Pre mňa je rozhodujúce, že SDKÚ-DS prekročilo päťpercentnú hranicu, čo znamená, že je v parlamente a má potenciál jednak v poslaneckom klube, aj vo všetkom čo dosiahla. Kam posunula Slovensko, aké historické míľniky zanechala. Som presvedčený, že jeden prieskum nemôže rozhodovať o budúcnosti strany."

Je vám ale asi jasné, že to SDKÚ to vyzerá zle?

"To je jasné každému z voličov, ktorí zistili, že je ich zrazu o dve tretiny menej."

Prečo SDKÚ dostala len šesť percent?

"Hlavná chyba sa začal rodiť niekedy po roku 2006, kedy sa veľké témy a veľké reformy, ktorými sme posúvali Slovensko dopredu, naplnili a my sme sa neorientovali viac na bežné problémy a bežných ľudí a neriešili sme príliš problémy strednej vrstvy. Prispel k tomu aj spôsob vlády z roku 2010 a jej pád."

Kto na tom nesie hlavnú vinu?

"Je úplne zrejmé kto. Je to vždy otázka tých, čo stranu viedli a viedli ju aj do volieb. Od tria Mikloš, Dzurinda, Žitňanská som čakal lepší výsledok."

Takže trio so Žitňanskou?

"Boli to top lídri a nesú zodpovednosť za stratu dvoch tretín voličov."

Aký podiel z toho nesie Žitňanská? Tretinový, či menší?

"Tak by som to nekvantifikoval. Je to otázka na nich - ako to cítia a ako sa k tomu chcú postaviť. Hlavne ale ide o to, čo s tým budeme robiť, pretože strana nekončí jednými neúspešnými voľbami."

Takže keď si strana zvoli Žitňanskú, zvolí si podľa vás človeka zodpovedného za to, kde je teraz SDKÚ?

"Myslím, že zodpovednosť je tam zrejmá. Ona na druhej strane urobila gesto, ktoré oceňujem - ponúkla sa, že po voľbách bude kandidovať za predsedníčku a tým pravdepodobne aspoň o kúsok otočila vývoj a stranu preniesla cez päť percent."

pm.jpg
Frešo aj Žitňanská nesú za stav SDKÚ zodpovednosť obaja, myslí si Peter Morvay

Keby Žitňanská nepovedala, že do toho ide, padla by strana úplne na dno?

"Veľmi pravdepodobne by padla pod päť percent. Veľmi si na Lucii Žitňanskej vážim, že urobila toto gesto."

Zachovala sa SDKÚ správne v kauze Gorila?

"Urobila jednu chybu – v momente, keď už všetci hovorili o tom, že aktérov nominovaných vo FNM treba odvolať, bola SDKÚ jediná, ktorá sa ich na vláde zastávala. Mali sa rozhodnúť a odvolať tých, ktorých bolo treba."

Veríte, že je ten spis autentický?

"Mám isté pochybnosti a bolo by dobré pre túto krajinu aby sa Gorila objasnila. Aby sme nemali celú jednu éru poznačenú niečím, o čom nevieme, či je, alebo nie je pravda. Podporujem to, aby sa to dôsledne vyšetrilo, aby sme si boli istí, že v sme tu v období prelamovania najhorších ľadov po mečiarizme mali niečo, čo tu bude vidieť ešte roky."

Diali sa za druhej Dzurindovej vlády veci, ktoré Gorila popisuje?

"Povedal som, že mám isté pochybnosti, lebo niektoré časti z nej vyzerajú ako kompiláty. Jej autenticita by sa mala vyšetriť nielen pre to, aby boli potrestané prípadné trestné činy, ale preto, aby sme mali jasnú históriu."

Bola chyba, že sa Lucia Žitňanská na vláde zastala Anny Bubeníkovej?

"Myslím, že to nebola konkrétne jej chyba. Bolo celkovo zlým politickým rozhodnutím zastávať sa týchto ľudí, keď už ostatní členova vlády o nich mali pochybnosti. Jednotný postoj celej stredopravej scény by pomohol všetkým."

Zachovala sa SDKÚ správne pri kauze daňového riaditeľstva?

"Mali sa dopredu vyjasniť pravidlá o tom, či funkcionár strany môže podnikať so štátom a nie pravidlá tvoriť za pochodu. A hlavne nie dvoma rôznymi líniami. Pokiaľ budem zvolený za predsedu, chcel by som veľmi zrozumiteľné pravidlá, aby každý dopredu vedel, do čoho ide. Nie, aby sa potom vytváral jeden prúd, ktorý hovorí o tom, že ide o manažérske rozhodnutie a druhý, že ide o etický problém."

Ku ktorému z tých prúdov patríte vy?

"K tomu, že pokiaľ chce byť niekto v politike, nemal by zároveň podnikať so štátom."

Mala v tom čase Iveta Radičová odvolať Ivana Mikloša?

"To sú už len také detaily, ako sa mala zachovať."

To nie je detail.

"Bola to len vec, ktorá riešila problém. Mali hlavne postupovať v zhode. To, že došlo k rozdielnemu výkladu, považujem za najväčšiu politickú chybu SDKÚ-DS."

Bola kauza daňový úrad najväčšou chybou bývalej vlády?

"Určite nie. Tou bol pád vlády."

Kto položil vládu?

"Nedostatok zodpovednosti na stredopravej scéne. Dostať vládu, zobrať na seba bremeno toho, že ideme napĺňať vízie, ktorými posunieme Slovensko dopredu a nebyť schopný sa dohodnúť na jednom hlasovaní na eurovale, je nezodpovedné. Nebolo to tak, že bol jeden konkrétny vinník a ostatní sa chovali dobre."

Nenesie hlavnú zodpovednosť za pád vlády SaS?

"SaS mala byť ústretovejšia, ale išlo o kombináciu celého prístupu k vládnutiu. 80 percent času sa venovalo vnútrokoaličným sporom. To položilo vládu. Samotný fakt, že išlo o euroval a nie o rozpočet, alebo odvodovú reformu, pre mňa nehrá veľkú rolu. Pokiaľ by k vám predstavitelia bývalej koalície boli úprimní, povedali by vám, že by vláda padla skôr, či neskôr na niektorej z týchto tém. Za jeden z pilierov mojej kandidatúry považujem, aby sa nezopakovalo, že stredopravé strany nebudú schopné kvôli osobným animozitám postaviť spoločný program a kandidátov. Keď sa to bude opakovať, donekonečna tu máme socialistickú vládu."

Do akej miery bola za to zodpovedná SDKÚ?

"SDKÚ bola prirodzeným lídrom a snažila sa vládu integrovať. Ale s odstupom času je ťažké povedať, kto tomu pomáhal o pár percent viac a kto to viac ťahal dole."

Bola tu aj teória o tom, že sa chcel Dzurinda takto zbaviť Radičovej.

"Neverím, že je Mikuláš Dzurinda tak nezodpovedný človek."

Bolo dobré, že Dzurinda vydržal na čele strany až do volieb?

"Keď zakladal stranu, bol prototypom ľudového politiku. Bol človekom, ktorý svojou energiou aj prístupom pomohol poraziť mečiarizmus. Dokázal ako premiér vyviesť Slovensko z čiernej diery Európy. Rozumiem, že to bolo tvrdé a v mnohých veciach kontroverzné, ale svojim ťahom na bránku vytvoril predpoklad pre modernú ľudovú stranu. Aj Ivan Mikloš bol prototypom uznávaného ekonóma, ktorého slová platili a pred ktorým sa súperi doslova triasli, keď s ním mali ísť do diskusie. Na túto časť histórie by som rád nadviazal."

V roku 2006 už ale Dzurinda podľa prieskumov popularity nebol prototypom ľudového politika.

"Práve tam smerujem. Tam došlo k odklonu. Veľké témy sa naplnili, SDKÚ splnila voličom, čo sľúbila. Vtedy čakala stredná vrstva, že sa začneme zaberať ich každodennými problémami. A to sa nestalo vtedy, ani v roku 2010."

Mal Dzurinda pred voľbami 2012 odstúpiť?

"To je hypotetická otázka. Možno by sme mali viac percent, ale chyba nastala ďaleko skôr. Nebolo to o jednej osobe. Boli sme v situácii, keď sa u nás na tlačových konferenciách denne objavovali tri rôzne názory na ten istý problém."

Niekoľko týždňov ste jazdili po straníckych bunkách SDKÚ. Je to ešte Dzurindova strana?

"Nie. Je to strana, ktorá zápasí o záchranu a ľudia zdola rozumejú, že sa buď teraz chytíme do roboty, alebo máme veľký problém s tým, či vôbec budeme existovať."

Budete predsedom SDKÚ? Máte takú podporu?

"Pokiaľ mi delegáti dajú dôveru, tak ním budem, budem ním veľmi rád a stranu budem poriadne viesť."

Dajú vám podporu?

"Kandidujem s tým, že chcem vyhrať a s tým, že si každým dňom získavam dôveru."

Akú podporu máte v strane?

"To sa uvidí 19. mája minútu po hlasovaní."

Neviete to?

"Šance, ktoré mám, sú dosť veľké."

Ako ste presviedčali členov, aby vás volili?

"Rozprávali sme sa o tom, akú majú osobnú skúsenosť. A hovoril som im o vízii veľmi silnej stredopravej modernej ľudovej strany, ktorá je založená na občianskom, kresťanskom aj vlasteneckom princípe. Odkazoval som aj na Demokratickú stranu, z ktorej pochádzam, a ktorá bola schopná v roku 1946 schopná zjednotiť všetky nekomunistické sily a poraziť ľavicu. Niečo podobné by sa mohlo podariť SDKÚ-DS v dlhodobom horizonte."

Prečo si myslíte, že budete lepší predseda ako Žitňanská?

"Lebo mám dva typy skúseností - župa je vlastne malá vláda s obrovským prierezom činností - ekonomika, sociálne veci, zdravotníctvo, školstvo, kultúra. A aj preto, že som už urobil niekoľko tímov, ktoré boli schopné vyhrať voľby. A to je to, čo potrebujeme - poriadny tím, ktorý bude úspešný vo voľbách."

Ona ale bola dvakrát ministerka a je mediálne známejšia než vy.

"Tomu rozumiem. Ja som postavil niekoľkokrát tím, ktorý vyhral."

Skúste jednou, či dvoma vetami povedať, čo by mala byť filozofia SDKÚ?

"Musí dať veľmi zrozumiteľnú programovú a personálnu ponuku, ktorej ľudia uveria a ktorá bude dôveryhodná. Ľudia jej uveria a bude riešiť dennodenné problémy. To je základ."

To je forma. Čo má byť obsah?

"Programom má byť štát priateľský pre ľudí, ktorí sa živia vlastnou prácou. Radšej nech je menší, ale v oblastiach ako bezpečnosť a zdravie by mal byť silný."

Toto hovorí každá pravicová strana. Ako sa od nich chcete odlíšiť?

"Konkrétnymi riešeniami by mali riešenia pre živnostníkov - vrstvu, ktorá je schopná absorbovať nezamestnaných a ponúknuť riešenia pre absolventov. Budeme mať aj veľmi konkrétny návrh, ako výrazne odbyrokratizovať živnosť nielen pri jej zakladané, ale aj počas jej chodu - hlavne ohľadne daní. Ľuďom chceme uľaviť, aby mali čo najmenej kontaktu so štátom."

Akou stranou by mala byť?

"Stranou, o ktorú by sa mohol oprieť každý, kto sa živí svojou prácou - živnostník, učiteľ, lekár, manažér, technik, mladý človek, ktorý sa rozhodne ísť vlastnou cestou ako malý podnikateľ. Mali by vedieť, že sa zastane ich problémov. Nie tak, ako socialisti - že im niečo rozdá. Ale vytvorí im podmienky, v ktorých budú ľahko žiť."

Má byť SDKÚ lídrom pravice?

"To by bolo pri šiestich percentách príliš trúfalé. Mala by byť ale lídrom toho, aby na pravej strane bola spolupráca."

Malo by nastať zlučovanie pravice?

"Budú tu dve vážne výzvy - župné a komunálne voľby. Pri nich sa ukáže, či vieme spolupracovať. Pokiaľ budem predsedom, urobím všetko pre to, aby všade na Slovensku, kde to ide, mali spoločný program, spoločných dôveryhodných kandidátov a postavili tehlou po tehle alternatívu socialistom."

Kandidáti na predsedu zvyknú ísť do volieb nielen s predstavou, ale aj s tímom. Kto je váš tím?

"Tvorbu tímu som si naplánoval až na čas po tom, čo prejdem celé Slovensko. To sa stalo minulý týždeň. V tieto dni si hľadám ľudí, ktorým ponúkam, že v prípade úspechu budeme spolu tvoriť jeden tím."

Pokiaľ vyhráte, mala by byť Žitňanská podpredsedníčka?

"To jej samozrejme ponúknem. Urobila veľa pre túto stranu, rozumie oblasti spravodlivosti, vedela by sa realizovať v oblasti ľudských práv, ochrany spotrebiteľa. Bol by som veľmi rád a bude to moja prvá ponuka."

Akú rolu by mal po kongrese hrať v SDKÚ Dzurinda a Mikloš?

"Ich hviezdne chvíle som pomenoval. Sú to ľudia, ktorí sú podpísaní pod úspechmi SDKÚ-DS a hlavne Slovenska. To, čo budú v budúcnosti robiť, záleží do istej miery od nich. Mikuláš Dzurinda naznačuje, že sa chce venovať zahraničnej politike - možno niečo v straníckych štruktúrach v rámci EPP. S Ivanom Miklošom sa chcem porozprávať o jeho profesionálnej vízii. Negatívne príchute časti členskej základne a voličov možno časom odídu a bol by som rád, aby sme si ich robotu neskôr aj poriadne uctili."

Takže im v prípade víťazstva teraz neponúknete nič?

"Najprv by som musel hovoriť s nimi. Mám predstavu, ako si ich a celú ich éru uctiť."

Ako to bolo s vaším vzdaním sa kandidatúry v roku 2010? Vtedy sa v Starom meste podvádzalo pri primárkach. Mali ste s tým ako predseda miestneho zväzu niečo?

"Našli sa tam dva podpisy, ktoré tam byť nemali. Primárky viedla nezávislá volebná komisia. Traja ľudia odišli zo strany, štvrtý sa súdil a súd vyhral. Bol to prípad, ktorý bol sporný a ja som vtedy povedal, že sa za takýchto okolností chcem venovať župe."

Nechcete sa v prípade víťazstva vzdať funkcie župana?

"Mám dôveru od občanov, tak v tom, samozrejme budem pokračovať. Dokonca si myslím, že by mnohí iní lídri by urobili dobre, pokiaľ by išli do priamych volieb a dokázali si ľudí získat priamo."

Budete stíhať tri funkcie?

"Aj premiér je aj predseda strany a má dokonca aj istú legislatívnu právomoc. Funkcia predsedu strany je neplatená. Je to skôr o tom, že zorganizujete tím a idete svojim spôsobom príkladom."

Ako župan ste organizovali spoločnú akciu na Devíne s maticou. To ľudia z SDKÚ nerobili.

„Vždy sme si pripomínali Karola aj Ľudovíta Štúra, Fándlyho. Tam sme sa s nimi stretli a jedna z vecí, ktorú si povedali je, že zorganizujeme výstup štúrovcov na Devín.“

Vyzerá zvláštne, keď politik SDKÚ organizuje akcie s maticou. Jej predseda Tkáč je otvoreným podporovateľom SNS.

„To nie je o politike. Uctili sme si štúrovcov, ktorí vystúpili na Devín a cyrilometodskú tradíciu.“

Mohli ste si ich uctiť aj bez matice.

„Išlo len o dohodu. Aj v týchto tradičných témach by sme mali viac spájať ako rozdeľovať.“

Čo urobíte, pokiaľ vás nezvolia za predsedu? Budete chcieť byť podpredsedom?

"Nikam neodídem. Budem sa venovať poslaneckej aj župnej funkcii. A práci pre stranu. O tom, v akej funkcii, rozhodnú delegáti. Nad tým nerozmýšľam. Rozmýšľam nad tým, aby sme mali zrozumiteľnú víziu, ktorú ponúknem kongresu."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní
 2. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 3. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 4. Top First moment dovolenky na leto 2018
 5. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 6. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté
 7. Toto sú najlepší umelci za uplynulý rok
 8. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 7,25 % p.a.
 9. Reportáž: Jaternice a klobásy pred jedením netreba šúpať
 10. Slováci triedia lepšie
 1. Projekt Zig Zag dokázal, že Slováci túžia po zaujímavom bývaní
 2. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 3. Riešenia pre hnedú planétu
 4. Veľtrh vzdelávania v Srbsku
 5. Exkurzia študijných programov AKP a PSA SvF STU v Bratislave
 6. Top First moment dovolenky na leto 2018
 7. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 8. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 9. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 7,25 % p.a.
 1. Top First moment dovolenky na leto 2018 19 017
 2. Reportáž: Jaternice a klobásy pred jedením netreba šúpať 6 939
 3. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 5 996
 4. Ako pôjdu vlaky po novom? Mení sa cestovný poriadok 3 134
 5. Toto sú najlepší umelci za uplynulý rok 2 461
 6. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 2 000
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 7,25 % p.a. 1 982
 8. Elektronizácia verejnej správy? V Nemecku je rozhodnuté 1 743
 9. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová 1 611
 10. Slováci triedia lepšie 1 212

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

SME vás prevedie cez štvrťstoročie

Významné dni si pamätáme aj cez vlastné príbehy. Rozmýšľame, kde sme boli v 1989, komu sme v 1993 tlieskali a čoho sme sa v 1995 báli.

DOMOV

Dobré ráno: Privítajte nových pánov, singularita je tu

O nových pokrokoch vo vývoji umelej inteligencie.

KOMENTÁRE

Mobilizácia Smeru. Kto ďalej dohodí kameňom

Kamene ako najlepšia formu sebaobrany.

Neprehliadnite tiež

Mužská neplodnosť? Ešte sme nedostali podnet, vraví Drucker

Ak počet a kvalita spermií budú naďalej klesať, naše deti budú mať deti iba po umelom oplodnení, varuje odborník na reprodukciu.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Privítajte nových pánov, singularita je tu

O nových pokrokoch vo vývoji umelej inteligencie.

Pašku mal CT protest traumatizovať. Žaluje politikov, pýta si peniaze

Tvrdí, že protestujúci pod jeho oknami hrubo narušili súkromie jeho rodiny.

Na Donovaloch silno sneží, horský priechod uzavreli pre nákladné vozidlá

Uzavreté sú aj horské priechody Šútovce a Vrchslatina.

Poslanci opäť schválili primátorovi Pezinka tisíce eur, dostáva viac ako minister

Minister slovenskej vlády ani poslanec parlamentu nezarobí toľko ako primátori slovenských miest. Pezinský primátor dostane maximálnu výplatu aj v roku 2018.