SME
Piatok, 26. apríl , 2019
ROZŠÍRENÉ V SOBOTU 6:44

Frešo: Vinu za neúspech SDKÚ nesie aj Žitňanská

Kandidát na šéfa SDKÚ vidí za úpadkom strany aj svoju súperku. Chcel by ju za podpredsedníčku.

Pavol Frešo je jediným pravicovým županom. Je aj jedným z mála poslancov SDKÚ. Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU. Do politiky vstúpil v roku 1992 v ODS. Do roku 2006 bol v Demokratickej strane, ktorá splynula s SDKÚ.Pavol Frešo je jediným pravicovým županom. Je aj jedným z mála poslancov SDKÚ. Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU. Do politiky vstúpil v roku 1992 v ODS. Do roku 2006 bol v Demokratickej strane, ktorá splynula s SDKÚ.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Bratislavský župan PAVOL FREŠO hovorí, že chyby pri oslovovaní voličov jeho strana robila už od roku 2006 aj v čase protestov proti Gorile.

SDKÚ malo po voľbách podľa Focusu len 3,3 percenta. Dá sa s takou stranou ešte niečo robiť?

"Pre mňa je rozhodujúce, že SDKÚ-DS prekročilo päťpercentnú hranicu, čo znamená, že je v parlamente a má potenciál jednak v poslaneckom klube, aj vo všetkom čo dosiahla. Kam posunula Slovensko, aké historické míľniky zanechala. Som presvedčený, že jeden prieskum nemôže rozhodovať o budúcnosti strany."

Je vám ale asi jasné, že to SDKÚ to vyzerá zle?

"To je jasné každému z voličov, ktorí zistili, že je ich zrazu o dve tretiny menej."

Prečo SDKÚ dostala len šesť percent?

"Hlavná chyba sa začal rodiť niekedy po roku 2006, kedy sa veľké témy a veľké reformy, ktorými sme posúvali Slovensko dopredu, naplnili a my sme sa neorientovali viac na bežné problémy a bežných ľudí a neriešili sme príliš problémy strednej vrstvy. Prispel k tomu aj spôsob vlády z roku 2010 a jej pád."

Kto na tom nesie hlavnú vinu?

"Je úplne zrejmé kto. Je to vždy otázka tých, čo stranu viedli a viedli ju aj do volieb. Od tria Mikloš, Dzurinda, Žitňanská som čakal lepší výsledok."

Takže trio so Žitňanskou?

"Boli to top lídri a nesú zodpovednosť za stratu dvoch tretín voličov."

Aký podiel z toho nesie Žitňanská? Tretinový, či menší?

"Tak by som to nekvantifikoval. Je to otázka na nich - ako to cítia a ako sa k tomu chcú postaviť. Hlavne ale ide o to, čo s tým budeme robiť, pretože strana nekončí jednými neúspešnými voľbami."

Takže keď si strana zvoli Žitňanskú, zvolí si podľa vás človeka zodpovedného za to, kde je teraz SDKÚ?

"Myslím, že zodpovednosť je tam zrejmá. Ona na druhej strane urobila gesto, ktoré oceňujem - ponúkla sa, že po voľbách bude kandidovať za predsedníčku a tým pravdepodobne aspoň o kúsok otočila vývoj a stranu preniesla cez päť percent."

pm.jpg
Frešo aj Žitňanská nesú za stav SDKÚ zodpovednosť obaja, myslí si Peter Morvay

Keby Žitňanská nepovedala, že do toho ide, padla by strana úplne na dno?

"Veľmi pravdepodobne by padla pod päť percent. Veľmi si na Lucii Žitňanskej vážim, že urobila toto gesto."

Zachovala sa SDKÚ správne v kauze Gorila?

"Urobila jednu chybu – v momente, keď už všetci hovorili o tom, že aktérov nominovaných vo FNM treba odvolať, bola SDKÚ jediná, ktorá sa ich na vláde zastávala. Mali sa rozhodnúť a odvolať tých, ktorých bolo treba."

Veríte, že je ten spis autentický?

"Mám isté pochybnosti a bolo by dobré pre túto krajinu aby sa Gorila objasnila. Aby sme nemali celú jednu éru poznačenú niečím, o čom nevieme, či je, alebo nie je pravda. Podporujem to, aby sa to dôsledne vyšetrilo, aby sme si boli istí, že v sme tu v období prelamovania najhorších ľadov po mečiarizme mali niečo, čo tu bude vidieť ešte roky."

Diali sa za druhej Dzurindovej vlády veci, ktoré Gorila popisuje?

"Povedal som, že mám isté pochybnosti, lebo niektoré časti z nej vyzerajú ako kompiláty. Jej autenticita by sa mala vyšetriť nielen pre to, aby boli potrestané prípadné trestné činy, ale preto, aby sme mali jasnú históriu."

Bola chyba, že sa Lucia Žitňanská na vláde zastala Anny Bubeníkovej?

"Myslím, že to nebola konkrétne jej chyba. Bolo celkovo zlým politickým rozhodnutím zastávať sa týchto ľudí, keď už ostatní členova vlády o nich mali pochybnosti. Jednotný postoj celej stredopravej scény by pomohol všetkým."

Zachovala sa SDKÚ správne pri kauze daňového riaditeľstva?

"Mali sa dopredu vyjasniť pravidlá o tom, či funkcionár strany môže podnikať so štátom a nie pravidlá tvoriť za pochodu. A hlavne nie dvoma rôznymi líniami. Pokiaľ budem zvolený za predsedu, chcel by som veľmi zrozumiteľné pravidlá, aby každý dopredu vedel, do čoho ide. Nie, aby sa potom vytváral jeden prúd, ktorý hovorí o tom, že ide o manažérske rozhodnutie a druhý, že ide o etický problém."

Ku ktorému z tých prúdov patríte vy?

"K tomu, že pokiaľ chce byť niekto v politike, nemal by zároveň podnikať so štátom."

Mala v tom čase Iveta Radičová odvolať Ivana Mikloša?

"To sú už len také detaily, ako sa mala zachovať."

To nie je detail.

"Bola to len vec, ktorá riešila problém. Mali hlavne postupovať v zhode. To, že došlo k rozdielnemu výkladu, považujem za najväčšiu politickú chybu SDKÚ-DS."

Bola kauza daňový úrad najväčšou chybou bývalej vlády?

"Určite nie. Tou bol pád vlády."

Kto položil vládu?

"Nedostatok zodpovednosti na stredopravej scéne. Dostať vládu, zobrať na seba bremeno toho, že ideme napĺňať vízie, ktorými posunieme Slovensko dopredu a nebyť schopný sa dohodnúť na jednom hlasovaní na eurovale, je nezodpovedné. Nebolo to tak, že bol jeden konkrétny vinník a ostatní sa chovali dobre."

Nenesie hlavnú zodpovednosť za pád vlády SaS?

"SaS mala byť ústretovejšia, ale išlo o kombináciu celého prístupu k vládnutiu. 80 percent času sa venovalo vnútrokoaličným sporom. To položilo vládu. Samotný fakt, že išlo o euroval a nie o rozpočet, alebo odvodovú reformu, pre mňa nehrá veľkú rolu. Pokiaľ by k vám predstavitelia bývalej koalície boli úprimní, povedali by vám, že by vláda padla skôr, či neskôr na niektorej z týchto tém. Za jeden z pilierov mojej kandidatúry považujem, aby sa nezopakovalo, že stredopravé strany nebudú schopné kvôli osobným animozitám postaviť spoločný program a kandidátov. Keď sa to bude opakovať, donekonečna tu máme socialistickú vládu."

Do akej miery bola za to zodpovedná SDKÚ?

"SDKÚ bola prirodzeným lídrom a snažila sa vládu integrovať. Ale s odstupom času je ťažké povedať, kto tomu pomáhal o pár percent viac a kto to viac ťahal dole."

Bola tu aj teória o tom, že sa chcel Dzurinda takto zbaviť Radičovej.

"Neverím, že je Mikuláš Dzurinda tak nezodpovedný človek."

Bolo dobré, že Dzurinda vydržal na čele strany až do volieb?

"Keď zakladal stranu, bol prototypom ľudového politiku. Bol človekom, ktorý svojou energiou aj prístupom pomohol poraziť mečiarizmus. Dokázal ako premiér vyviesť Slovensko z čiernej diery Európy. Rozumiem, že to bolo tvrdé a v mnohých veciach kontroverzné, ale svojim ťahom na bránku vytvoril predpoklad pre modernú ľudovú stranu. Aj Ivan Mikloš bol prototypom uznávaného ekonóma, ktorého slová platili a pred ktorým sa súperi doslova triasli, keď s ním mali ísť do diskusie. Na túto časť histórie by som rád nadviazal."

V roku 2006 už ale Dzurinda podľa prieskumov popularity nebol prototypom ľudového politika.

"Práve tam smerujem. Tam došlo k odklonu. Veľké témy sa naplnili, SDKÚ splnila voličom, čo sľúbila. Vtedy čakala stredná vrstva, že sa začneme zaberať ich každodennými problémami. A to sa nestalo vtedy, ani v roku 2010."

Mal Dzurinda pred voľbami 2012 odstúpiť?

"To je hypotetická otázka. Možno by sme mali viac percent, ale chyba nastala ďaleko skôr. Nebolo to o jednej osobe. Boli sme v situácii, keď sa u nás na tlačových konferenciách denne objavovali tri rôzne názory na ten istý problém."

Niekoľko týždňov ste jazdili po straníckych bunkách SDKÚ. Je to ešte Dzurindova strana?

"Nie. Je to strana, ktorá zápasí o záchranu a ľudia zdola rozumejú, že sa buď teraz chytíme do roboty, alebo máme veľký problém s tým, či vôbec budeme existovať."

Budete predsedom SDKÚ? Máte takú podporu?

"Pokiaľ mi delegáti dajú dôveru, tak ním budem, budem ním veľmi rád a stranu budem poriadne viesť."

Dajú vám podporu?

"Kandidujem s tým, že chcem vyhrať a s tým, že si každým dňom získavam dôveru."

Akú podporu máte v strane?

"To sa uvidí 19. mája minútu po hlasovaní."

Neviete to?

"Šance, ktoré mám, sú dosť veľké."

Ako ste presviedčali členov, aby vás volili?

"Rozprávali sme sa o tom, akú majú osobnú skúsenosť. A hovoril som im o vízii veľmi silnej stredopravej modernej ľudovej strany, ktorá je založená na občianskom, kresťanskom aj vlasteneckom princípe. Odkazoval som aj na Demokratickú stranu, z ktorej pochádzam, a ktorá bola schopná v roku 1946 schopná zjednotiť všetky nekomunistické sily a poraziť ľavicu. Niečo podobné by sa mohlo podariť SDKÚ-DS v dlhodobom horizonte."

Prečo si myslíte, že budete lepší predseda ako Žitňanská?

"Lebo mám dva typy skúseností - župa je vlastne malá vláda s obrovským prierezom činností - ekonomika, sociálne veci, zdravotníctvo, školstvo, kultúra. A aj preto, že som už urobil niekoľko tímov, ktoré boli schopné vyhrať voľby. A to je to, čo potrebujeme - poriadny tím, ktorý bude úspešný vo voľbách."

Ona ale bola dvakrát ministerka a je mediálne známejšia než vy.

"Tomu rozumiem. Ja som postavil niekoľkokrát tím, ktorý vyhral."

Skúste jednou, či dvoma vetami povedať, čo by mala byť filozofia SDKÚ?

"Musí dať veľmi zrozumiteľnú programovú a personálnu ponuku, ktorej ľudia uveria a ktorá bude dôveryhodná. Ľudia jej uveria a bude riešiť dennodenné problémy. To je základ."

To je forma. Čo má byť obsah?

"Programom má byť štát priateľský pre ľudí, ktorí sa živia vlastnou prácou. Radšej nech je menší, ale v oblastiach ako bezpečnosť a zdravie by mal byť silný."

Toto hovorí každá pravicová strana. Ako sa od nich chcete odlíšiť?

"Konkrétnymi riešeniami by mali riešenia pre živnostníkov - vrstvu, ktorá je schopná absorbovať nezamestnaných a ponúknuť riešenia pre absolventov. Budeme mať aj veľmi konkrétny návrh, ako výrazne odbyrokratizovať živnosť nielen pri jej zakladané, ale aj počas jej chodu - hlavne ohľadne daní. Ľuďom chceme uľaviť, aby mali čo najmenej kontaktu so štátom."

Akou stranou by mala byť?

"Stranou, o ktorú by sa mohol oprieť každý, kto sa živí svojou prácou - živnostník, učiteľ, lekár, manažér, technik, mladý človek, ktorý sa rozhodne ísť vlastnou cestou ako malý podnikateľ. Mali by vedieť, že sa zastane ich problémov. Nie tak, ako socialisti - že im niečo rozdá. Ale vytvorí im podmienky, v ktorých budú ľahko žiť."

Má byť SDKÚ lídrom pravice?

"To by bolo pri šiestich percentách príliš trúfalé. Mala by byť ale lídrom toho, aby na pravej strane bola spolupráca."

Malo by nastať zlučovanie pravice?

"Budú tu dve vážne výzvy - župné a komunálne voľby. Pri nich sa ukáže, či vieme spolupracovať. Pokiaľ budem predsedom, urobím všetko pre to, aby všade na Slovensku, kde to ide, mali spoločný program, spoločných dôveryhodných kandidátov a postavili tehlou po tehle alternatívu socialistom."

Kandidáti na predsedu zvyknú ísť do volieb nielen s predstavou, ale aj s tímom. Kto je váš tím?

"Tvorbu tímu som si naplánoval až na čas po tom, čo prejdem celé Slovensko. To sa stalo minulý týždeň. V tieto dni si hľadám ľudí, ktorým ponúkam, že v prípade úspechu budeme spolu tvoriť jeden tím."

Pokiaľ vyhráte, mala by byť Žitňanská podpredsedníčka?

"To jej samozrejme ponúknem. Urobila veľa pre túto stranu, rozumie oblasti spravodlivosti, vedela by sa realizovať v oblasti ľudských práv, ochrany spotrebiteľa. Bol by som veľmi rád a bude to moja prvá ponuka."

Akú rolu by mal po kongrese hrať v SDKÚ Dzurinda a Mikloš?

"Ich hviezdne chvíle som pomenoval. Sú to ľudia, ktorí sú podpísaní pod úspechmi SDKÚ-DS a hlavne Slovenska. To, čo budú v budúcnosti robiť, záleží do istej miery od nich. Mikuláš Dzurinda naznačuje, že sa chce venovať zahraničnej politike - možno niečo v straníckych štruktúrach v rámci EPP. S Ivanom Miklošom sa chcem porozprávať o jeho profesionálnej vízii. Negatívne príchute časti členskej základne a voličov možno časom odídu a bol by som rád, aby sme si ich robotu neskôr aj poriadne uctili."

Takže im v prípade víťazstva teraz neponúknete nič?

"Najprv by som musel hovoriť s nimi. Mám predstavu, ako si ich a celú ich éru uctiť."

Ako to bolo s vaším vzdaním sa kandidatúry v roku 2010? Vtedy sa v Starom meste podvádzalo pri primárkach. Mali ste s tým ako predseda miestneho zväzu niečo?

"Našli sa tam dva podpisy, ktoré tam byť nemali. Primárky viedla nezávislá volebná komisia. Traja ľudia odišli zo strany, štvrtý sa súdil a súd vyhral. Bol to prípad, ktorý bol sporný a ja som vtedy povedal, že sa za takýchto okolností chcem venovať župe."

Nechcete sa v prípade víťazstva vzdať funkcie župana?

"Mám dôveru od občanov, tak v tom, samozrejme budem pokračovať. Dokonca si myslím, že by mnohí iní lídri by urobili dobre, pokiaľ by išli do priamych volieb a dokázali si ľudí získat priamo."

Budete stíhať tri funkcie?

"Aj premiér je aj predseda strany a má dokonca aj istú legislatívnu právomoc. Funkcia predsedu strany je neplatená. Je to skôr o tom, že zorganizujete tím a idete svojim spôsobom príkladom."

Ako župan ste organizovali spoločnú akciu na Devíne s maticou. To ľudia z SDKÚ nerobili.

„Vždy sme si pripomínali Karola aj Ľudovíta Štúra, Fándlyho. Tam sme sa s nimi stretli a jedna z vecí, ktorú si povedali je, že zorganizujeme výstup štúrovcov na Devín.“

Vyzerá zvláštne, keď politik SDKÚ organizuje akcie s maticou. Jej predseda Tkáč je otvoreným podporovateľom SNS.

„To nie je o politike. Uctili sme si štúrovcov, ktorí vystúpili na Devín a cyrilometodskú tradíciu.“

Mohli ste si ich uctiť aj bez matice.

„Išlo len o dohodu. Aj v týchto tradičných témach by sme mali viac spájať ako rozdeľovať.“

Čo urobíte, pokiaľ vás nezvolia za predsedu? Budete chcieť byť podpredsedom?

"Nikam neodídem. Budem sa venovať poslaneckej aj župnej funkcii. A práci pre stranu. O tom, v akej funkcii, rozhodnú delegáti. Nad tým nerozmýšľam. Rozmýšľam nad tým, aby sme mali zrozumiteľnú víziu, ktorú ponúknem kongresu."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 2. Od mája sa mení definícia kilogramu
 3. Arca Brokerage House mala úspešný rok 2018
 4. 5 funkcií ČSOB SmartBankingu, ktoré vám ušetria čas
 5. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii?
 6. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 7. Elegancia, športový duch alebo výkon? Hyundai i30 Fastback
 8. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto
 9. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou
 10. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 1. Stavebná fakulta STU a energeticky úsporné alternatívy
 2. 5 funkcií ČSOB SmartBankingu, ktoré vám ušetria čas
 3. Arca Brokerage House mala úspešný rok 2018
 4. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii?
 5. Enviro deň v Košiciach prinesie zábavu aj osvetu
 6. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus
 7. Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur
 8. Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 9. Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?
 10. Pivovar Šariš rozdá regiónu 16-tisíc eur
 1. Top desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 22 209
 2. Od mája sa mení definícia kilogramu 9 769
 3. Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto 6 974
 4. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 6 322
 5. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 4 978
 6. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 4 817
 7. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 3 827
 8. Tipy od sprievodkyne: Ako si užiť dovolenku na nádhernej Ischii? 3 581
 9. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 3 456
 10. Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou 2 164

Hlavné správy zo Sme.sk

Auto Martišovej našli v rieke pri Žiari nad Hronom.

Fico vypovedal na prokuratúre v kauze vydierania Kisku

Kiska vypovedal na Národnej kriminálnej agentúre v marci.

Robert Fico
Komentár Zuzany Kepplovej

Ani len netušíme, aký je to pocit starnúť v dnešnom svete

Akú starobu by ste si priali?

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Prečo sa kovový kilogram musel zmeniť na elektrický

Prírodné zákony sa nemenia, telesá áno.

Prototyp kilogramového závažia, podľa ktorého sa určovala jednotka hmotnosti.

Neprehliadnite tiež

Kiskovi udelia v Prahe Zlatú medailu Karlovej univerzity

Kiska sa počas pracovnej návštevy stretne aj s vedením Prahy a dostane kľúč od mesta.

Prezident Andrej Kiska

ZMOS upozornil na nedostatočné kapacity pre povinnú predškolskú dochádzku

Povinnú predškolskú dochádzku od 5 rokov čaká spleť problémov, uviedol Michal Kaliňák.

Škôlka na Podtatranskej ulici v Poprade už funguje v normálnom režime.

V Bratislave protestujú za budúcnosť klímy (fotogaléria)

Z riešenia súčasnej klimatickej krízy by sa podľa aktivistov mala stať politická priorita.

Študenti protestujú na Námestí SNP v Bratislave.

NKÚ žiada vyvodzovanie osobnej zodpovednosti za neefektívne eZdravie

Audit kontrolórov pomohol rozbehnúť projekt, ktorý stále nie je plne funkčný.

Do systému elektronického zdravotníctva sa bude dať dostať cez elektronický občiansky preukaz. Ten by mali mať k dispozícii všetci obyvatelia Slovenska do roku 2021. Dovtedy budú používať kartičku poistenca.

Kotlebovej strane hrozí, že sa nezúčastní na eurovoľbách

Ak Najvyšší súd rozhodne o rozpustení ĽSNS, môže sa ešte odvolať na Ústavný súd.

Marian Kotleba.