LUCIA ŽITŇANSKÁ vstúpila do SDKÚ v roku 2007. Pred voľbami sa pokúsila zachrániť preferencie strany prísľubom, že bude kandidovať na predsedníčku. Mikuláša Dzurindu nekritizuje.
Mal Mikuláš Dzurinda po kauze Gorila odstúpiť z kandidátky strany?
„Tri týždne pred voľbami som urobila vlastné osobné rozhodnutie a tým som povedala všetko.“
Prečo ste Dzurindu nevyzvali, aby odstúpil?
„Tri týždne pred voľbami je čas osobných rozhodnutí a ja som ho urobila.“
Nezlyhal Dzurinda tým, že na kandidátke zotrval?
„Ja som situáciu vnímala tak, že som mala potrebu urýchliť rozhodnutie, o ktorom som uvažovala, že ho urobím po voľbách.“
Boli ste vnímaná ako Dzurindov človek, nikdy ste ho nekritizovali - ani v kauze daňového riaditeľstva. Nebola to chyba?
„Keď si pozriete celú moju politickú kariéru, viete, akú robotu som urobila. Boli to kroky, ktoré smerovali k zúženiu priestoru pre korupciu, aby Slovensko fungovalo transparentnejšie a naozaj sa posunulo dopredu. Za mňa hovoria výsledky.“
Urobil Mikuláš Dzurinda niekedy v politike chybu?
„Poznáte človeka, ktorý neurobí v rámci pracovnej kariéry chybu?“
Skúste nejakú jeho pomenovať.
„Ťažko sa mi to teraz pomenúva, musela by som dlho rozmýšľať.“
Nie je čas, keď kandidujete na predsedníčku, postaviť sa k minulosti SDKÚ kriticky a pomenovať zlyhania?
„Myslím, že ich pomenovávame veľmi otvorene. Už v roku 2006 počas opozičného obdobia SDKÚ nezachytila, že SDKÚ síce posunula Slovensko dopredu, ale my sme zostali stáť. Pomenovala som spôsob, akým vládla vláda - neustále hádky, ktoré skončili jej pádom. Stratili sme schopnosť viesť a udržať vládu, ktorú sme vždy mali. Nezhody medzi Ivetou Radičovou na jednej strane a Ivanom Miklošom a Mikulášom Dzurindom na druhej nám neprospeli, predtým sme vždy boli jeden tím. Pomenovala som aj Gorilu a pochybnosti okolo SDKÚ, ktoré sme nedokázali vysvetliť.“
Frešo aj Žitňanská nesú za stav SDKÚ zodpovednosť obaja, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Nebola chyba aj to, že SDKÚ ešte v roku 2006 nevymenila predsedu?
„Rok 2006 nie je otázka na mňa, nebola som členkou SDKÚ.“
Tak v roku 2010.
„Mikuláš Dzurinda kandidoval a Iveta Radičová nekandidovala. Na to, aby mohol niekto vymeniť predsedu, musí existovať protikandidát. Bola chyba, že Iveta Radičová nepovedala, že chce byť predsedníčkou. Z pozície predsedníčky vlády bolo na mieste uchádzať sa aj o pozíciu predsedníčku strany. Neverím v apolitickosť politiky ako ju vnímala Iveta Radičová. „
Vy by ste ju v roku 2010 na kongrese podporili?
„Téma takto vôbec nestála, lebo Iveta Radičová to videla inak. Na kongrese jasne povedala, že nechce. Nemali sme možnosť voľby.“
Možno si myslela, že by v SDKÚ nemala šancu. Podľa vás by mala?
„Áno.“
Znamená to, že strana podľa vás mala zmeniť predsedu?
„Tri týždne pred voľbami som sa rozhodla kandidovať a vo svojom prejave na ústrednej rade som jasne pomenovala problém - dôvera voličov v SDKÚ a že to vyžaduje aj personálne zmeny. Povedala som to v čase, keď to nepovedal nikto iný. Dnes je v SDKÚ veľa ľudí, ktorí vedia, čo sa malo udiať.“
A oveľa jasnejšie hovoria, že Dzurinda mal odísť.
„Ale ani jeden z nich sa tri týždne pred voľbami nepostavil, nepovedal, že je problém a je pripravený ho riešiť.“
Myslíte si, že pán Ščurko, ktorého firma získala zákazku na prenájom budov od daňového riaditeľstva, by mal byť ďalej šéfom miestneho zväzu v Nitre?
„Nemyslím si to. Je oveľa viac zmien, aj personálnych, ktoré treba urobiť. Mali by sme to jednoduchšie, keby sme na kongrese vedeli zmeniť stanovy tak, že by v sebe mali mechanizmy hodnotenia miestnych zväzov. Žiaľ stanovy sa stali predmetom vnútrostraníckeho predvolebného súboja a na ich obsahu sme sa nezhodli. Na návrh pána Novotného nebudú prerokovávané na kongrese. Kritizované boli práve prvky, ktoré umožňovali, že strana by mala možnosť každé štyri roky vyhodnocovať činnosť štruktúr. Aby sme sa na volebnom kongrese hádali ešte aj o stanovách, tak by to bol vážny problém. Na prezídiu sme sa rozhodli, že to vypustíme.“
Iveta Radičová o vás povedala, že ste sa rozišli v etických otázkach. Bola morálnejšia ako vy?
„Keď sa rozprávam s voličmi, nikto nemal nikdy potrebu spochybniť moju integritu, naopak vnímajú výsledky mojej práce a pýtajú sa, čo ďalej s kauzami.“
Je fakt, že pri kauze daňového riaditeľstva ste boli ticho a Radičová to kritizovala.
„Patrím k tým, ktorí v istých situáciách preferujú povedať, čo si myslia vo vnútri alebo na štyri oči. Cítim potrebu udržiavať tímovosť. Mne by to určite pomohlo, keby som to skritizovala, zvýšilo by mi to popularitu, mali by sme o verejný konflikt viac.“
Možno voliči chceli počuť viac kritických slov k jednotlivým kauzám.
„Keď som vnímala situáciu ako vážnu, tak som sa postavila a povedala, že je vážna a urobila rozhodnutie.“
Boli ste jediná členka vlády, ktorá vystúpila v prospech Anny Bubeníkovej, keď vláda rozhodovala o jej odvolaní. Nebola to chyba?
„Povedala som, že sa cítim nekomfortne rozhodovať na základe informácií, ktoré máme. Koaliční partneri situáciu politicky využívali, bolo to politické rozhodovanie. Mám pocit, že dnes som už jediná, ktorá sa pýta vlády na Gorilu.“
Daniel Lipšic hovorí, že konzultuje s politikmi víziu pre novú pravicu. Hovoril aj s vami?
„Nie, takže nehrozí, že poviem niečo, čo by som nemala. Pre budúcnosť pravicovej politiky je dôležité, aby vznikla nová ponuka a prišli sme s riešeniami. Ten, kto toto dokáže položiť na stôl, kultivovane a bez hádok okolo seba zoskupiť ostatné stredopravé strany, ten bude líder pravice. Cítim tu atmosféru hľadania nového mesiáša, ktorý príde. Tak to nefunguje. Nehľadá sa nový Dzurinda, je tu iná doba. Chce to prácu a nový program.“
Aký ste mali pocit, keď Stanislav Janiš navrhol Dobroslava Trnku na generálneho prokurátora?
„Nemala som dobrý pocit. Urobila som všetko pre to, aby mal klub SDKÚ jedného kandidáta, čo sa mi aj podarilo.“
Ako ste Janišove konanie vyhodnotili?
„Môžem vychádzať len z toho, čo povedal, že nemal dostatok informácií. Ale na klube dostal dosť informácií, aby svoj návrh prehodnotil.“
Nekonal po dohode s Mikulášom Dzurindom?
„Je to otázka na pána Janiša a Dzurindu, ja sa k tomu vyjadriť neviem.“
Môže po tomto vyzerať dôveryhodne snaha o petíciu za vymenovanie pána Čentéša?
„Áno. Ide o fungovanie demokratických mechanizmov v štáte.“
Vaším hlavným súperom je Pavol Frešo. Vy ste ho v roku 2010 po primárkach na miesta na kandidátke vyzvali, aby prevzal politickú zodpovednosť za podvody v Starom Meste. Hovorí sa aj o tom, že to bolo naňho narafičené. Viete už dnes povedať, ako to bolo?
„Nechcem o tom hovoriť. Vnímam to ako uzatvorenú záležitosť. Nemám chuť sa k tomu vracať. SDKÚ sme v Bratislave začali stavať nanovo. Začala som sa v tom angažovať, lebo mi ako Bratislavčanke bolo nepríjemné chodiť po Bratislave a vnímať zlé renomé strany, ktoré mala. Veľmi ma nahnevalo, keď v rámci primárok za mnou prišli mladí stranícki kolegovia a povedali mi, čo sa stalo v Starom Meste. Považovala som to za neprijateľné. Preto som mala rozhovor s Pavlom Frešom, že je to situácia, ktorú treba riešiť a že by to nebol dobrý základ pre budúcnosť SDKÚ v Bratislave. Nemám pocit, že v tejto situácii chcem hovoriť o detailoch. Bolo to uzatvorené aj s prevzatím zodpovednosti. Nešlo o dohodu, ako ho odstaviť.“
Prečo si myslíte, že by ste boli lepšia šéfka strany ako Frešo?
„Vzájomných konfrontácií sme si už užili dosť. Nerada by som hodnotila protikandidátov.“
Mali ste päťnásobok preferenčných hlasov ako Frešo. Vaši voliči už v roku 2006 dali najavo, že Mikuláš Dzurinda nie je ich jednotka a nič sa neudialo. Myslíte, že teraz by už strana hlas voličov mala počúvnuť?
„Áno, všetci teraz veľmi veľa hovoríme o tom, že treba počúvať voličov a že sme ich počúvali málo, tak uvidíme ako ich počúvame.“
Keď vás porovnávajú médiá aj straníci s Frešom, hovoria o intelektuálnejšej kandidátke pre mestského voliča a o ľudovom kandidátovi pre vidiek. Súhlasíte?
„Vo voľbách som dostala podporu naprieč celým Slovenskom. Zjavne voliči pochopili moju prácu. Pre mňa nie je zmysel byť v politike o tom, že si budeme potriasať rukami, usmievať sa a mať pekné fotky. Chápem, že je to súčasť politiky, ale pre mňa je zmysel, že viem zadefinovať problémy a ponúknuť riešenia. Snažím sa kroky, ktoré robím, vysvetliť zrozumiteľným jazykom. Kľúčový problém nie je v tom, či nosím rada perly na krku.“
Čiže nepovažujete za hendikep, že neviete prísť do krčmy v Lendaku a vypiť tam s chlapmi pivo?
„Z času na čas si aj ja to pivo vypijem. Tam, kde mám chalupu, ma v súkromí poznajú aj takúto.“
Máte ambíciu priviesť do strany aj nových ľudí mimo politiky?
„Bol by to signál, že SDKÚ je znovu príťažlivou stranou. Dnes keď sa povie SDKÚ, v ľuďoch vyvstanú rôzne pochybnosti. Mojou ambíciou je, aby v budúcnosti ľudí pri SDKÚ napadlo, že to je tá strana, ktorá vie, čo treba naozaj urobiť. Povedala som, že nezdieľam názor Ľudovíta Kaníka, že by sme mali vytvoriť spoločnú tieňovú vládu, lebo sa nechcem hádať s Jánom Figeľom, kto má byť jej predsedom, ani so Sulíkom, či má byť ministrom práce Mihál, alebo Kaník, ale bola by som rada, aby sme pred voľbami v roku 2016 vedeli vedľa seba postaviť desať alebo dvanásť ľudí a povedať, toto je náš tím, ktorý má program a dokáže to.“
Ľudovít Kaník musel kedysi odísť z funkcie ministra pre dotácie pre firmu svojho brata. Je zaujímavé, ako je znovu v popredí SDKÚ.
„Ľudo Kaník je zaujímavý prípad. Má za sebou výborné výsledky, ale áno, má za sebou aj vynútený odchod z vlády. Je v parlamente druhýkrát po sebe preto, lebo ho tam prekrúžkovali voliči. Asi mu dôverujú.“
Mal by byť aj podpredsedom strany?
„Je predsedom poslaneckého klubu, patrí do tímu tak ako väčšina ďalších poslancov. Moja predstava je funkcie nekumulovať.“
Keby ste sa stali predsedníčkou strany, viete povedať, koľko percent by ste chceli dosiahnuť vo voľbách?
„Moja politická predstava je, aby SDKÚ bola znovu taká silná, že pritiahne ostatné strany a spoločne budeme predstavovať alternatívu, ktorá môže ísť do vyrovnaného súboju so Smerom.“
Povedzte slogan, ktorý by mal do budúcna charakterizovať SDKÚ.
„Slušná, moderná, otvorená, ale čo je dôležité, programová strana. Bez obsahu politika stráca zmysel.“
Pozrite si kompletný rozhovor s Luciou Žitňanskou (piano) >>

Beata
Balogová
