BRATISLAVA. Mikuláš Huba chce mať vo vláde odborníkov na životné prostredie.
"Ako by to vyzeralo, keby vo vedení ministerstva financií absentovali ekonómovia, na ministerstve spravodlivosti právnici a na ministerstve zahraničia diplomati?", pýta sa.
"Životné prostredie je jeden z hlavných pilierov trvalo udržateľného rozvoja a malo byť jednou z top vládnych priorít," povedal v súvislosti s programovým vyhlásením vlády predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Mikuláš Huba (OĽaNO).
Dodal, že hoci je táto skutočnosť v Európe považovaná za samozrejmosť, vládne vyhlásenie to pripúšťa len opatrne.
„Kto to bude vo vláde garantovať, keď ani jeden člen vlády túto problematiku neštudoval, ani sa ňou nikdy systematicky nezaoberal,“ pýta sa s prirovnaním, že je to ako keby vo vedení ministerstva financií absentovali ekonómovia, na ministerstve spravodlivosti právnici a na ministerstve zahraničia diplomati.
Vláda sľubuje nové zákony
V kapitole vyhlásenia, zaoberajúcom sa životným prostredím, absentuje podľa Hubu syntetický, nadčasový pohľad, jednotiaca filozofia, hodnotové ukotvenie či ucelená vízia, bez ktorých sa príroda a životné prostredie koncepčne a účinne chrániť nedajú.
„Vláda sľubuje v tejto oblasti nové zákony, aj keď niekedy by stačilo, keby sa tie jestvujúce nedevalvovali praxou výnimiek. Vládny záväzok by si zaslúžilo aj programové zvyšovanie právneho vedomia a vymáhateľnosti práva, ktoré sú v tejto oblasti mimoriadne nízke,“ zhodnotil Huba.
Vo vládnom vyhlásení mu chýbala aj zmienka o tom, ako chce vláda čeliť devastácii, pustnutiu a chátraniu našej krajiny.
Myslí si, že perspektívnejšou rozvojovou stratégiou je údržba, ochrana, revitalizácia či starostlivosť, než orientácia na veľké investičné projekty.
„Betón a kvantitatívny rast sú symboly prekonanej, industriálnej éry. Sofistikovanosť, šetrnosť, rast kvality a aplikácia win-win stratégií dvojitých víťazstiev sú cestou k udržateľnejšej budúcnosti,“ skonštatoval
Huba taktiež spomenul problematiku energetiky. Podľa neho by priorít nemalo byť príliš veľa, pretože potom prestávajú byť prioritami, no a v energetike považuje vláda za prioritu prakticky všetko, zhodnotil.
„Od jadrových elektrární, cez energiu z biomasy, vodné elektrárne až po energetické úspory a zvyšovanie efektívnosti,“ objasnil.
Odvolávajúc sa na „dlhodobé preferencie Smeru“ sa Huba domnieva, že tou hlavnou prioritou pre vládu bude jadrová energetika.
Huba: Z Tatier sa stal lunapark
Programové vyhlásenie má však podľa Hubu aj mnoho pozitívnych zámerov a predsavzatí, podobne ako mali aj predchádzajúce vyhlásenia bývalých vlád.
Pýta sa však, kto, alebo čo dá záruku, že tentokrát sa zámery naplnia.
„V programovom vyhlásení prvej vlády Roberta Fica v roku 2006 som napočítal 40 sľubov a zámerov, týkajúcich sa životného prostredia. Keď som však v roku 2010 robil analýzu ich plnenia, zistil som, že ani jeden z týchto zámerov sa uspokojivo nesplnil,“ skonštatoval s ľútosťou.
Dodal, že Tatry sa z národného parku zmenili na lunapark, cez chránené územia európskeho významu sa začala stavať diaľnica, zo štátnej správy v životnom prostredí odišla veľká časť schopných a čestných ľudí a „zlatým klincom“ bolo zrušenie envirorezortu.