Konanie slovenského prezidenta podľa ministra zahraničných vecí ocenili v Berlíne, Bruseli i Washingtone.
BRATISLAVA. Postoj prezidenta Ivana Gašparoviča k vnútropolitickej situácii na Ukrajine "veľmi dobre" ohodnotila Európska únia aj USA.
V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Gašparovič podľa jeho slov v poslednom období telefonoval až trikrát s ukrajinským kolegom Viktorom Janukovyčom i poľským prezidentom Bronislawom Komorowskim, aby spoločne hovorili o väznenej ukrajinskej expremiérke Julii Tymošenkovej.
"Prezident Ivan Gašparovič konal veľmi správne a veľmi zodpovedne, že s nimi komunikoval... Koordinovali svoje kroky a povedal, že je pripravený pricestovať na Ukrajinu (na neskôr zrušený summit v Jalte, pozn. TASR), ale za predpokladu, že sa zmení legislatíva, ktorá viedla k tomu, že Julia Tymošenková je vo väzení, a že sa jej umožní vycestovať do Nemecka. Toto je správanie štátnika," obhajoval prezidenta Lajčák.
Postoj Gašparoviča podľa neho ocenili v Berlíne, Bruseli i Washingtone.
Naplánovaný summit na Ukrajine zrušili po tom, ako niekoľko hláv štátov pre väznenie Tymošenkovej vyhlásilo stretnutiu bojkot.
Šéf diplomacie povedal, že po zrušenom summite sa v súčasnosti žiadny iný v menšom zložení neplánuje.
"Prezident Gašparovič bol pripravený veľmi otvorene s prezidentom Janukovyčom hovoriť a dokonca žiadať aj záruky," povedal Lajčák.
Jeho predchodca Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) sa však s postojom slovenského prezidenta k summitu nestotožnil.
Gašparovič bol totiž jedným z mála, kto sa k bojkotu medzinárodného stretnutia nepripojil.
"Je čas na to, aby sme Ukrajine dali najavo, že ak sa naozaj vážne chce uchádzať o vstup do Únie, jej politika musí byť s Úniou kompatibilná," podčiarkol Dzurinda.