
vývoj kurzu koruny
Krátko po otvorení devízového trhu sa banky na koruny vrhli a stlačili kurz eura o 20 halierov. Obchodovalo sa pri kurze 43,3 koruny za euro. Mena tým dosiahla svoju najsilnejšiu úroveň za posledné tri mesiace.
Na tejto úrovni sa však zhodnocovanie zastavilo a vývoj sa obrátil. Lacné devízy začali kupovať klienti aj samotné banky. „Napokon sme končili ešte vyššie ako ráno - nad 43,60 koruny za euro,“ povedal díler zo Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal.
Koruna tak najskôr dvadsať halierov získala, aby uzatvárala so stratou tridsiatich halierov. Za posledný týždeň euro zlacnelo o jednu korunu. Korekcia ziskov preto obchodníkov neprekvapila.
Podľa Zabadala je pravdepodobné, že euro v najbližšom čase drahšie ako 44 korún nebude. „Teraz bude trh čakať na zverejnenie júlového deficitu zahraničného obchodu,“ dodal díler. Najväčší vplyv však budú mať na kurz naďalej požiadavky firiem na kúpu či predaj devíz.
Oproti minulým približne dvom rokom stále zostáva lacný dolár. Napriek tomu, že oproti euru bol slabší len niekoľko dní, z hľadiska koruny jeho kurz zostáva výhodný. Je to spôsobené práve posledným zhodnotením koruny.
Slovenskej korune sa darí aj oproti českej. Zdá sa, že ich vzájomný kurz sa na dlhšie usadil pod úrovňou korunu päťdesiat slovenskej za jednu českú. Česká mena je tak tiež v súčasnosti najlacnejšia za posledné približne tri mesiace. Môže za to hlavne jej oslabenie počas povodní. Teraz sa opäť začala posilňovať, pretože obchodníci špekulujú o konverzii devíz, ktoré prídu ako pomoc pre krajinu. To by mohlo mať pozitívny vplyv aj na kurz slovenskej koruny oproti euru.
JANA BRONDOŠOVÁ