Pár dní pred odvolaním ho Generálna prokuratúra obvinila z ohovárania. Odchádza do civilu, pridelenca sa mu robiť nechce. JAROSLAV SPIŠIAK.
Obvinenie z trestného činu asi nie je ideálny záver policajnej kariéry.
„Tak to teda nie.“
Čo si o tom myslíte?
„Skôr som hrdý. Som obvinený z ohovárania, ale keď si ktokoľvek prečíta rozhovor, v ktorom odzneli vyjadrenia, z ktorých som obvinený, tak usúdi, že obvinenie je tendenčné a neobjektívne.“
Ide o vašu vetu o bývalých šéfoch Úradu boja proti organizovanej kriminalite: „Keď oni boli policajtmi, Mello bol sústavne na úteku. Keď odišli, podarilo sa nám ho zadržať.“
„Novinárka mi uviedla konštatovanie vtedajšieho generálneho prokurátora Trnku, že policajný zbor je oslabený, lebo z neho muselo odísť približne 260 superpolicajtov. Medzi nimi aj tí, čo ma žalujú v civilných žalobách a dali na mňa toto trestné oznámenie. Trnka hovoril, že keby títo policajti neodišli, tak by sa nestali také procesné chyby v kauze Mello, aké sa stali. Musel som sa zastať policajtov, ktorí v polícii zostali, a povedal som, že práve títo ho dokázali zadržať a obviniť z ďalších dvoch vrážd.“
Prečo si myslíte, že vás obvinili?
„Neviem. Zaujímavé je, že sa vôbec Generálna prokuratúra podujala túto vec vyšetrovať, že to nedali inšpekcii. Už to je neobvyklé. Vnímam to ako účelové už len preto, že v uznesení o obvinení nie je uvedená otázka, na ktorú som reagoval. Vynechali ju. V podsvetí dlhodobo prevládal názor, že by bolo najlepšie ma odstaviť, aby som sa už nikdy nemohol vrátiť k polícii.“
O odstavenie nemôže ísť. Vedeli, že končíte.
„Možno je to pre nich satisfakcia za to, že som si trúfol hovoriť fakty, ktoré sú pre nich nepriaznivé.“
Čo si myslíte o tom, že námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka najskôr napíše list, že odpočúvania v inej trestnej veci sa nemôžu použiť ako dôkaz a potom jeho priamy podriadený v prípade Stanislava Jankoviča povie pravý opak?
„Ak sme demokratický štát, Generálna prokuratúra by mala byť garantom zákonnosti a jej vyjadrenia by mali byť jednoznačné a nemali by si odporovať.“
Proti Jankovičovi najprv svedčil aj vtedajší okresný policajný riaditeľ v Žiari nad Hronom Vladimír Mihál. Potom svoju výpoveď odmietol zopakovať. Pre Plus 7 dní teraz povedal, že prvýkrát svedčil pod tlakom inšpekcie a nemal na výber. Veríte mu?
„Človek má vždy na výber, či sa zachová svedomite. Nepredpokladám, že niekto z inšpekcie by takto konal.“
Mihál povedal, že sa chce teraz do polície vrátiť. Čo by ste si pomysleli, keby mu to bolo umožnené?
„Jedno z jeho tvrdení nie je pravda. Nemalo by to teda pripadať do úvahy. Takému človeku nie je možné veriť.“
Najvážnejší prípad vášho funkčného obdobia bola vražda Ernesta Valka. Prečo ste ju nevyšetrili?
„Momentálne to vyzerá tak, že nikto nie je obvinený, ale predložili sme informáciu o stave vyšetrovania ministrovi, ktorý aj verejne povedal, že je to tesne pred ukončením.“
Je to pravda, že v okolitých dedinách sa udiali podobné prípady?
„Vyšetrovanie prinieslo pozitívum aspoň v tom, že sme objasnili závažné prípady lúpežných prepadnutí, ktoré vyzerali ako prípad pána Valka. Skoro všetky prípady sú identické a z ich spáchania sme obvinili konkrétnych ľudí.“
Sú vo väzbe?
„Áno.“
Vy si myslíte, že je medzi nimi aj vrah Ernesta Valka?
„K tomu sa nebudem vyjadrovať.“
Ale u Valka nič neukradli.
„Ďalej sa k tomu nebudem vyjadrovať.“
Na základe čoho dedukujete, že išlo o podobné prípady?
„Na základe zdokumentovaných dôkazov.“
Je pravda, že Valko sa bránil?
„Expertízne skúmania tomu nasvedčujú. Nebolo to vykonané tak, že vrah čakal s úmyslom ho zavraždiť. Bol to výsledok situácie, ktorá nastala.“
Keď ste boli v roku 2005 policajným viceprezidentom, tiež sa stala vražda, ktorá otriasla spoločnosťou - Daniela Tupého. Myslíte, že ju spáchali tí, čo stáli pred súdom?
„Nemôžem asi povedať áno, lebo súd ich neodsúdil. Podľa analýz, ktoré sme urobili, bolo podanie obžaloby predčasné. Dôkazy mohli byť zadokumentované dôkladnejšie. Policajti pracujú na tom, aby sa to ešte podarilo.“
Vy si myslíte, že sa to podarí?
„Možnosť opätovného obžalovania sa sťažila. Patrím medzi tých, ktorí si vždy myslia, že sa všetko podarí. Bez nádeje by človek nemohol robiť policajnú robotu.“
Možno fakty naozaj ukazujú, že pri Valkovej vražde išlo o lúpež s nešťastným koncom. Pre spoločnosť by to bola lepšia správa, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Naposledy ste o kauze Gorila povedali, že veci opísané v spise zverejnenom na internete sa mohli udiať. Stále to platí alebo už viete povedať, že sa udiali?
„Stále platí iba to, že sa mohli udiať. Dôkazy v trestnom konaní ešte nepotvrdili, či to takto v danom byte odznelo.“
Je to vôbec možné bez nahrávok preukázať?
„Bude to veľmi ťažké. Ak by aj tí, čo daný materiál napísali, povedali, že len doslovne prepísali, čo počuli, ani to nie je bez zvukového záznamu stopercentný dôkaz.“
Určite by to aspoň naznačilo, či to môže byť pravda. Preto je zvláštne, že doteraz polícia nevypočula príslušníka SIS Holúbeka, z ktorého bytu sa mal susedný gorilí byt odpočúvať.
„K postupu vyšetrovania a taktike sa nechcem vyjadrovať. Nie vždy je pre vyšetrovanie výhodné to, čo sa zdá laicky najjednoduchšie.“
Nepovažujete za chybu obvinenie Pavla Ruska za utajenie analýzy týkajúcej sa privatizácie PPC, ktorá pritom bola zavesená na internete?
„Je to dôkaz, že vyšetrovatelia majú svoj názor a voľné ruky. Bol som informovaný až po vznesení obvinenia. Opýtal som sa, či to majú dobre premyslené, povedali mi, že áno. Môj názor bol síce iný, ale z trestnoprávneho pohľadu irelevantný. Ja som mal iný názor.“
Pochopili ľudia Gorilu?
„Podľa mňa sa protesty, pri ktorých niektorí policajti aj nasadzovali život, úplne minuli účinku. Neprotestovalo sa proti tomu, proti čomu sa malo, ale na to musí občan prísť sám. Nechcem byť občiansky aktivista ani sa politicky angažovať.“
Pred chvíľou ste si od ministra Kaliňáka prevzali rozkaz o uvoľnení z policajného zboru. Čo ste si pri tom povedali?
„Minister povedal, že má pri podpisovaní ťažkú ruku. Ja som povedal, že už by to mohol mať natrénované, keďže to nerobí prvýkrát. Dôležité je, že sa rozchádzame korektne. Neplánujem sa k tomu do budúcna vracať, ani políciu kritizovať. V prípade záujmu som pripravený poskytnúť rady, aby sa systém riadenia, ktorý som zaviedol, zachoval.“
Nebudete pripravený komentovať zlyhania v polícii?
„Nerobil som to ani predtým, keď som bol v civile. Z celého môjho presvedčenia sa mi to hnusí. Nikdy nemudrujem nad niečím, o čom možno ani neviem všetko.“
Je pravda, že policajný pridelenec zarába viac ako policajný prezident?
„Je.“
Bývalí funkcionári berú pridelenca väčšinou všetkými desiatimi. Prečo vy nie?
„Peniaze ma nikdy nelákali a táto práca by ma nebavila, nebola by to pre mňa žiadna výzva. Nechcem, aby to znelo pyšne, ale mám na to, aby som bol policajným prezidentom, čo som preukázal aj výsledkami, ktoré teraz polícia má.“
Už viete, čo budete robiť?
„Nie. Ak mi niekto dá ponuku, ktorá bude pre mňa výzvou, budem nad ňou rozmýšľať. Najprv si musím vybaviť súkromné záležitosti – obvinenie a rôzne iné spory.“
Čo si myslíte o vašom nástupcovi Tiborovi Gašparovi?
„Je jediný možný kandidát, ktorého je táto vláda schopná akceptovať a ktorý na to má. Zrejme nebude toľkokrát prešetrovaný a žalovaný ako ja, ale možno jeho spôsob riadenia prinesie ešte lepšie výsledky.“
Vrátite sa ešte do polície po generála?
„Dnes sme sa o tom s ministrom rozprávali. Som asi najdlhšie slúžiaci plukovník v generálskej tabuľke, ktorý nebol nikdy za generála vymenovaný. Asi pre politické názory na mňa, keďže to schvaľuje vláda. Na to som vlastne aj hrdý.“

Beata
Balogová
