BRATISLAVA. Použitý test na HIV je nebezpečný lekársky odpad, výrobca však nepíše, ako sa ho zbaviť, ak ho nechcete hodiť do odpadu.
„U nás sa dajú odovzdať len lieky,“ odbili prosbu o likvidáciu použitého testu zamestnanci viacerých lekární v centre Bratislavy. Keď počuli o HIV, so strachom odkazovali na rôzne štátne inštitúcie.
„Verejná lekáreň je povinná zhromažďovať humánne lieky nespotrebované fyzickými osobami a odovzdávať ich štátnemu ústavu,“ cituje zákon Juraj Sýkora z prezídia Slovenskej lekárnickej komory. O nebezpečnom lekárskom odpade sa tam nepíše.
Jedna z lekární použitý test vzala, išlo však skôr o prejav dobrej vôle.
Len v nemocnici
O likvidácii použitého testu na HIV v domácich podmienkach sa nepíše ani na pribalenom letáku. Výrobca odkazuje na použitie v nemocničnom zariadení.
„Tým, že ste test použili doma, ste vlastne porušili výrobcom danú prvú zásadu,“ hovorí Soňa Pekarovičová z Občianskeho združenia Odyseus. Zákon podľa nej na podobné malé veci, ako použité striekačky a ihly, nemyslí.
Poradiť nevie ani firma na spracovanie odpadu. „Našou doménou sú komunálne odpady a do nich spomínaná kategória nepatrí,“ hovorí Pavel Vítek z firmy OLO.
Utopiť v liehu
Kto sa rozhodne otestovať na HIV doma, mal by podľa odborníkov dodržať pár zásad. Správne upravený použitý test napokon možno vhodiť aj do komunálneho odpadu.
„Vírus HIV obsahuje vo svojom obale tuky, preto ho možno zničiť v alkohole alebo v roztoku chlóramínu,“ povedala Danica Staneková z Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS.
Odporúča v lekárni kúpiť fľaštičku alkoholu, test vložiť do vrecka, zaliať alkoholom, vzduchotesne uzavrieť, a tak vyhodiť do bežného odpadu.
„U nás takto spracovaný odpad odvážame do spaľovne,“ hovorí Staneková. Proti žltačke typu C však nepomôže ani alkohol.
V krajnej núdzi sa dajú doma znehodnotiť aj použité striekačky. Treba ich zatvoriť do plastovej fľaše, ktorú už možno vyhodiť do komunálneho odpadu či priniesť do niektorých lekární.

Beata
Balogová
