BRATISLAVA. Minister obrany Martin Glváč tento týždeň nebude na summite NATO rozprávať po anglicky.
„Na summitoch tohto typu je štandardne zabezpečovaný odborný preklad do rokovacieho jazyka, v tomto prípade do angličtiny,“ napísal hovorca ministerstva Milan Vanga na otázku, či bude Glváč na dôležitej schôdzke Severoatlantickej aliancie v Chicagu vystupovať bez tlmočníka.
Smer často pripomínal Ľubomírovi Galkovi z SaS, že bývalá premiérka Iveta Radičová súhlasila s jeho vymenovaním za ministra obrany pod podmienkou, že sa zdokonalí v angličtine.
Bývalý minister za Smer Jaroslav Baška prehovoril na Galka v angličtine počas zasadnutia parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. „To, aby ste mali dobrý tréning pred summitom NATO,“ zdôvodňoval.
„Politikov Smeru teraz dobehla kritika mojej angličtiny,“ komentuje to dnes Galko. Tvrdí, že na summitoch bez problémov vystupoval v angličtine. „Príhovor je vždy pripravený. Počas rokovania za okrúhlym stolom ho stačilo prečítať a reagovať na prípadné otázky,“ opisuje svoje skúsenosti.
Tlmočníka zvyčajne využíval na bilaterálnych rokovaniach. „Boli náročnejšie najmä po odbornej stránke.“
Berie lekcie
Galko v októbri 2010 odovzdal Radičovej medzinárodný certifikát, ktorým chcel preukázať, že angličtinu dostatočne ovláda.
Glváč v pondelok ohodnotil svoje znalosti ako „primerané“. Vraví, že sa „kontinuálne zdokonaľuje, predovšetkým v odbornej terminológii súvisiacej s rezortom obrany“.
Krátko po nástupe vlády Glváč nevystúpil na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave. „V angličtine sa viem dohovoriť, ale nie som si istý vo vojenskej terminológii,“ vysvetľoval v polovici apríla pre Hospodárske noviny.
Rusov nechcú obísť
Summit sa koná v nedeľu a pondelok, cestuje aj prezident Ivan Gašparovič a šéf diplomacie Miroslav Lajčák.
Debatovať sa bude aj o budovaní protiraketového systému v Európe.
Glváč aj Lajčák hovoria, že sa na ňom treba dohodnúť s Ruskom, ktoré s protiraketovým dáždnikom nesúhlasí.
„Treba hľadať spoločnú reč s Ruskom. Veríme, že existuje priestor na dohodu,“ povedal Lajčákov hovorca Boris Gandel.
Slovensko sa na schôdzke prihlási k tomu, aby operácia NATO v Afganistane po roku 2014 pokračovala. „Sme pripravení ponúknuť naše vojenské spôsobilosti do tejto krízovej oblasti aj po tomto termíne,“ povedal Vanga.

Beata
Balogová
