Schválenie Programového vyhlásenia vlády a vyjadrenie dôvery kabinetu je základným ústavným predpokladom pre ďalšie fungovanie vlády.
BRATISLAVA. Poslankyňa Viera Tomanová (Smer) odmieta opozičnú kritiku Programového vyhlásenia vlády, tvrdí, že je mimoriadne ambiciózne a že každý, kto chce vedieť, kam sa bude Slovensko v nasledujúcich rokoch uberať, sa to z dokumentu dozvie.
V utorok na úvod siedmeho rokovacieho dňa odmietla aj opozičné obvinenia z nekonkrétnosti vyhlásenia. "Skúste si predstaviť, aký rozsah tohto materiálu by musel byť, aby splnil vaše požiadavky," povedala.
Vo svojom vystúpení akcentovala znižovanie nezamestnanosti, pretože takto sa najlepšie podarí znižovať deficit Sociálnej poisťovne.
"Čím viac ľudí bude pracovať, tým viac odvodov do systému bude plynúť," prezradila svojim kolegom v snemovni. Upozornila, že stlačiť nezamestnanosť pod desať percent sa podarilo jedine za prvej vlády Roberta Fica a "akonáhle sme vytiahli päty z vlády", nezamestnanosť sa začala zvyšovať.
Po Tomanovej sú do rozpravy k dokumentu prihlásení už len dvaja poslanci, hlasovať by sa preto mohlo už dopoludnia o 11:00.
Schválenie Programového vyhlásenia vlády a vyjadrenie dôvery kabinetu je základným ústavným predpokladom pre ďalšie fungovanie vlády.
So schválením dokumentu by vládny Smer nemal mať problém, keďže v parlamente disponuje 83 hlasmi, pričom ich na schválenie potrebuje 76. O dokumente snemovňa diskutuje od 3. mája.
Na programe druhej schôdze parlamentu sú aj viaceré personálne rozhodnutia.
Poslanci budú voliť riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, za ktorého vláda navrhla Jozefa Magalu, šéfkou Úradu na ochranu osobných údajov by sa mala stať Eleonóra Kročianová. Snemovňa bude aj odvolávať a voliť členov Dozornej rady Sociálnej poisťovne.
Po voľbách sa poslanci dostanú aj k legislatívnym návrhom. Novelou zákona o zdravotnom poistení chcú poslanci za Smer dosiahnuť, aby sa peniaze z poistného medzi poisťovne rozdeľovali aj na základe chorobnosti poistného kmeňa, čím má Všeobecná zdravotná poisťovňa získať ročne dodatočných 50 miliónov eur.
Úpravou Obchodného zákonníka chcú zasa preniesť rozhodovanie o podaní cenových návrhov z Predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu kontrolovaného privatizérmi na valné zhromaždenie, kde má väčšinu štát.
Opozičná SaS čaká, kedy bude v pléne obhajovať svoj zámer znížiť počet poslancov zo 150 na 100, návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity chce stiahnuť.
Na zrušení trestnoprávnej imunity už totiž začala pracovať skupina poslancov zo všetkých parlamentných strán. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) si od jej práce sľubuje, že imunita bude zrušená od konca augusta či začiatku septembra.