Fakty
Mustafa Labsi
máj 2007: slovenská polícia Alžírčana zadržala; január 2008: Najvyšší súd súhlasil s vydaním; jún 2008: Ústavný súd sa Labsiho zastal; júl 2008: Európsky súd vydal opatrenie, ktorým Labsiho vydať zakázal; marec 2010: Najvyšší súd zamietol tretiu žiadosť Alžírčana o azyl; apríl 2010: ministerstvo vnútra Labsiho vyhostilo.
BRATISLAVA. Odškodnenie 15-tisíc eur priznal Európsky súd pre ľudské práva Alžírčanovi Mustafovi Labsimu.
Slovensko porušilo jeho práva, keď ho ministerstvo vnútra v apríli 2010 vyhostilo do Alžírska napriek predbežnému opatreniu, ktorým to Štrasburg zakázal.
Ministrom bol v tom čase Robert Kaliňák zo Smeru, ktorý ministerstvo vedie aj dnes.
Labsi bol podozrivý z terorizmu. „Je to víťazstvo zdravého rozumu a garancia bezpečnosti našich občanov,“ argumentoval pred dvomi rokmi Kaliňák.
Počítal s pokutou niekoľko tisíc eur. Rozhodnutie súdu nekomentoval, chce si ho najskôr naštudovať.
Nevyjadruje sa ani minister spravodlivosti Tomáš Borec. Nepovedal, či bude s Kaliňákom podobné rozhodnutia konzultovať, aby štát nemusel podobné odškodnenia v budúcnosti platiť.
„Rozhodnutie je dôležitou satisfakciou aj pre iné prípady do budúcnosti, ale fakticky už nemôže zahojiť následky protiprávneho vyhostenia Labsiho do Alžírska,“ hovorí Labsiho zástupca Marian Hrbáň.
Štrasburg neuznal argumenty vlády, ktorej stačili záruky alžírskej strany, že Labsimu nehrozí mučenie. V čase vyhostenia podľa súdu všetko nasvedčovalo, že ho čaká zlé zaobchádzanie.
Hrbáňovi sa s Labsim po vyhostení nepodarilo skontaktovať.
Údajne ho v januári 2011 odsúdili na dva roky, podľa týždenníka Plus 7 dní za členstvo v teroristickej organizácii, prípravu útokov a falšovanie dokladov.
Čečenov chráni pred Moskvou Štrasburg
Ali Ibragimov a Anzor Čentiev čakajú vo vydávajúcej väzbe už vyše šesť rokov.
BRATISLAVA. Čečenských utečencov pred vydaním do Ruska ochraňuje predbežné opatrenie Európskeho súdu pre ľudské práva z jesene 2010. Rozhodol tak krátko po tom, ako s ich vydaním súhlasil.
Ochranným opatrením súd odpovedal na novú sťažnosť, ktorú vypracovali pre Aliho Ibragimova a Anzora Čentieva ľudskoprávni aktivisti.
Argumentujú konkrétnymi prípadmi vydaných Čečenov, ktorých v Rusku mučili. Aj oni boli obvinení z terorizmu v súvislosti s ruskočečenským konfliktom spred vyše desiatich rokov.
Štrasburgu nie sú ich tvrdenia ľahostajné. Pred tromi mesiacmi poslal sťažnosť dvojice opäť na vyjadrenie našej vláde. Nanovo tak môže posúdiť, či im v Rusku hrozí mučenie.
Možno je to šanca ukázať ľudskú tvár, komentovala rozhodnutie súdu Hana Demeterová z českej organizácie Pomoc jednému človeku, ktorá oboch zastupuje spolu s Imranom Ežievom z nadácie Dobro bez hraníc.
Demeterová nehovorí, či sa obáva, že nová vláda Čečenov aj napriek predbežnému opatreniu do Ruska vydá.
„Stará vláda, nová vláda. O osude týchto dvoch ľudí by mali kričať už aj všetky vládne steny,“ hovorí.
Dĺžka ich pobytu vo väzbe nemá podľa nej v demokratickom svete obdobu.

Beata
Balogová
