BRATISLAVA. Keď trojročná Paula prišla na operáciu očí s otcom, personál oftalmologickej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave zostal zaskočený.
Na zákrok, ktorý si vyžaduje viacdňovú hospitalizáciu a súčinnosť rodiča, sprevádzajú deti väčšinou matky. Tie prespávajú spolu s deťmi na viaclôžkových izbách.
Riešenie pre Paulu a jej otca sa napokon našlo, dvojicu umiestnili do presklenej miestnosti pri izbe sestier.
Rodič ako nadštandard
Detské oddelenia musia vyhradiť štvrtinu lôžok pre rodičov. Ako sa s tým vyrovnajú, zostáva na nich.
„V štandardných izbách s viacerými lôžkami mužov a ženy spoločne neubytovávame,“ vysvetľuje hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická.
Lepšie je to na oddeleniach, kde majú aj jednolôžkové nadštandardné izby.
Tie má dnes už väčšina nemocníc, treba si však za ne priplatiť. Cena za samostatnú izbu sa zväčša pohybuje od 20 do 30 eur za noc.
Podobná situácia je aj v košickej detskej fakultnej nemocnici, v Banskej Bystrici slúžia nadštandardné izby výhradne pacientom. Rodičom vyčlenili 20 lôžok v samostatnej časti nemocnice.
„Je vhodné, keď si mamičky môžu oddýchnuť mimo oddelenia, majú však čipové karty, s ktorými sa môžu k deťom dostať aj v noci,“ hovorí Ľuba Pohorelá, námestníčka banskobystrickej detskej fakultnej nemocnice.
Aj v tejto nemocnici sprevádzajú deti prevažne matky.
„Stáva sa však, že napríklad z vážnych sociálnych dôvodov príde otec a v takých prípadoch dokážeme vyčleniť separátnu izbu,“ vraví námestníčka.
Oddelené izby pre rodičov má aj Univerzitná nemocnica v Martine. „Dojčiace matky umiestňujeme priamo v izbe s dieťaťom,“ povedala hovorkyňa Katarína Kapustová.
Zložitejšie to majú otcovia v Prešove, kde prijímajú iba rodičov detí do troch rokov.
„Sprievodcom býva zväčša matka aj s ohľadom na to, že izby sú presklené a sú v nich dojčiace matky,“ napísala Renáta Cenková z prešovskej fakultnej nemocnice.
Matky navyše prijímajú najviac na 24 hodín, v ďalšie dni môžu na oddelení pobudnúť iba do ôsmej večer.
Rozhoduje primár
Ani zákonom stanovený počet lôžok pre sprievod detí a zriaďovanie nadštandardných izieb však nemocniciam nestačí na to, aby dokázali prijať všetkých rodičov.
„Hoci pre rodičov máme nad rámec legislatívy vyhradených až 30 percent lôžok, nedokážeme vyjsť v ústrety všetkým,“ priznáva Dana Kamenická z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
„Maloletý pacient môže byť hospitalizovaný so sprievodom za predpokladu, že si to vyžaduje jeho zdravotný stav a dovoľuje to prevádzková kapacita oddelenia. O prijatí sprievodcu dieťaťa rozhoduje primár,“ napísala aj Monika Grantnerová z košickej detskej fakultnej nemocnice.
Denná cena nemocničného pobytu pre rodiča v bežnej izbe sa zväčša pohybuje okolo desať eur aj so stravou.
Od platieb za pobyt sú oslobodené dojčiace matky, rodičia detí do troch rokov a aj detí do 18 rokov, ktoré trpia onkologickým ochorením.

Beata
Balogová
