BRATISLAVA. Pred piatimi rokmi prirovnávali mimovládne organizácie praktiky vlády Roberta Fica k mečiarizmu, pred štyrmi rokmi im jeho sprisahanecký slovník pripomínal komunistického vodcu Miloša Jakeša.
Vtedajší premiér zas viaceré organizácie označoval za protivládne opozičné živly.
Dnes sa po ministroch vnútra Robertovi Kaliňákovi a obrany Martinovi Glváčovi, ktorí hlásajú priehľadnosť aj vďaka radám od Transparency International či Aliancie Fair-play, pokúša o nový začiatok aj staronový premiér Fico.
Hoci aj toto volebné obdobie sa začalo rozpakmi neziskového sektora, ktorý Fico na rozdiel od dôchodcov, cirkví či odborárov neprizval k príprave programového vyhlásenia, včera už o ňom hovorili s uznaním.
Otvorený splnomocnenec
„Ja ako Robert Fico nemám žiadny záujem na napätí. Načo by sme to robili? Mám záujem sa baviť, dvere sú otvorené,“ presviedčal Fico zástupcov neziskových organizácií.
Na stretnutie výboru pre mimovládne organizácie, ktorý zriadila ako poradný orgán ešte bývalá vláda, dorazil s hodinovým meškaním, priamo z parlamentného hlasovania o dôvere vláde.
Jeho desaťminútový príhovor však bol plný ústretových gest, aktivistom sľúbil, že povýši poradný výbor na Radu vlády pre mimovládne organizácie, ktorá by spadala priamo pod niektorého z vicepremiérov.
Ústupok pripustil aj pri plánovanom zrušení miesta vládneho splnomocnenca pre občiansku spoločnosť, ktoré mienil pôvodne začleniť pod nového splnomocnenca pre národnostné menšiny.
„Zdá sa, že tu má tretí sektor iný názor a skôr by privítal, aby samostatný splnomocnenec len pre občiansku spoločnosť zostal. Budeme to musieť nejako rozlúsknuť, túto otázku sme zatiaľ nechali otvorenú,“ hovoril včera, keď si vypočul požiadavky ľudí z tretieho sektora.
„Vyzerá to veľmi pozitívne, všetky veci, ktoré sme načrtli, boli prijaté pozitívne a dialóg sa začal na veľmi otvorenej úrovni,“ pochvaľoval si stretnutie súčasný splnomocnenec pre občiansku spoločnosť a predseda výboru Filip Vagač.
Otvorené vládnutie
Premiér sa prihlásil aj k strategickým dokumentom bývalej vlády o rozvoji občianskej spoločnosti a o otvorenom vládnutí, na ktoré chce nadviazať.
„Slovensko je po Gorile iné a aj vláda musí mať záujem byť vystavená mechanizmom, pokiaľ ide o prístup k informáciám či transparentnosť konania,“ povedal.
Urýchliť nemieni ani postupné znižovanie sumy, ktorú môžu firmy zo svojich daní venovať mimovládnym združeniam.
Táto možnosť má zaniknúť až v roku 2020, termín predĺžila bývalá vláda.
„Hlboko si vážime slová premiéra, že nechce vstupovať do vzťahov s mimovládnymi organizáciami ako agresor,“ oceňoval slová Fica podpredseda výboru a zástupca environmentálnych organizácii Marcel Zajac.

Beata
Balogová
