Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
Vedenie združenia miest a obcí využilo premiérovu podmienku. Má vlastného kandidáta.
BRATISLAVA. Hoci v stredu lídri opozície s úsmevmi oznámili, že už majú vyše dva mesiace po voľbách dohodu na rozdelení pár funkcií, ktoré im ponúka Smer, všetko môže dopadnúť inak. Komplikuje im to podmienka Roberta Fica.
Premiér žiada, aby nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) odobrili aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zamestnávatelia. A zástupcovia miest tam chcú svojho človeka.
Predsedom ÚVO má byť podľa opozičnej dohody nominant KDH. Podľa informácií SME sa v strane hovorí o jedinom mene – o bývalom šéfovi Štatistického úradu Petrovi Machovi, členovi predsedníctva KDH.
Ďalšími miestami pre opozíciu sú šéf Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), viceguvernér Národnej banky a člen novej Fiškálnej rady.
Podmienka od FicaPremiér včera vyhlásil, že kabinet vymenuje nominanta opozície, ale s podmienkou. „Ak ho odsúhlasia zamestnávatelia a ZMOS. To sme povedali veľakrát a jasne.“
„Nespochybňujem pána Macha ako kandidáta, ale my ho nemôžeme podporiť a ani to neurobíme,“ povedal predseda ZMOSu Jozef Dvonč (Smer).
Výmeny
Nominácie opozície
ÚVO – miesto blokuje ZMOS a podmienka premiéra
NKÚ – Kamil Krnáč zo SaS by mal vystriedať Jána Jasovského (pôvodne HZDS);
Národná banka – viceguvernérom má byť Ján Tóth; nová Fiškálna rada – za opozíciu Ľudovít Ódor.
Nesúhlas vysvetľoval tým, že predsedníctvo združenia má vlastného kandidáta – primátora Piešťan Rema Cicutta. „Má lepšie predpoklady byť predsedom ÚVO.“
„Musí ísť o nominanta, ktorý vzíde zo spoločnej diskusie so ZMOSom a so zamestnávateľskými zväzmi,“ zopakoval včera večer šéf tlačového odboru Úradu vlády Erik Tomáš.
Sulík: Je to vec KDH„Dohodli sme sa, kto v rámci opozície za ktorú pozíciu zodpovedá. A na ÚVO navrhne kandidáta KDH. Automaticky vychádzame z toho, že pokiaľ kandidát nebude priechodný, KDH navrhne niekoho iného, respektíve bude rokovať so ZMOSom,“ reagoval predseda SaS Richard Sulík.
„Nesúhlas ZMOSu neovplyvní dohodu opozície ako celok,“ tvrdil.
„Koho a ako budeme nominovať, sa budem najprv rozprávať s predsedom vlády,“ povedal SME predseda KDH Ján Figeľ. Nepotvrdil, že ich kandidátom má byť Mach.
Využili ponukuPravica sa dohodla, že šéfom NKÚ má byť exposlanec a kandidát na šéfa Národného bezpečnostného úradu Kamil Krnáč (SaS).
Fico ponúkol opozícii aj miesto viceguvernéra Národnej banky. Spoločným kandidátom opozície je bývalý šéf Inštitútu finančnej politiky Ján Tóth.
Ďalší post sa uvoľní v júli, keď sa končí funkčné obdobie viceguvernérovi Viliamovi Ostrožlíkovi. Kandidáta potom navrhne Smer.
Smer tvrdil, že privíta aj návrhy opozície na členov v novej Fiškálnej rade. Opozícia ponúkla Ľudovíta Ódora, za Smer to má byť Michal Horváth. Spolu sa podieľali na príprave zákona o dlhovej brzde.
„Je úplne jedno, že jeden je nominantom opozície a druhý Smeru, sú to nominácie úplne namieste,“ povedal Jozef Kollár z SaS.
Krnáč už raz neuspel, teraz sľubuje odísť z SaSČlen vedenia SaS a bývalý poslanec KAMIL KRNÁČ sľubuje v NKÚ rýchlejšiu a otvorenejšiu kontrolu štátu.
Čo vlastne viete o agende Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ)? Príliš ste sa mu doteraz nevenovali.
„Nie je to celkom tak. Venoval som sa téme boja proti korupcii a hospodáreniu s verejnými financiami. To čiastočne pokrýva agendu NKÚ.“
Nie je váš výber len záplatou za to, že nie ste šéfom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ)?
„Určite nie. Už dávnejšie som vyslovil názor, že na NKÚ by som rád išiel. V tom čase sme však boli koaličná strana a nemali sme šancu obsadzovať miesto, ktoré patrí opozícii.“
Robil si doteraz NKÚ svoju robotu dobre?
„Poviem to takto: drvivá väčšina verejnosti ani nevie, že úrad existuje, čo nie je najšťastnejšie.“
Preverovanie prípadov ako napríklad nástenkový tender trvalo NKÚ mesiace. Nebolo to podľa vás pridlho?
„Neviem objektívne posúdiť, ako prebiehala táto kontrola. Pokiaľ však trvá mesiace, kým NKÚ odprezentuje stanovisko, neprispieva to k upokojeniu situácie a vytvára to zbytočný priestor na špekulácie.“
Pokiaľ vás zvolia, zrýchlite kontroly NKÚ?
„Nemôžem povedať, že všetky a vždy. Určite sa budem snažiť, aby boli promptnejšie. Hlavne sa však budem snažiť, aby NKÚ fungoval transparentnejšie a otvorenejšie a v bližšom kontakte s verejnosťou ako doteraz.“
Mať šéfa NKÚ môže byť pre SaS výhodné, pri kontrole vašich bývalých ministerstiev. Nie ste ako člen strany v konflikte záujmov?
„Odstúpim z vedenia strany a vystúpim z SaS. Nebudem nominantom SaS, budem tam sám za seba. Ako človek, ktorý sa bude snažiť dodržiavať zákon a kontrolovať dodržiavanie zákona.“
Miroslav Kern
Ekonómov na voľné pozície navrhla SDKÚNa expertoch do Národnej banky a Fiškálnej rady sa opozícia dohodla bez problémov.
BRATISLAVA. Pozícia viceguvernéra v Národnej banke Slovenska (NBS) nie je obsadená už zhruba dva roky, keď z nej odišiel Martin Barto.
„Nikdy sa na koaličných radách vedených Ivetou Radičovou nediskutovalo o obsadení druhého viceguvernéra,“ povedal poslanec SaS Jozef Kollár.
Pripomenul však, že keď odišla z NBS Elena Kohútiková, Smeru tiež dlho trvalo, kým vymenoval viceguvernéra. Stal sa ním Viliam Ostrožlík, ktorého funkčné obdobie sa skončí v júli. Smer by ho však mohol teoreticky nominovať ešte na jedno funkčné obdobie.
Na rade je prezidentSpoločným kandidátom na post viceguvernéra je Ján Tóth (na snímke), vymenovať ho môže prezident.
V minulosti už Ivan Gašparovič zamietol nomináciu bývalého štátneho tajomníka Vladimíra Tvarošku, čo zdôvodnil nedostatočnou praxou vo finančnej oblasti.
Nový viceguvernér bude mať zrejme na starosti makro〜ekonomické otázky a menovú politiku. Tá sa však rieši najmä v Európskej centrálnej banke vo Frankfurte.
Dva a dvaNová Fiškálna rada aj s ekonómami Ľudovítom Ódorom a Michalom Horváthom má zasa predovšetkým strážiť, ako vláda hospodári.
Ódora aj Tótha oficiálne nominovalo SDKÚ. „Ani jeden z týchto pánov nie je politicky spriaznený s SDKÚ. Strana obetovala svoje pozície, aby sa títo ľudia dostali tam, kam patria,“ povedal poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. „Ide o dve kľúčové pozície, kde musia byť dobrí a nezávislí kandidáti, čo sa pri týchto menách potvrdilo.“
Ódor aj Tóth mali od začiatku podporu aj ďalších opozičných strán. „Našťastie ekonomické pozície sú také, kde ideológovia jednotlivých strán nehrajú úlohu. Tam sú dva a dva štyri pre všetky strany,“ povedal Kollár.
Marianna Onuferová

Beata
Balogová
