BRATISLAVA. Počet členov parlamentu zostáva nateraz nezmenený.
Parlament odmietol novelu Ústavy , ktorou chcela opozičná SaS znížiť počet poslancov zo 150 na 100. Za novelu hlasovalo iba 18 poslancov - všetci jedenásti z klubu SaS a sedem poslancov z klubu OĽaNO.
Smer, KDH a Most-Híd boli proti, členovia SDKÚ nehlasovali alebo sa zdržali. Na schválenie ústavnej zmeny je pritom potrebných 90 hlasov. Liberáli chceli, aby mal parlament 100 poslancov od parlamentných volieb v roku 2016.
Predseda SaS Richard Sulík pri predstavovaní návrhu v parlamente argumentoval tým, že za zníženie počtu poslancov v referende v roku 2010 hlasovalo 926-tisíc občanov.
"Stopäťdesiat poslancov národnej rady ignoruje vôľu jedného milióna voličov," povedal. Sulík sa nazdáva, že 150 poslancov je na krajinu, akou je Slovensko, priveľa.
Uvedomuje si, že po schválení novely by bolo potrebné zmeniť aj volebný zákon, zdôraznil však, že na to je do volieb ešte dostatok času.
Ak by novela prešla, ročne by Slovensko usporilo približne 3,6 milióna eur.
Predkladatelia upozornili, že úspora by bola v prípade okresania parlamentu zrejme ešte vyššia, pretože možno očakávať rast priemernej mzdy v národnom hospodárstve, od ktorej sa odvíjajú platy poslancov, výška ich paušálnych náhrad, úhrada nákladov na poslanecké kancelárie, aj odmeny pre asistentov.
"Ako nepriame úspory by sa mohli sem zahrnúť aj príspevky na chod poslaneckých klubov odvíjajúcich sa od počtu poslancov, príspevky na mandát poslanca a sumy uhrádzané Kanceláriou NR SR pre poslancov na kancelárske účely," uviedli poslanci.
Krátko po tomto hlasovaní plénum odobrilo na vymenovanie vedúcich a členov stálych delegácií parlamentu do medzinárodných parlamentných organizácií, čím sa program 2. schôdze parlamentu vyčerpal a predseda parlamentu Pavol Paška schôdzu ukončil.