BRATISLAVA. Osobitná komisia ministra financií rozhodla o zrušení vysokej pokuty pre Najvyšší súd.
Pokutu vyše 33-tisíc eur vyrubili za úradovania bývalého ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) 2. augusta 2010 za to, že šéf súdu Štefan Harabin opakovane znemožnil finančnú kontrolu rezortu financií na Najvyššom súde.
Súčasný minister financií Peter Kažimír (Smer) podotýka, že rozkladová komisia rezortu pracovala v zložení, v akom ju do funkcie ustanovil Mikloš.
Členovia osobitnej komisie boli menovaní s účinnosťou od 16. januára.
„Urobte si sami úvahu, prečo hneď, ako vytiahol pán exminister Mikloš päty z budovy ministerstva financií, tak možno aj sami jeho ľudia zmenili názor,“ povedal Kažimír.
Dodal, že on pracoval so závermi komisie menovanej Miklošom a tá mu jednomyseľne odporučila zrušenie pokuty.
Kažimír hovorí, že pri kontrolách narábania s verejnými zdrojmi sa nechce stať súčasťou nejakej „politickej križiackej výpravy voči nikomu v tejto krajine.“
Šéf rezortu financií si pritom myslí, že jeho ministerstvo má kontrolovať efektívnosť vynakladania verejných výdavkov, a to v každej inštitúcii.
„Ale chcem to robiť zákonným a ústavným spôsobom,“ dodal. Plánuje zmenu legislatívy tak, aby neboli žiadne pochybnosti o tom, kde môže ministerstvo financií robiť kontrolu a následne dávať sankcie.
Štefan Harabin opakovane od júla 2010 neumožnil kontrolórom ministerstva financií vedeného Ivanom Miklošom (SDKÚ) urobiť audit na najvyššom súde. Vzápätí požiadal o vykonanie kontroly NKÚ.
Podľa Harabina bola avizovaná kontrola rezortu financií spolitizovaná a minister financií Mikloš vtedy svojimi vyhláseniami potvrdil, že mu nejde o nezávislý audit, ale iba o škandalizáciu s cieľom odňať rozpočtovú kapitolu Najvyššieho súdu.
Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská podala za znemožnenie kontroly pracovníkmi ministerstva financií disciplinárny návrh voči Harabinovi, ktorému Ústavný súd vyhovel.
Harabina potrestali ročnou zrážkou 70 percent z platu, proti čomu sa on sťažuje na Európskom súde pre ľudské práva.
Krajský súd a aj Najvyšší súd ešte pred verdiktom Ústavného súdu konštatovali, že kontrolu na NS nemá robiť ministerstvo financií, ale Najvyšší kontrolný úrad.
Kontrola NKÚ na Najvyššom súde napokon nezistila žiadne porušenia zákonov a ani finančné rozdiely.