Bratislava 21. augusta (TASR) - Podľa prieskumov verejnej mienky sa vôbec alebo skôr nerozhoduje 81 percent voličov. Okolo 13 percent pripúšťa väčší alebo úplný vplyv zverejňovaných preferencií na ich volebné rozhodovanie.
Žiadny vplyv nemajú zverejňované predvolebné preferencie politických strán na 46,4 percenta voličov. Na základe zverejňovaných preferencií sa rozhoduje 1,5 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry DICIO, ktorý sa uskutočnil v dňoch 19. júla až 6. augusta na reprezentatívnej vzorke 1 011 respondentov vo veku 18-79 rokov.
Prieskum zisťoval aj dôveryhodnosť zverejňovaných prieskumov predvolebných preferencií. Z odpovedí respondentov vyplýva, že v slovenskej populácii sú dve skupiny. Viac ako 48 percent opýtaných prieskumom vôbec alebo skôr nedôveruje a približne 38 percent prieskumom úplne alebo skôr dôveruje. Žiaden vyhranený postoj nezaujalo k prieskumom 13,4 percent respondentov.
Prieskumy predvolebných preferencií nadpriemerne vplývajú na rozhodovanie sa žien, voličov vo veku 18-45 rokov a nad 66 rokov, na ľudí žijúcich na západnom Slovensku okrem Bratislavy a na vidieku. Podpriemerný vplyv majú na mužov, voličov vo veku 46-65 rokov, na ľudí z Bratislavského kraja a na ľudí žijúcich v mestách.
Prieskumom nadpriemerne dôverujú starší ľudia vo veku nad 56 rokov a tí, ktorí žijú na vidieku a nadpriemerne nedôverujú mladší ľudia vo veku 26-35 rokov, ľudia z Bratislavského kraja a ľudia žijúci v mestách. Tretina voličov (30,1 percent), ktorí dôverujú prieskumom predvolebných preferencií politických strán sa podľa nich aj rozhoduje.
Informáciu dnes TASR poskytol Miroslav Švec z agentúry DICIO.