BRATISLAVA. Slovenská republika tak ako v minulosti, aj dnes spolu so spojencami presadzuje otvorený dialóg a úzku spoluprácu s Ruskou federáciou na projekte protiraketovej obrany.
Cieľom je nájsť spoločné riešenia ako reakciu na zvyšujúce sa riziko použitia týchto zbraní v dôsledku nekontrolovateľného šírenia raketových technológií.
Aj táto téma zaznie na summite NATO v Chicagu, ktorý sa uskutoční v dňoch 20. 21. mája.
Slovenskú delegáciu povedie prezident Ivan Gašparovič a okrem ministra obrany Martina Glváča sa ho zúčastní aj šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák.
Idea protiraketového systému vychádza zo strategickej koncepcie dohodnutej na minuloročnom summite NATO v Lisabone.
Raketová obrana NATO má vo svojej podstate výsostne obranný charakter a nie je zacielená proti žiadnej krajine.
Jeho cieľom je zabezpečenie ochrany obyvateľstva, vojsk a teritória členských krajín Aliancie pred zvyšujúcim sa rizikom útokov s použitím balistických rakiet.
"Vítame pokrok dosiahnutý vo výstavbe protiraketovej obrany a pevne veríme, že rovnaký pokrok dosiahneme aj v rokovaniach medzi NATO a Ruskou federáciou, a že sa podarí odstrániť rozdiely, ktoré zotrvávajú v postojoch oboch strán," povedal v tejto súvislosti minister Glváč.
Vo svete plnom neistôt a bezpečnostných hrozieb predstavuje NATO najlepšiu záruku bezpečnosti pre Slovensko preto je nutné naďalej investovať do Aliancie tak politický, ako aj vojenský a finančný kapitál.
NATO je najschopnejšou vojenskou alianciou sveta už viac ako 60 rokov. Slovenská republika je jej plnohodnotným členom už viac ako osem rokov.