Keďže štát už nechce pokutovať Harabina za to, že nevpustil kontrolu na jeho súd, bude sa mu v Štrasburgu ťažko vysvetľovať, prečo dostal od Ústavného súdu trest.
BRATISLAVA. Zrušením pokuty 33-tisíc eur nepomohol minister financií Peter Kažimír zo Smeru len Najvyššiemu súdu.
Jeho rozhodnutie môže v spore so slovenskou vládou využiť v Štrasburgu aj šéf súdu Štefan Harabin.
Na Európsky súd pre ľudské práva sa Harabin obrátil, lebo ho Ústavný súd potrestal za nevpustenie kontroly ministerstva financií. Rok má dostávať len 30 percent platu. Ako odškodnenie žiada 100-tisíc eur.
Aj Kažimírova pokuta sa týkala nevpustenia ministerskej kontroly. Ešte v auguste 2010 o nej rozhodol vtedajší minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ.
Kažimír ju teraz zrušil, lebo mu tak poradila rozkladová komisia. Hovorí, že v nej ešte stále sedia Miklošovi nominanti.
„Disciplinárny súd má trest, ale nemá skutok. Má páchateľa, ktorého označili politici, ale nemá trestný čin,“ povedal Harabin.
Situácii sa podľa neho dalo predísť, ak by Ústavný súd rešpektoval vlastné rozhodnutie a právoplatné verdikty všeobecných súdov, podľa ktorých kontrola nie je možná. O ne sa teraz oprela aj komisia u Kažimíra.
Dôvody nového rozhodnutia budú dôležité pre konanie v Štrasburgu.
„Je to nová hmla, cez ktorú zatiaľ nevidno,“ hovorí bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková z SDKÚ.
Ministerstvo spravodlivosti nekomentuje, či sa vládna pozícia oslabila.
Výpoveď pre Harabinovu ženu neplatí
BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec musí opäť zamestnať manželku predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.
Hospodárske noviny upozornili na rozhodnutie bratislavského okresného súdu, podľa ktorého je výpoveď Gabriely Harabinovej neplatná. Rozhodnutie potvrdil aj krajský súd.
Keď Harabinová dostala pred necelými dvoma rokmi výpoveď od ministerky Lucie Žitňanskej z SDKÚ, bola vraj diskriminovaná na základe manželského a rodinného stavu.
Či sa na ministerstvo vráti, nie je isté. Borec jej musí doplatiť ušlú mzdu.

Beata
Balogová
