CHICAGO. Spolu s prezidentom pricestovali na summit aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, minister obrany Martin Glváč a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek.
Kľúčovou témou summitu je pôsobenie aliancie v Afganistane. Lídri by sa mali dohodnúť, ako bude táto krajina vyzerať do roku 2014, kedy chce NATO odovzdať moc do rúk Afgancom a aké bude ďalšie pôsobenie aliancie v krajine po tomto termíne. Spojenci sa budú venovať implementácii rozhodnutí zo summitu v portugalskom Lisabone v novembri 2010 a rozvoju aliančných partnerstiev, teda spolupráci s krajinami, ktoré čelia rovnakým hrozbám.
Ďalšou témou, ktorá je dôsledkom škrtov v obranných rozpočtoch, je budovanie spoločných projektov. Slovensko podporuje aliančnú iniciatívu Smart Defence a avizovalo účasť na jej štyroch mnohonárodných projektoch. Ide o odstraňovanie nevybuchnutej munície, zdravotnícke služby, oblasť chemickej, biologickej, rádiologickej a jadrovej obrany, výcvik a cvičenia.
Na summit v domovskom meste amerického prezidenta Baracka Obamu by mali prísť zástupcovia z približne 60 krajín a organizácii. Okrem zástupcov 28 členských štátov dostali pozvánku aj krajiny, ktoré sa podieľajú na misii ISAF v Afganistane, či ašpiranti na členstvo v aliancii. Summit začína v nedeľu 20. mája rokovaním najvyššieho rozhodovacieho orgánu NATO, ktorým je Severoatlantická rada (NAC). Témou budú obranné spôsobilosti a strategické smerovanie aliancie do roku 2020 a po ňom.