Zatvorené zostáva aj slovenské veľvyslanectvo v Damasku.
BRATISLAVA. Slovensko prejavilo záujem o účasť v pozorovateľskej misii OSN v Sýrii.
Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie v oblasti a eskaláciu napätia, však v súčasnosti neuvažuje o zapojení sa do nej.
Pre TASR to potvrdil hovorca Ozbrojených síl a poverený hovorca ministerstva obrany Milan Vanga.
"Bezpečnostná situácia v krajine sa zhoršuje od marca 2011 a vyžiadala si už tisíce obetí na životoch. Slovenská republika ako aktívny člen medzinárodného spoločenstva, už od začiatku nepokojov, podporuje úsilie zamerané na riešenie krízy v Sýrii," priblížil.
Naďalej zostáva zatvorené aj slovenské veľvyslanectvo v Damasku. Jeho činnosť pozastavilo ministerstvo zahraničných vecí 29. marca z bezpečnostných dôvodov.
"Ako o dočasnom riešení uvažujeme o vytvorení pracoviska Zastupiteľského úradu Damask v libanonskom Bejrúte," povedal hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel.
Bezpečnostná rada OSN prijala 21. apríla, teda viac ako rok po začiatku násilností rezolúciu, ktorá umožňuje vyslať do tejto arabskej krajiny 300-člennú neozbrojenú pozorovateľskú misiu.
Jej šéfom je nórsky generálmajor Robert Mood, ktorý súčasne slúži ako hlavný vojenský pozorovateľ OSN v Sýrii. Do tejto funkcie ho vymenoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
V rôznych mestách krajiny pôsobí v súčasnosti vyše 200 pozorovateľov svetovej organizácie s cieľom dohliadať na prímerie, ktoré sprostredkoval medzinárodný mierový vyslanec Kofi Annan.
Dohoda o prímerí však násilnosti nezastavila a obe strany konfliktu hlásia jej porušovanie každý deň.